"החצר האחורית של המדינה": זיהום האוויר שמאיים על תושבי לכיש

תושבי האזור מסתובבים עם מסיכות על הפנים בעקבות עשן כבד ופיח שממלאים את בתיהם. הם טוענים שהמשרד להגנת הסביבה אחראי, ואילו זה קובע שהמקור הוא בשטחי הרש"פ

החיים של תושבי חבל לכיש הפכו לסיוט בתקופה האחרונה, כאשר עשן כבד ופיח ממלאים את בתיהם והתושבים נאלצים לעיתים קרובות להסתובב עם מסיכות על הפנים. "התושבים שחיים באזור הגיעו לכאן בגלל איכות חיים וסביבה ירוקה ונקייה, וקיבלו משהו הפוך לגמרי", הסביר יוסף אלוש ממושב שקף, "הרבה שוקלים את המשך דרכם פה".

מאחורי מסך העשן מתנהל קרב גרסאות על מקור הזיהום הכבד. הפעילים והתושבים מצביעים על תאגיד למחזור מכשירים אלקטרוניים שפועל באזור באישור ובתיאום המשרד להגנת הסביבה. אלא שבמשרד טוענים מנגד כי מקור הזיהום הוא בשריפת פסולת בשטחי הרשות הפלסטינית ומגבים באופן מלא את פעילות התאגיד. "תושבים שגרים ביהודה ושומרון הפכו למעשה לחצר האחורית של המדינה", טען צחי דיקשטיין, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, "לא ייתכן שתושבים יסבלו ויחלו בגלל בעיה ותופעה שנמשכת בשל שריפת פסולת אלקטרונית".

 עשן כבד באיזור חבל לכיש
 

עשן כבד באיזור חבל לכיש (חדשות 13)

 

כ-20 אלף התושבים שחיים בחבל לכיש לא לבד. בלא מעט אזורים ברחבי הארץ, כמו בצפון השרון, ואדי ערה והקריות, סובלים בחודשים האחרונים מענני עשן וריחות חריפים שהופכים את החיים למאות אלפי אזרחים לבלתי נסבלים.

גלעד אך, מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה, טען כי למרות הפניות למדינה בדרישה לטפל בנושא, דבר לא נעשה. "פנינו לבג"ץ בשאלה מאוד פשוטה, שהמשרד להגנת הסביבה ינמק איך גוף כה שהוכח כמה וכמה פעמים שמעביר את הפסולת האלקטרונית לאיו"ש מקבל עוד פעם. עד היום לא קיבלנו שום תשובה".