שוטרים נפצעו, מפגינים נעצרו: אלימות במחאת יוצאי אתיופיה בת"א

בתום העצרת, בה השתתפו כ-20,000 מפגינים, נרשמה אלימות מצד עשרות מהמשתתפים, כשרבים מפצירים בהם לחדול מכך. 11 מפגינים נעצרו, שישה שוטרים נפצעו קל בעימותים

עשרות מפגינים במחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב התפרעו אתמול בערב (רביעי) בכיכר רבין בתום העצרת שבה השתתפו אלפים. המשתתפים שרפו פחים, עלו על רכבים והתפרעו, תוך שמשתתפים רבים אחרים מפצירים בהם לחדול מהאלימות. עשרות שוטרים הגיעו למקום, וספגו אבנים מצד המפגינים. שישה שוטרים נפצעו קל ו-11 מפגינים נעצרו. 

בסיום המחאה, התייחס ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, לאירועים האלימים שפרצו: "השוטרים עשו ככל יכולתם על מנת למזער ככל הניתן את הפגיעה בשגרת החיים. לצערנו, בתום ההפגנה קומץ צעירים בחר בדרך האלימות והוונדליזם, אך התנהגותם הפרועה לא הצליחה להאפיל על הישגיה המרשימים של מחאה מכובדת ועוצמתית של קהילה שלמה. משטרת ישראל תמשיך במהלכיה לחיזוק שיתוף הפעולה עם בני הקהילה האתיופית לטובת חיזוק האמון במשטרה". 

מנהיגי המחאה מסרו בתגובה לאלימות: "המחאה הסתיימה בצורה נפלאה ללא התפרעויות ולאחר מכן התחילה צעדה. בשלב מסוים בתחנת ארלוזורוב התחיל פיזור אלים של ההפגנה עם פרשים. השוטרים גם חסמו את הכניסה לרכבת ולא אפשרו לנו ללכת הביתה. כרגע עדיין פה מנסים להרגיע את הרוחות יחד עם הקייסים ומארגני המחאה. מבקשים מהמשטרה לאשר פיזור בטוח ומכובד של ההפגנה".

בווידאו: מפגינים שורפים פח זבל בכיכר רבין

כ-20,000 בני אדם השתתפו אתמול בערב במחאת יוצאי אתיופיה על התנהלות המשטרה אל מול בני הקהילה. המוחים צעקו "מדינת משטרה", "לא שחור ולא לבן לא מוכן להיות קורבן", "לא ניתן לשחור להיות מסכן", "די נמאס אנחנו דור חדש" ומחזיקים שלטים ובהם נכתב: "המשטרה רוצחת את בית ישראל". 

אחד הנואמים בעצרת בכיכר רבין אמר: "באנו לעשות היסטוריה. אנחנו כוח. המלחמה הזאת היא רק ההתחלה במאבק ארוך ועיקש. אנחנו לא הבעיה, אנחנו הפתרון, אנחנו המצפן. אנחנו תרבות מפוארת, ילדים של מלכים, יש לנו הרבה במה להתגאות". במקביל, אחד ממארגני ההפגנה אמר: "אנחנו לא מתכוונים להתפשר. יש כאן דור עתיד שלא יסכים לאלימות משטרתית. יש לנו קהילה לוחמת, אנחנו לוחמים. מדינת ישראל וממשלת ישראל מפרשים את הצניעות והאיפוק שלנו כפחד, אבל זה העוצמה שלנו. זה הסוד שלנו".

 מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי
 

מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי (חדשות 13 )

 

סיסאי, מפגין במחאה, אמר לחדשות 13: "רצחו פה בחור שהיה הלום קרב, עם פוסט טראומה, בדם קר. זה היחס שלוחם לשעבר אמור לקבל? מה שקורה ביום יום, בחיים שלנו בשכונות, זה פשוט שיטור יתר. זה הכל ממוסד"

ח״כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר השדולה נגד אלימות משטרתית בכנסת, הגיע להפגנה ואמר: "למשטרה יש תפקיד אחד בלבד - לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על האזרחים, לא להיפך. המחאה הראשונה שהייתה ב-2015, ודוח פלמור שהתפרסם מאז, היו אמורים להביא לשינוי אבל לא כך הדבר. אנחנו עדיין רואים כי תרבות הטיוח, השתיקה, ההכחשה והאטימות של המשטרה, שמסרבת לבחון את עצמה ותפקודה פעם אחר פעם מתקיימת, ולכן אני, אנחנו, כאן. נגד האלימות והגזענות, למען השוויון, הסולידריות והצדק".

 מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי
 

מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי ( חדשות 13)

 

"המשטרה עושה לנו דה-לגיטימציה והפכה אותנו לקהילה אלימה", אמר שחר מולה, אחד ממובילי המחאה, בתוכנית "העולם הבוקר". עורכת הדין מזי תזזו הוסיפה: "מדובר במחאה לגיטימית, אני לא מבינה מה יש להיערך בכוחות מתוגברים לקראתנו. התקשורת לוקחת פוסטים של עמדות קצה ומציגה אותם כאילו זה עיקר המחאה, זה מגוחך בעיניי".

תזזו התייחסה לאירוע בבת ים שבו נורה ביאדגה ואמרה: "הנושא מדיר שינה מעינינו כי חיי אדם קופחו בגלל שוטר שככל הנראה לא כשיר להיות שוטר. יום למחרת אותו אדם לא יכול לשאת נשק כי אולי הוא מסכן את ביטחוני". מולה הגיב לדבריה של תזזו ואמר: "אני לא רוצה להתייחס לאירוע הזה כאל מקרה יחיד. ב-2015 הקהילה יצאה לרחובות למחות על תופעות של אלימות משטרתית, על תופעות גזענות, קמה ועדה שטיפלה בנושא הזה - אבל בשורה התחתונה לא קרה שום דבר".

 מחאת העדה האתיופית
 

מחאת העדה האתיופית (חדשות 13 )

 

בסיום הערכת המצב, ממלא מקום המפכ״ל, ניצב מוטי כהן, הנחה את המפקדים לנהוג בסבלנות ובסובלנות במהלך המחאה וקרא למוחים להמשיך ולשמור על החוק והסדר. לדבריו: ״חלה על כולנו החובה להפיק לקחים מאירועי העבר. עלינו לאפשר מחאה לגיטימית כפי שראוי במדינה דמוקרטית. לאורך השנים האחרונות עשו המשטרה וקהילת יוצאי אתיופיה צעדים רבים לבניית אמון. האירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה בבת-ים הוא אירוע מצער שנחקר כעת במח״ש וליבי עם המשפחה. המשטרה תעשה הכול על מנת לאפשר את חופש המחאה בצורה מסודרת ומאורגנת. עמדתנו: 'כן למחאה- לא לאלימות'".

שלשום קראו מובילי המחאה למשתתפיה שלא לנהוג באלימות. מהרשויות הם דרשו כינוס חירום ממשלתי שידון בנושא ושופט שיחקור מקרי אלימות משטרתית נגד אנשי הקהילה. "אני בא להעביר את המסר גם למפגינים, שקיבלו את המסר לנקוט במחאה כמחאה לגיטימית אבל לא לאלימות", אמר קייס סמאיי, אחד מהמארגנים. "ואני מבקש למסור גם למשטרה ולמי שמאבטח את המחאה - לגלות איפוק, סבלנות ורגישות. הצעירים שלנו לא אלימים, הם בנים טובים".

"המחאה הזאת היא מאבק צודק לטובת כולם – מעשי אלימות משטרתיים הם נורמות שגויות שיכולות לפגוע בכל אחד. היום זה יהודה, מחר זה יכול להיות אחי. משטרה זה גוף שצריך להגן ולשרת אותנו", אמרה רחל יוסף, אחת ממובילות המחאה. "לא יכול להיות שאמא מתקשרת למשטרה כדי לבקש עזרה והיא מקבלת לוויה. הליקויים קורים ערב ערב. אין לנו ארץ אחרת, אין לנו - והארץ הזאת צריכה להתעורר. אם לא נעשה טיפול שורש, אנחנו נבכה על עוד בנים".

באירוע נשא דברים גם שחר מולה: "המחאה מוצדקת, אנחנו עוברים תהליכים לא נעימים למרות שכבר יצאנו למחאות ב-2015 והקרנו מפגן של ציבור כואב", אמר מולה. "לא נעשו שינויים רבים מאז ולצערי הרב אנחנו עוברים מדי יום אירועים נוספים של אלימות משטרתית כלפי בני נוער".