סקר חדשות 13: רוב הציבור לא משייך את גנץ לגוש הימין או השמאל

תוצאות הבדיקה מראות כי לנאומו של הרמטכ"ל לשעבר הייתה השפעה על דעת הקהל הישראלי לגביו, כמו גם לחבירתו ליעלון. נראה כי לגנץ פוטנציאל משמעותי לנגוס קולות גם מהימין

בחירות 2019: סקר חדשות 13 בדק מה חושב הציבור הישראלי על הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ אחרי הנאום שנשא אתמול, ולאן הוא נוטה בעמדותיו. מתוצאות הסקר עלה כי הייתה לנאום, וכן לחבירה לבוגי יעלון, השפעה משמעותית על דעת הקהל הישראלית. הסקר נעשה בעריכתו של פרופסור קמיל פוקס, בציבור היהודי הוא נערך באמצעות "פאנל פרוייקט המדגם" בניהול ד"ר אריאל איילון, וחברת סטט-נט בהנהלתו של יוסף מקלדה בציבור הלא-יהודי.

מהסקר עלה כי 30% מהציבור חושב שגנץ הוא לא ימין ולא שמאל, 24% חושבים שהוא נוטה לשמאל, 18% סבורים כי הוא נוטה לימין ו-28% לא יודעים לומר.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 סקר בני גנץ
 

סקר בני גנץ (חדשות 13 )

 

נראה כי נתח גדול של הציבור חושב שגנץ הוא לא ימין ולא שמאל, ונתח גדול אחר אומר שאינו יודע – כלומר, גנץ כרגע לא מאופיין באופן מובהק כמשתייך לגוש הימני או השמאלי. גנץ מתיימר לקחת קולות לא רק מתוך הגוש, אלא מתיימר ממש לאיים על נתניהו. לשם כך הוא צריך לנגוס מנדטים מתוך הליכוד או הימין החדש, ונראה שיש לו פוטנציאל משמעותי לעשות זאת. ייתכן כי מערכת הבחירות נפתחה אתמול מחדש.

אתמול השיק גנץ את קמפיין הבחירות שלו ובו תקף במרומז את נתניהו ובגלוי את התנהלות הממשלה, איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית, הביטחונית, הכלכלית והחברתית. בסוף דבריו, הודיע רשמית על חבירתו של משה (בוגי) יעלון למפלגתו, ושר הביטחון לשעבר אף עלה לבמה ונאם גם הוא.

הרמטכ"ל לשעבר תקף במרומז את ראש הממשלה נתניהו: "היה כבר מלך שאמר 'המדינה היא אני', אבל המדינה היא לא אני, המדינה היא לא אתם, המדינה היא אנחנו". "לכן, אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי סיום כהונתי כרמטכ"ל ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להניג את מדינת ישראל", הוסיף גנץ.

יו"ר חוסן לישראל התייחס לאפשרות שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי "עצם העובדה שיכהן בישראל ראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי - לא יקום ולא יהיה".

כנסו והצביעו: הדמות המסקרנת, הנושא המרכזי במצע – והפתק בקלפי

 

"בממשלה שלנו לא יהיו התקפות נגד המפכ"ל, הרמטכ"ל והיועמ"ש, לא תהיה הסתה נגד מוסדות המשפט התרבות והתקשורת, ולא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל", תקף גנץ. "נגמרו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פוליטיים. אני רואה את כל הטוב שיש ובאמת מברך עליו, אני דוחה על הסף את המרירות והייאוש. אני מאמין בכל ליבי שבמאמץ משותף נוכל להוביל את ישראל למהלך גדול של תיקון".

"באתי לכאן הערב מפני שאני חרד לישראל - העם חזק, המדינה נפלאה אבל בארץ נושבת רוח רעה", הוסיף גנץ. "המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו, ההתנגשות בין חילונים לדתיים מפצל אותנו, והזירה הציבורית מאוימת. אני מביט במנהיגות שעסוקה בעצמה ולא בנו. אני מעולם לא אתבייש במדינה שלנו, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים חשים מבוכה עמוקה לנוכח האופן שבו ההנהגה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול".

"כמוכם בדיוק, אני מרגיש שהגיעה העת למנהיגות מחברת ומלכדת, שתנהג אחרת ותנהיג אחרת. מנהיגות שלא תעמיד עצמה לפני טובת המדינה ולא תחליש אותנו מבפנים", אמר יו"ר חוסן לישראל. "השלטון הנוכחי מעודד הסתה ושיסוי, במקום לשרת את העם, השלטון מתנשא על העם - והעם משעמם ואתו. הוא לא רואה את המשפחות הנאבקות על יוקר המחיה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה".

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי