ניסוי מיוחד: מה חשבו "המתלבטים" על נאום גנץ?

11 נבדקים ישבו בזמן נאומו של יו"ר חוסן לישראל מול מצלמה מיוחדת, שבחנה את תגובותיהם ותחושותיהם המיידיות. נושא השחיתות עורר תשומת לב מוגברת אצל מרביתם

בניסיון להבין מה חושבים 20% מהבוחרים, שטרם החליטו למי הם מתכוונים להצביע, ניסוי מיוחד של חדשות 13 בחן 11 נבדקים באמצעות מצלמה מיוחדת שזיהתה, בזמן נאומו של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ אמש (שלישי), את התגובות המיידיות, העמוקות של הנבדקים, מבלי שהצטרכו לדבר. בלי מחסום הבושה, בלי פחד ממה שהם באמת מרגישים.

צוות החוקרים של "בריין וויו" התבונן בהם באמצעות מצלמה מיוחדת שמתמקדת בפניהם ובעיקר בעיניים. המערכת בדקה פרמטרים שונים ולאחר מכן האלגוריתם זיהה תגובות רגשיות ומנטליות לנאום.

 
 
 בני גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת "חוסן לישראל"
 

גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת חוסן "לישראל" (רויטרס)

 

גנץ הצליח לעורר תשומת לב מוגברת ארבע פעמים. כשאמר שממשלה בראשותו "תנהג אחרת ותנהיג אחרת". הפעם השנייה, כשגנץ מתח ביקורת על היחצ"נות סביב פעולות צה"ל. גנץ עורר רגשות מצד הצופים גם כאשר דיבר על השחיתות במדינה. הפנייה לנתניהו "אנחנו ממשיכים מכאן" עוררה גם היא את תשומת לבם של המשתתפים.

המצביעים אוהבים את גנץ החיובי והמחבק, אך כועסים עליו כשהוא תוקף את נתניהו. "אני לא מתומכי ביבי, אבל הוא דאג לעקוץ אותו ואת הממשלה הקיימת, לא אהבתי את זה", הסביר אורי ממיה, אחד המשתתפים.

"באופן מדהים כולם היו מעורבים לאורך כל הנאום", הסבירה פרופ' מרים ריינר, שפיתחה את האלגוריתם. עם זאת, הנבדקים גילו מעורבות רגשית, כמו חשש או חרדה, כשגנץ דיבר על נושא השחיתות. כשדיבר על העניינים הפוליטיים והמדיניים, הנבדקים איבדו עניין. "מה שמצאנו זה שיש בערך בחצי מהמקרים תמיכה יחסית גבוהה", סיפרה ריינר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 

חלק מהנבדקים לא אהבו את המתקפה נגדו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו (רויטרס)

 

כאמור, בני גנץ השיק אמש את קמפיין הבחירות שלו ובו תקף במרומז את נתניהו ובגלוי את התנהלות הממשלה, איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית, הביטחונית, הכלכלית והחברתית. בסוף דבריו, הודיע רשמית על חבירתו של משה (בוגי) יעלון למפלגתו, ושר הביטחון לשעבר אף עלה לבמה ונאם גם הוא.

הרמטכ"ל לשעבר תקף במרומז את ראש הממשלה נתניהו: "היה כבר מלך שאמר 'המדינה היא אני', אבל המדינה היא לא אני, המדינה היא לא אתם, המדינה היא אנחנו". "לכן, אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי סיום כהונתי כרמטכ"ל ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להניג את מדינת ישראל", הוסיף גנץ.

יו"ר חוסן לישראל התייחס לאפשרות שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי "עצם העובדה שיכהן בישראל ראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי - לא יקום ולא יהיה".