המערכת הפוליטית מגיבה לנאום גנץ: "לבו טוב אבל הוא מאוד חלש"

לאחר שבועות של שתיקה, הרמטכ"ל לשעבר השיק את קמפיין הבחירות שלו בגני התערוכה, והביקורות – מימין ומשמאל לא איחרו להגיע. נתניהו: "עוד נאום של לפיד"

  • פורסם ב:
  • 29/01/2019 20:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/01/2019 21:22
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ השיק הערב (שלישי) את קמפיין הבחירות של מפלגתו "חוסן לישראל". בנאומו הראשון לאחר שבועות של שתיקה, גנץ איים על איראן, יצא נגד העברת מזוודות הכסף לחמאס ואף הציג את משנתו המדינית. בסוף דבריו, הודיע רשמית על הצטרפותו של משה (בוגי) יעלון למפלגתו, ושר הביטחון לשעבר אף עלה לבמה ונאם גם הוא. במערכת הפוליטית מיהרו להגיב להתרחשויות.

שר החינוך נפתלי בנט הגיב לדבריו של גנץ בריאיון לחדשות 13, ואמר: "החיבור של גנץ ובוגי – חיבור של אדריכלי התיקו. הם לא מעוניינים לנצח אלא רק לגלגל את העניינים. מדובר בתפיסה חלשה עם דיבורים יפים. זאת תפיסה שאומרת שכשהאויב בונה איום מולך – אתה מגלגל את זה לאדם הבא. הוא מדבר מאוד יפה והוא איש טוב, אבל זאת סכנה לתת לו את תיק הביטחון או את השלטון על ישראל".

"בסופו של דבר הציבור הישראלי רואה שהמדינה חזקה", המשיך בנט. "בסוריה אנחנו פועלים מול איראן כמו שגנץ ויעלון לא פעלו. גנץ איים על סינוואר אבל הוא הכתיר אותו. בוגי מדבר על נסראללה, אבל הוא אפשר לנסראללה להצטייד ב-130 אלף רקטות. גנץ הוא איש טוב כנראה. לבו טוב אבל הוא מאוד חלש".

 
 
 
 גלעד ארדן
 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ( חדשות 13)

 

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לנאום: "כל מכבסת המילים של גנץ, שקיבל היום חיבוק ענק מהתקשורת, לא תסווה את העובדה שהוא איש שמאל. מי שאומר שהוא לא שמאל ולא ימין - הוא שמאל. מיד לאחר הבחירות גנץ יתאחד עם לפיד ויתר מפלגות השמאל - ויקים ממשלת שמאל. התרגיל השחוק של השמאל להדביק גנרל בראש רשימה כדי להפיל ממשלת ימין - לא יעבוד הפעם על המחנה הלאומי". בהמשך, ראש הממשלה נתניהו חזר על הדברים בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "עוד נאום של לפיד. מי שאומר שהוא לא ימין ולא שמאל - הוא שמאל".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הגיב אף הוא לנאום השקת הקמפיין של גנץ. "מדובר בסך הכל במועמד שמנסה לפזר הרבה מאוד שמאלץ וסיסמאות", אמר. "הוא מדבר על מלוכה כשהוא מכתיר את עצמו למלך במפלגה לא דמוקרטית. הוא הרכיב אותה מאנשים שלא חייבים כלום לדמוקרטיה, אלא רק לו אישית. בכל מה שהוא אמר הוא לא התייחס לשום דבר שנוי במחלוקת – הוא מתכסה מאחורי ריח המדים, ומסתיר את זה שעמדות המפלגה שלו הן עמדות שמאל".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' התייחסה לנאומו של גנץ, ואמרה כי הרמטכ"ל לשעבר לא גינה בצורה נחרצת מספיק את חקירות ראש הממשלה. "גנץ אמר דברים יפים, אך השאיר לעצמו אופציה להיות שר בממשלתו של מי ששקוע עד צוואר בפלילים ומרסק את שלטון החוק לצרכיו", אמרה "מצער שאנשים טריים בפוליטיקה האמורים להביא רוח חדשה ונקיה אינם מגלים אומץ לב ציבורי".

יו"ר התנועה ציפי לבני אמרה הערב: "מברכת את גנץ על דבריו. אין ספק שהמדינה קודמת לנו והשאלה החשובה היא איזה ישראל נשאיר אחרינו - האם זו תהיה מדינה עם הרוח הרעה שנתניהו ושותפיו השרו עליה או מדינה ברוח מגילת העצמאות, עם רוב יהודי ועם שוויון", לבני הוסיפה: "על זה אני והתנועה בראשותי נאבקים כל השנים האחרונות. המבחן האמיתי לפנינו - איך כל אחד מאיתנו יפעל כדי להשיב את ישראל למסלול".

תגובתה של חברת הכנסת מירב בן ארי (כולנו), והסרטון שפרסמה מפלגתה

חבר הכנסת עיסאווי פריג' כתב בחשבון הטוויטר שלו: "גנץ הוא הסיינפלד של הפוליטיקה עם נאום על כלום ומפלגת כלום. גנץ גילה לנו שהוא לא אוהב ערבים ולא אוהב את נתניהו. זה המסר של הנאום הקלישאתי והחלול של מי שמתיימר להיות תקווה. מפלגת גנץ היא אכן לא ימין ולא שמאל, אלא מפלגה של קלישאות עם מנהיג שבניסיון לדבר לכולם, לא מדבר לאף אחד".

"צפינו בנאום חלש שמייצג שמאל חלש מאוד", ביקר בטוויטר חבר הכנסת מיקי זוהר. "באופן הכי אובייקטיבי, כל מה שראינו זה: אפס כריזמה. אפס יכולת בהעברת מסרים. שום בשורה חדשה לעם ישראל. הוא אמר את כל מה שהשמאל הישראלי אומר מבוקר עד ערב. אני מנסה לדמיין אותו נואם באו"ם או בקונגרס האמריקאי, אוי ואבוי".

חברת הכנסת ציפי חוטובלי אמרה בתגובה לנאום: "יועצי התקשורת של בני גנץ לא דילגו על אף סיסמא חלולה או קלישאה חבוטה. בני גנץ הוא יאיר לפיד החדש, שמאל בצבעי הסוואה. הציבור הימני לא קונה את התחפושת".

חברת הכנסת שולי מועלם מגיבה לנאום השקת הקמפיין של גנץ