20,000 במחאת יוצאי אתיופיה בת"א; חלק מהמפגינים מתפרעים

בתום עצרת בכיכר רבין, החלו כמה נוכחים ליידות אבנים ובקבוקי זכוכית. מוקדם יותר צעדו אלפים מצומת עזריאלי למרכז תל אביב וגרמו לפקקי ענק בכל האזור

כ-20,000 בני אדם השתתפו הערב (רביעי) במחאת יוצאי אתיופיה על התנהלות המשטרה אל מול בני הקהילה. המוחים צעקו "מדינת משטרה", "לא שחור ולא לבן לא מוכן להיות קורבן", "לא ניתן לשחור להיות מסכן", "די נמאס אנחנו דור חדש" ומחזיקים שלטים ובהם נכתב: "המשטרה רוצחת את בית ישראל". בתום עצרת המחאה בכיכר רבין, החלו התפרעויות ומספר מפגינים עלו על רכבים. כמו כן, חלק מהם יידו אבנים ובקבוקי זכוכית.

אחד הנואמים בעצרת בכיכר רבין אמר: "באנו לעשות היסטוריה. אנחנו כוח. המלחמה הזאת היא רק ההתחלה במאבק ארוך ועיקש. אנחנו לא הבעיה, אנחנו הפתרון, אנחנו המצפן. אנחנו תרבות מפוארת, ילדים של מלכים, יש לנו הרבה במה להתגאות".

בעקבות המחאה הרחובות הבאים נחסמו לתנועה: רחוב קפלן מדרך מנחם בגין לאבן גבירול, רחוב אבן גבירול ממרמורק עד ארלוזורוב בשני הכיוונים, שדרות שאול המלך מוויצמן עד אבן גבירול, רחוב הנביאים מהמלך ג'ורג' עד אבן גבירול, רחוב פרישמן מכיכר מסריק עד אבן גבירול, שדרות דוד המלך מוויצמן עד אבן גבירול, רחוב בלוך מארלוזורוב עד אבן גבירול. הרחובות דרך בגין, המסגר, יצחק שדה ודרך נמיר נפתחו לתנועת כלי רכב. 

בווידאו: מפגין לחדשות 13 - "בשכונות שלנו יש שיטור יתר"

אחד ממארגני ההפגנה אמר: "אנחנו לא מתכוונים להתפשר. יש כאן דור עתיד שלא יסכים לאלימות משטרתית. יש לנו קהילה לוחמת, אנחנו לוחמים. מדינת ישראל וממשלת ישראל מפרשים את הצניעות והאיפוק שלנו כפחד, אבל זה העוצמה שלנו. זה הסוד שלנו".

סיסאי, מפגין במחאה, אמר לחדשות 13: "רצחו פה בחור שהיה הלום קרב, עם פוסט טראומה, בדם קר. זה היחס שלוחם לשעבר אמור לקבל? מה שקורה ביום יום, בחיים שלנו בשכונות, זה פשוט שיטור יתר. זה הכל ממוסד"

ח״כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר השדולה נגד אלימות משטרתית בכנסת, הגיע להפגנה ואמר: "למשטרה יש תפקיד אחד בלבד - לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על האזרחים, לא להיפך. המחאה הראשונה שהייתה ב-2015, ודוח פלמור שהתפרסם מאז, היו אמורים להביא לשינוי אבל לא כך הדבר. אנחנו עדיין רואים כי תרבות הטיוח, השתיקה, ההכחשה והאטימות של המשטרה, שמסרבת לבחון את עצמה ותפקודה פעם אחר פעם מתקיימת, ולכן אני, אנחנו, כאן. נגד האלימות והגזענות, למען השוויון, הסולידריות והצדק".

בווידאו: המפגינים חוסמים את צומת עזריאלי

 מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי
 

מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי (חדשות 13 )

 

"המשטרה עושה לנו דה-לגיטימציה והפכה אותנו לקהילה אלימה", אמר שחר מולה, אחד ממובילי המחאה, בתוכנית "העולם הבוקר". עורכת הדין מזי תזזו הוסיפה: "מדובר במחאה לגיטימית, אני לא מבינה מה יש להיערך בכוחות מתוגברים לקראתנו. התקשורת לוקחת פוסטים של עמדות קצה ומציגה אותם כאילו זה עיקר המחאה, זה מגוחך בעיניי".

מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי
 

מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי (חדשות 13 )

 

תזזו התייחסה לאירוע בבת ים שבו נורה ביאדגה ואמרה: "הנושא מדיר שינה מעינינו כי חיי אדם קופחו בגלל שוטר שככל הנראה לא כשיר להיות שוטר. יום למחרת אותו אדם לא יכול לשאת נשק כי אולי הוא מסכן את ביטחוני". מולה הגיב לדבריה של תזזו ואמר: "אני לא רוצה להתייחס לאירוע הזה כאל מקרה יחיד. ב-2015 הקהילה יצאה לרחובות למחות על תופעות של אלימות משטרתית, על תופעות גזענות, קמה ועדה שטיפלה בנושא הזה - אבל בשורה התחתונה לא קרה שום דבר".

בסיום הערכת המצב, ממלא מקום המפכ״ל, ניצב מוטי כהן, הנחה את המפקדים לנהוג בסבלנות ובסובלנות במהלך המחאה וקרא למוחים להמשיך ולשמור על החוק והסדר. לדבריו: ״חלה על כולנו החובה להפיק לקחים מאירועי העבר. עלינו לאפשר מחאה לגיטימית כפי שראוי במדינה דמוקרטית. לאורך השנים האחרונות עשו המשטרה וקהילת יוצאי אתיופיה צעדים רבים לבניית אמון. האירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה בבת-ים הוא אירוע מצער שנחקר כעת במח״ש וליבי עם המשפחה. המשטרה תעשה הכול על מנת לאפשר את חופש המחאה בצורה מסודרת ומאורגנת. עמדתנו: 'כן למחאה- לא לאלימות'".

אתמול קראו מובילי המחאה למשתתפיה שלא לנהוג באלימות. מהרשויות הם דרשו כינוס חירום ממשלתי שידון בנושא ושופט שיחקור מקרי אלימות משטרתית נגד אנשי הקהילה. "אני בא להעביר את המסר גם למפגינים, שקיבלו את המסר לנקוט במחאה כמחאה לגיטימית אבל לא לאלימות", אמר קייס סמאיי, אחד מהמארגנים. "ואני מבקש למסור גם למשטרה ולמי שמאבטח את המחאה - לגלות איפוק, סבלנות ורגישות. הצעירים שלנו לא אלימים, הם בנים טובים".

"המחאה הזאת היא מאבק צודק לטובת כולם – מעשי אלימות משטרתיים הם נורמות שגויות שיכולות לפגוע בכל אחד. היום זה יהודה, מחר זה יכול להיות אחי. משטרה זה גוף שצריך להגן ולשרת אותנו", אמרה רחל יוסף, אחת ממובילות המחאה. "לא יכול להיות שאמא מתקשרת למשטרה כדי לבקש עזרה והיא מקבלת לוויה. הליקויים קורים ערב ערב. אין לנו ארץ אחרת, אין לנו - והארץ הזאת צריכה להתעורר. אם לא נעשה טיפול שורש, אנחנו נבכה על עוד בנים".

באירוע נשא דברים גם שחר מולה: "המחאה מוצדקת, אנחנו עוברים תהליכים לא נעימים למרות שכבר יצאנו למחאות ב-2015 והקרנו מפגן של ציבור כואב", אמר מולה. "לא נעשו שינויים רבים מאז ולצערי הרב אנחנו עוברים מדי יום אירועים נוספים של אלימות משטרתית כלפי בני נוער".