מתוצאות הסקר עולה: המרכז-שמאל סימן את המועמד שלו • פרשנות

כעת ברור שעד לסוף מערכת הבחירות, אבי גבאי, יאיר לפיד ותמר זנדברג נמצאים בקרב הישרדות. גנץ ימשיך לרדוף אחר המנדטים שיעבירו את הגוש מעל לרף ה-60

  • פורסם ב:
  • 30/01/2019 19:48
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/01/2019 00:56
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

סקר חדשות 13, שממנו עולה כי אם הבחירות היו נערכות אתמול (רביעי), מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ הייתה מקבלת 24 מנדטים, מראה שמצביעי המרכז-שמאל סימנו את המועמד שלהם לראשות הממשלה.

עד לסוף מערכת הבחירות יהיה זה קרב הישרדות עבור אבי גבאי, יאיר לפיד ותמר זנדברג, והמשך המרדף של גנץ אחרי כמה מנדטים שיעבירו את הגוש שלו מעבר לרף ה-60.

סקר חדשות 13 - בחירות 2019
 

סקר חדשות 13 - בחירות 2019 (חדשות 13 )

 

נדמה שמעולם לא היו במערכת הפוליטית שלנו כל כך הרבה מפלגות על סף אחוז החסימה, ממרצ ועד ישראל ביתנו. המשמעות ברורה - לחץ על משה כחלון להתאחד עם הליכוד ועל אורלי לוי להתאחד עם גנץ. כמו כן, כל תמונת הגושים עשויה להשתנות טוטאלית במקרה שמפלגה אחת תחצה את אחוז החסימה ואחרת לא.

כאמור, מהסקר עולה כי לאחר נאום הבכורה של יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, מפלגתו מזנקת בעשרה מנדטים, והליכוד שומרת על כוחה עם 30 מנדטים. בשאלה על התאמה לראשות הממשלה, בנימין נתניהו וגנץ נמצאים בתיקוהסקר נעשה בעריכתו של פרופסור קמיל פוקס, בציבור היהודי הוא נערך באמצעות "פאנל פרוייקט המדגם" בניהול ד"ר אריאל איילון, וחברת סטט-נט בהנהלתו של יוסף מקלדה בציבור הלא-יהודי.

כאמור, מהסקר עולה כי אם הבחירות היו נערכות אתמול, הליכוד הייתה מקבלת 30 מנדטים, ומפלגתו של בני גנץ הייתה השנייה בגודלה בכנסת עם 24 מנדטים. יש עתיד בראשות יאיר לפיד מידרדרת לתשעה מנטים, לעומת 11 בסקר הקודם. תע"ל, מפלגתו החדשה-ישנה של אחמד טיבי, מקבלת שמונה מנדטים, והרשימה המשותפת (חד"ש, רע"ם ובל"ד) ללא טיבי, מקבלת שישה מנדטים.

 סקר חדשות 13 - בחירות 2019
 

סקר חדשות 13 - בחירות 2019 ( חדשות 13)

 

מפלגת העבודה בראשות אבי גבאי מידרדרת לשפל חסר תקדים של שישה מנדטים, והימין החדש, בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, מידרדרים לשישה מנדטים, לעומת שמונה בסקר הקודם. יהדות התורה יורדת במנדט אחד לעומת הסקר הקודם, משבעה לשישה, וש"ס שומרת על כוחה עם חמישה מנדטים.

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, מידרדרת לסף אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים, לעומת חמישה בסקר הקודם. הבית היהודי מתחזקת מעט ועולה משלושה לארבעה מנדטים. כולנו בראש משה כחלון יורדת משישה מנדטים בסקר הקודם, לארבעה מנדטים. גשר בראשות אורלי לוי אבוקסיס ומרצ בראשות תמר זנדברג, יורדות שתיהן מחמישה מנדטים בסקר הקודם, לארבעה מנדטים. התנועה בראשות ציפי לבני לא עוברת את אחוז החסימה.

כשהעונים על הסקר התבקשו לבחור את מי הם מעדיפים בראשות הממשלה, בנימין נתניהו או בני גנץ, כל אחד מהם קיבל 42%, ו-16% מהנשאלים ענו "לא יודע". כשנשאלים התבקשו לבחור בין נתניהו ללפיד, ראש הממשלה מוביל עם 51% לעומת 30% ליו"ר יש עתיד. 16% מהנשאלים ענו "לא יודע".

סקר חדשות 13 - בחירות 2019
 

סקר חדשות 13 - בחירות 2019 (חדשות 13)

 

כשהמשתתפים בסקר נשאלו האם לדעתם גנץ שייך לימין או לשמאל, עלה כי 30% מהציבור חושב שגנץ הוא לא ימין ולא שמאל, 24% חושבים שהוא נוטה לשמאל, 18% סבורים כי הוא נוטה לימין ו-28% לא יודעים לומר.

בד בבד, כשהעונים על הסקר התבקשו לבחור את המועמד המתאים ביותר לעמוד בראש מפלגת מרכז מאוחדת, בני גנץ קיבל 46%, יאיר לפיד קיבל 18%, אבי גבאי קיבל 8%, ו-28% ענו "לא יודע".