עם נאום אחד טוב לא מנצחים בחירות • פרשנות

הדברים שנשא אתמול יו"ר מפלגת חוסן לישראל אולי ייצרו לו ניצחון בסקרים מול לפיד, אך השאלה האמיתית היא אם יצליח לנטרל את "אלמנט השמאלנות" ולהציג תוכנית שיש בה ממש

נאומו אמש (שלישי) של יו"ר מפלגת "חוסן לישראל", בני גנץ, היה ללא ספק ניסיון לייצר את המכה שתביא לו את הניצחון היום בסקרים. ניסיון שככל הנראה עלה יפה, אם לשפוט לפי האנרגיות שהורגשו באולם. 

הנאום היה מהוקצע מאוד - גם באופן הביצוע וגם בהיבט הכתיבה: גנץ ניסה להבהיר שהוא המועמד עבור כולם ושהוא יוכל להרכיב קואליציה עם כל אחד. אפשר לשים לב לכך, למשל, באלמנטים הימנים יותר במהלך הנאום כמו לשמור על ירושלים מאוחדת, ההתייחסות לרמת הגולן והבקעה ואפילו כשהוא התייחס לחרדים. 

יחד עם זאת, גנץ לא הציג אתמול שום תוכנית סדורה. זה היה נאום פוליטי מרוצף סיסמאות והתנגדות לראש הממשלה בנימין נתניהו. כל אחד היה יכול לשמוע בנאום מה שרצה. המהלך הזה יכול למצב את גנץ בנקודת פתיחה טובה מאוד, אבל בהמשך מערכת הבחירות זו עלולה להיות בעיה רצינית: בנאום אחד טוב לא מנצחים מערכת בחירות. 

 
 גנץ ויעלון
 

בני גנץ ומשה יעלון (חדשות 13)

 

גם אם נניח שגנץ הצליח לצמצם את הפער מול לפיד, דבר שיתברר היום בסקרים, ולהוכיח שהוא ראש החץ שמוביל את המחנה - אי אפשר לסמוך על נאום אחד לצמצום הפער מול נתניהו. נוסף על כך, נשאלת השאלה האם גנץ יצליח לנטרל את הביקורת על השמאלנות שלו. אף שחברי הרשימה שהרכיב, כמו צבי האוזר ויועז הנדל, הם ימנים באידיאולוגיה שלהם ללא ספק, במציאות של היום לצאת נגד נתניהו נחשב לשמאלנות, גם אתה רחוק משם שנות אור. אולי יהיה לו יותר קל לנצח כי הוא חדש במערכה, אבל ניטרול אלמנט השמאלנות של המפלגה הוא אקוטי להמשך. 

כזכור, בני גנץ השיק אמש את קמפיין הבחירות שלו, בו תקף במרומז את נתניהו ובגלוי את התנהלות הממשלה, איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית, הביטחונית, הכלכלית והחברתית. בסוף דבריו, הודיע רשמית על חבירתו של משה (בוגי) יעלון למפלגתו, ושר הביטחון לשעבר אף עלה לבמה ונאם גם הוא. מוקדם יותר אתמול סיכמו גנץ ויעלון על ריצה משותפת, כשלפי ההבנות בין השניים, יעלון ישובץ במקום השני ברשימה, והמקומות החמישי והשמיני ישוריינו עבור אנשי רשימתו.

בווידאו: ריאיון עם השר ארדן בתוכנית "העולם הבוקר"

לאחר הנאום נשמעו תגובות רבות במערכת הפוליטית. הבוקר (רביעי) אמר השר גלעד ארדן בתוכנית "העולם הבוקר": "הביקורת שלנו על גנץ היא הרבה יותר רחבה מאשר זה שהוא לא מוכן להצהיר על עצמו כחלק מהמחנה הלאומי. הוא הסית אתמול נגד בנימין נתניהו. האזרחים לא בחרו במלך אלא הצביעו בדמוקרטיה לנתניהו ולליכוד. הוא מקים מפלגה דיקטטורית שבו הוא קובע הכול, ותוקף את המפלגה הדמוקרטית ביותר"

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לדבריו של גנץ בריאיון אתמול לחדשות 13, ואמר: "החיבור של גנץ ובוגי – חיבור של אדריכלי התיקו. הם לא מעוניינים לנצח אלא רק לגלגל את העניינים. מדובר בתפיסה חלשה עם דיבורים יפים. זאת תפיסה שאומרת שכשהאויב בונה איום מולך – אתה מגלגל את זה לאדם הבא. הוא מדבר מאוד יפה והוא איש טוב, אבל זאת סכנה לתת לו את תיק הביטחון או את השלטון על ישראל".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לנאום: "כל מכבסת המילים של גנץ, שקיבל היום חיבוק ענק מהתקשורת, לא תסווה את העובדה שהוא איש שמאל. מי שאומר שהוא לא שמאל ולא ימין - הוא שמאל. מיד לאחר הבחירות גנץ יתאחד עם לפיד ויתר מפלגות השמאל - ויקים ממשלת שמאל. התרגיל השחוק של השמאל להדביק גנרל בראש רשימה כדי להפיל ממשלת ימין - לא יעבוד הפעם על המחנה הלאומי". בהמשך, ראש הממשלה נתניהו חזר על הדברים בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "עוד נאום של לפיד. מי שאומר שהוא לא ימין ולא שמאל - הוא שמאל".