"אין לנו תקווה": הצרות של הלקוחות בפרויקט הנדל"ן היקר בישראל

שלוש שנים לאחר שיצאה לדרכה קבוצת רכישה בפרויקט דיור במתחם שרונה, הלקוחות טרם קיבלו היתר בנייה, מארגן הקבוצה החדש דורש תשלומים נוספים - והדיירים זועמים ומאוכזבים

בשנת 2016 יצאה לדרכה קבוצת רכישה בפרויקט דיור במתחם שרונה שבתל אביב, שנחשב לפרויקט הנדל"ן היקר במדינה. שלוש שנים לאחר מכן, למרות שהרוכשים שילמו כבר מאות מיליוני שקלים, הבנייה עדיין לא החלה. הלקוחות קיוו כי החלפתו של מוטי פלד מארגן הקבוצה באיש הנדל"ן הוותיק ויו"ר חברת ב.ס.ר, נחשון קיוויתי, תעזור, אך הדרך לשם עודנה ארוכה.

כשהרוכשים נכנסו לפרויקט הוא אכן היה אטרקטיבי מאוד: 30,000 שקלים למטר – סכום הנמוך בכ-40 אחוזים משווי השוק. פלד הלהיב את הלקוחות, אך אנשי המקצוע התריעו כבר אז שמשהו חשוד בפרויקט וכי תשלום נמוך מאוד בקרקע כ"כ יקרה עלול להשאיר את חברי הקבוצה עם חור גדול מאוד בתקציב, שייתקע את הפרויקט כולו.

"החלום שלנו היה לקנות דירה בת"א וכשהמחיר היה כ"כ אטרקטיבי החלטנו ללכת על זה וגייסנו את כל חסכונותינו", סיפרה ב', שרכשה עם בעלה דירה בפרויקט. לדבריה, "הבנו שיש בעיה ברגע שקיבלנו דרישה לתשלום מעבר למה שהוסבר לנו שנצטרך לשלם. לאורך כל הדרך הרגשנו כמו פרה שחולבים אותה".

 האזור שבו אמור להיבנות פרויקט דיור יוקרתי בשרונה
 

האזור שבו אמור להיבנות פרויקט דיור יוקרתי בשרונה (החדשות 13)

 

גם ב' קיוותה שמארגן הקבוצה החדש יושיע אותם. עם זאת, בשיחות סגורות עם הלקוחות נשמע קיוויתי פסימי מאוד. "שלא תתבלבלו, כולכם צריכים להכניס יד לכיס ולשלם תוספת. לבנות זה עולה כסף, הרבה דברים לא נלקחו בחשבון בתקציב של הפרויקט הזה. זו הייתה עבודה לא מקצועית בכלל וצריך לשים את האמת על השולחן".

קיוויתי העריך באותן שיחות כי כל אחד מהלקוחות יידרש לשלם תוספת של כ-45% ממחיר העסקה שהוצג לו. באחת השיחות קיוויתי אף התעמת מילולית עם אחת הלקוחות לאחר שביקשה ממנו התחייבות שזהו התשלום האחרון: "אני לא חותם לך על שום דבר ואני לא חייב לך כלום. את לא תדעי לעולם כמה תעלה לך הדירה עד הדקה ה-90". קיוויתי הוסיף כי "אם הייתי יודע אז את מה שאני יודע היום לא הייתי נכנס לפרויקט הזה בכלל".

לפרויקט אין היתר בנייה ויחד עם אמירותיו של קיוויתי לא נותר לרוכשים אלא לקוות שההליך יסתיים במהרה וללא תשלומים נוספים. "היום אנחנו נמצאים בשפל כלכלי ולא יודעים איך לצאת מהבור הזה. עצם העובדה שהפרויקט נמצא בקשיים לא משאיר לנו יותר מדי תקווה", סיכמה ב'.

מחברת ב.ס.ר נמסר בתגובה: "אנחנו עובדים ונמשיך לעבוד לילות כימים על מנת להציל את הפרויקט ולגרום אושר לקונים שהסתבכו בבחירתם התמימה, כשהצטרפו לעסקה. כראיה לכך, לפני כחודש החלו העבודות בשטח וב.ס.ר מנהלת אותן ביד רמה".