נאום גנץ: לראשונה, מול נתניהו יש מתמודד במשקל כבד • פרשנות

רמטכ"ל לשעבר שתוקף בחריפות את התנהלותה הביטחונית של הממשלה, מהווה קושי לעומד בראשה. גנץ לא מאפשר לשייכו לשמאל, ואם הנאום הזה לא מאתגר את רה"מ – יהיה קשה להחליפו

  • פורסם ב:
  • 29/01/2019 22:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2019 00:10
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

בחירות 2019: נאומו של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ אמש (שלישי) נתן תחושה, לפחות לזמן קצר, כי בפעם הראשונה בעשר השנים האחרונות עומד מול ראש הממשלה נתניהו מתמודד במשקל כבד, שמסתכל לו ישר בעיניים.

העובדה שרמטכ"ל לשעבר תוקף בחריפות את ההתנהלות הביטחונית שמתווה ראש הממשלה ושר הביטחון, בין היתר את ההחלטה להעביר לחמאס את התשלום הקטארי, מהווה קושי עבור נתניהו.

 
 
 
 גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת חוסן "לישראל"
 

גנץ בהשקת הקמפיין של מפלגת חוסן לישראל (החדשות 13)

 

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

חרף הניסיונות לתייגו כ"שמאל", גנץ הציג בנאומו משנה מדינית וביטחונית המזוהה בעיקר עם הימין, ולמרות שבין השורות ניתן לחלץ מסרים "שמאלניים", מדובר בהצהרת כוונות של יו"ר חוסן לישראל, שמנסה להתנער משיוכו למחנה מסוים. דבר נוסף שיקשה על הליכוד לזהותו עם צד זה של המפה הפוליטית, הוא הצטרפותו של משה יעלון, וצירופם האפשרי של יועז הנדל וצבי האוזר.

גנץ אומנם מעביר מסר ימני, אך במקביל מבהיר לשמאל כי מערכת הבחירות הקרובה תתמקד סביב מטרה עיקרית: החלפת שלטון נתניהו. לכן, הוא מקווה לקבל את תמיכתם מתוך הבנה שרק הוא מסוגל להביא לכך.

נאום גנץ עלה על הציפיות, וככל הנראה מדובר במקסימום שאפשר להביא לעם כדי לאתגר את ראש הממשלה. אם גם זה לא משפיע על האזרחים וחוסן לישראל לא תזנק בסקרים, לא נראה שתהיה דרך להחליף את שלטון נתניהו.

 בני גנץ בהשקפת קמפיין חוסן לישראל
 

בני גנץ בהשקפת קמפיין חוסן לישראל (החדשות 13)

 

גנץ: "עצם העובדה שיכהן בישראל ראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי"

מוקדם יותר אתמול, כאמור, גנץ השיק את קמפיין הבחירות שלו ובו תקף במרומז את נתניהו ובגלוי את התנהלות הממשלה, איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית, הביטחונית, הכלכלית והחברתית. בסוף דבריו, הודיע רשמית על חבירתו של משה (בוגי) יעלון למפלגתו, ושר הביטחון לשעבר אף עלה לבמה ונאם גם הוא.

"היה כבר מלך שאמר 'המדינה היא אני', אבל המדינה היא לא אני, המדינה היא לא אתם, המדינה היא אנחנו", הרמטכ"ל לשעבר תקף במרומז את ראש הממשלה נתניהו. "לכן, אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי סיום כהונתי כרמטכ"ל ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להניג את מדינת ישראל".

יו"ר חוסן לישראל התייחס לאפשרות שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, ואמר כי "עצם העובדה שיכהן בישראל ראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי - לא יקום ולא יהיה".

 

גנץ: "בממשלה שלנו לא יהיו התקפות נגד המפכ"ל, הרמטכ"ל והיועמ"ש"

"בממשלה שלנו לא יהיו התקפות נגד המפכ"ל, הרמטכ"ל והיועמ"ש, לא תהיה הסתה נגד מוסדות המשפט התרבות והתקשורת, ולא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל", תקף גנץ. "נגמרו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פוליטיים. אני רואה את כל הטוב שיש ובאמת מברך עליו, אני דוחה על הסף את המרירות והייאוש. אני מאמין בכל ליבי שבמאמץ משותף נוכל להוביל את ישראל למהלך גדול של תיקון".

"באתי לכאן הערב מפני שאני חרד לישראל - העם חזק, המדינה נפלאה אבל בארץ נושבת רוח רעה", הוסיף גנץ. "המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו, ההתנגשות בין חילונים לדתיים מפצל אותנו, והזירה הציבורית מאוימת. אני מביט במנהיגות שעסוקה בעצמה ולא בנו. אני מעולם לא אתבייש במדינה שלנו, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים חשים מבוכה עמוקה לנוכח האופן שבו ההנהגה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול".

 גנץ ויעלון
 

גנץ ויעלון (החדשות 13)

 

גנץ: "במזרח התיכון לא מרחמים על החלשים ורק החזק מנצח"

"הממשלה שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה ומסואבת. לא זו הדוגמה האישית שעלינו לתת לדור הצעיר. ממשלה ערכית היא דוגמה ומופת לנו ולילדנו", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר. "כל חיי דיברתי אמת, שמרתי על ניקיון כפיים ואיני חב דבר לאף אחד זולת עמי ומשפחתי. לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום את עיניי לפגיעה כזו".

גנץ דיבר גם על המצב הביטחוני בכל החזיתות. "במזרח התיכון לא מרחמים על החלשים ורק החזק מנצח", אמר גנץ. "הנשיא רוחאני - אני יודע שאתה חותר נגד ישראל, אני אסכל את המזימה שלך בכל מקום. אפעל נגדך בזירה הלאומית, הצבאית והמדינית ואם המסר לא יובן במלים - הוא יובן במכות כואבות. לרוחאני ולנסראללה יש כוונות. איננו מאיימים על ריבונות איראן, אבל לא נסבול איום על ריבונות ישראל".

 גנץ ויעלון
 

גנץ ויעלון (החדשות 13)

 

גנץ: "לא נחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי; לא ניפרד לעולם מרמת הגולן; ירושלים מאוחדת תישאר לעד בירתנו"

"על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'אברי לא חייב להיות הראשון וגם לא האחרון. אפסיק את המנהג שבו מדיניות הביטחון הסודית שלנו והמבצעים הרגישים הופכים לתוכנית ריאליטי. נגמרו הימים של מסיבות עיתונאים בנושאי קודש ביטחון. לא צוברים נקודות על התרברבות במעשים", תקף גנץ. "הממשלה שנקים תהיה ממלכתית ולא מלכותית. ללא מתנות מגונות וללא ליצני חצר. הממשלה תפגין עוצמה מול אויבים ותחבר ישראלים. תציב את ישראל והישראלים לפני הכול".

כפי שהבטיח, פרס גנץ את משנתו המדינית. "הממשלה הממלכתית בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי", אמר גנץ. "כך עשה הפטריוט הישראלי מנחם בגין, כשחתם הסכם שלום עם מצרים. כך עשה הפטריוט רבין שחתם הסכם שלום עם ירדן, כך עשה בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי, כשחתם על הסכם Y".

"אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו, נבצע מציאות חדשה, נבצר את מעמדה של ישראל כיהודית ודמוקרטית ונבצר את גושי ההתיישבות ברמת הגולן, ממנה לא ניפרד לעולם", סייג יו"ר חוסן לישראל. "לא נניח למיליוני הפלסטינים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו וזהותנו כמדינה יהודית. ירושלים מאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי".