בחירות 2019: גנץ ויעלון סיכמו על ריצה משותפת

לפי ההבנות, הרמטכ"ל לשעבר ישובץ במקום השני במפלגה, ורשימתו תקבל גם את מקומות 5 ו-8. יעלון: "מקווה שיהיו עוד לפחות שני חיבורים עד הצגת הרשימה הסופית לבחירות"

  • פורסם ב:
  • 29/01/2019 17:25
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/01/2019 18:45
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

בחירות 2019: יו"ר חוסן לישראל והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, ויו"ר תל"ם ושר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, סיכמו היום (שלישי) על ריצה משותפת בבחירות הקרובות – כך נודע לחדשות 13. כזכור, המגעים בין השניים פורסמו לראשונה בחדשות 13.

על פי הסיכום בין השניים, יעלון ישובץ במקום השני ברשימה, ויקבל גם את מקומות 5 ו-8 עבור אנשי רשימתו. האיחוד בגוש המרכז-שמאל מגיע שעות ספורות לפני נאום השקת הקמפיין הפוליטי של גנץ.

 
 
 
 בני גנץ
 

בני גנץ (רויטרס)

 

בתוך כך, יעלון סירב להגיב על הפרסום, ואמר: "בואו נמתין עוד כמה דקות או שעות והתמונה תתבהר. אני שומר סוד". "כדי ליצור אלטרנטיבה הדרך היחידה היא חיבורים, ואני חותר לכיוון הזה", הוסיף שר הביטחון לשעבר. "מה שמאפיין את הרשימה זה שתפיסת העולם של האנשים שבחרתי היא ניצית ביטחונית אבל ממלכתית, מה שכל כך חסר היום. מקווה שיהיו עוד לפחות שני חיבורים עד הצגת הרשימות הסופית לבחירות". הדברים נאמרו בכנס הבין-לאומי השנתי של INSS.

הרמטכ"ל לשעבר תקף את ראש הממשלה: "יש לנתניהו הרבה זכויות, אבל כל מה שהוא עושה בשנתיים האחרונות משועבד להישרדות פוליטית, כולל בתחום הביטחון, וזה צריך להיפסק". "אמרתי שמפלגה בראשותי לא תהיה בממשלת נתניהו. כרגע צריך לפעול כדי לצבור כוח", הוסיף יעלון.

יו"ר תל"ם התייחס לתפיסתו המדינית: "בנתונים של היום - מצד אחד אין סיכוי להסדר קבע בטווח הנראה לעין, אין מה לרמות את עצמנו. אני מת שיהיה שלום ומסכים עם האמירה של גנץ שצריך לחתור להשיג אותות, אבל בין זה לבין להשלות את עצמי הדרך ארוכה", אמר יעלון. "תראו מה אבו מאזן אומר - להחזיר אחורה את ההכרה היהודית בזכות לבית לאומי, ואני לא מאלה שרוצים לספח את שטחי C, אני באמצע. יש מכנה משותף רחב באמצע שבו כולנו יכולים לפעול ביחד".

 משה בוגי יעלון
 

משה בוגי יעלון (INSS)

 

יו"ר העבודה אבי גבאי אמר בתגובה לאיחוד כי "אני חושב שאיחודים הם חשובים. הם צריכים להחליט החלטה מאוד פשוטה: אם הם רוצים להמשיך להנציח את שלטון נתניהו או שביחד להחליף אותו". הדברים נאמרו בכנס הבין-לאומי השנתי של INSS.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "אלו אנשים טובים וערכיים וטוב שהם בפוליטיקה". "עוד יהיו דברים עד הרגע האחרון כי ככה עובדים הדברים בפוליטיקה", הוסיף לפיד. "אני מאחל להם בהצלחה, רק שלא יגזימו עם זה".

"אני אוביל את יש עתיד ואני רץ לראשות הממשלה", אמר לפיד. "אם ננצח בבחירות, שני הטלפונים הראשונים יהיו לליכוד ולעבודה, או לגנץ ולעבודה. בעצם, אני לא מאמין שנתניהו יישאר - הוא ילך הביתה. לא אזמין אנשים עם כתב אישום".

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב על חבירת שני אנשי הביטחון ואמר כי "מה שברור שכרגע מפלגת הגנרלים זה חד פעמי, מפלגה שקמה לקראת החבירות ותיעלם לקראת הבחירות הבאות, אין שום היתכנות לשינוי. אני מאחל להם בהצלחה, אבל אני מודה שלא מסכים איתם בשום דבר".

במפלגת הימין החדש הגיבו לאיחוד ואמרו כי "אדריכלי התיקו, גנץ ויעלון, התאחדו. פעם הקודמת שבוגי וגנץ היו יחד זה נגמר ב-30 מנהרות טרור לדרום. שניהם אנשים טובים, אשר הובילו את תפיסת התיקו החלשה. זוהי תפיסה של עצימת עיניים לנוכח איומים, במקום טיפול נחוש בבעיה. השאלה בבחירות הקרובות היא אחת: מה עדיף - תפיסת התיקו של גנץ ויעלון או תפיסת ההכרעה של בנט?", לשון התגובה.

 בוגי יעלון בשבתרבות בחיפה
 

בוגי יעלון בשבתרבות בחיפה (החדשות 13)

 

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "מסתבר שבאמת 'אין ימין ואין שמאל', אם בוגי שנגד שתי מדינות וגנץ שלכאורה חותר לשלום, מתאחדים למפלגת גנרלים". "בממשלה הבאה חייבים שמאל מוביל עם עמדות אמיתיות", הוסיפה רוזין.

גנץ צפוי להצהיר: בכוונתי להחליף את נתניהו

אתמול נודע לחדשות 13 כי יו"ר חוסן לישראל בני גנץ צפוי להצהיר היום בנאומו, לפני כ-400 תומכים, על כוונתו להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, ברקע הקריאות הרבות לאיחוד במחנה המרכז-שמאל.

גנץ צפוי להתייחס לכל הסוגיות שעל סדר היום, ובסביבתו ישנה דיון כיצד להתייחס לסוגיית חקירות ראש הממשלה. על הרמטכ"ל לשעבר מופעל לחץ רב להכריז כי לא יישב בממשלה במידה ויוגש נגד נתניהו כתב אישום כפוף לשימוע, כאשר החשש המרכזי הוא שבמידה ולא יצהיר זאת, הוא יאבד תומכים רבים. גם האיחוד האפשרי עם משה יעלון מקרב אותו לעשות זאת. גורמים במטה גנץ ציינו כי נאומו יכלול גם חלק מדיני. לדבריהם גנץ צפוי לחזור על מסר שכבר הופיע בסרטונים שהפיץ ברשתות החברתיות ולפיו אם יהיה ראש ממשלה זו לא תהיה בושה לנסות להשיג שלום.

 בני גנץ
 

בני גנץ (החדשות 13)

 

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 לחדשות 13 נודע אמש כי גנץ ומפלגתו חוסן לישראל נמצאים במגעים לצירופה של אחת המתנגדות הראשיות למתווה הגז, אורית פרקש, לשעבר ראשת רשות החשמל – שאף הודחה בעקבות ההתנגדות שלה. בד בבד, חוסן לישראל פרסמה הבוקר ג'ינגל חדש, ובו נאמר: "אין יותר ימין או שמאל, יש רק ישראל לפני הכול".

אתמול נודע גם כי יעלון פועל לצרף למפלגתו שני אנשי ימין שעבדו בעבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - יועז הנדל וצבי האוזר. הרמטכ"ל לשעבר מעוניין למקם את הנדל, שהיה ראש מערך ההסברה הלאומי תחת נתניהו, במקום השני, ואת האוזר, שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו, במקום השלישי. אם המפלגות אכן יתאחדו, השניים כנראה ימוקמו בעשירייה הראשונה של המפלגה המשותפת.

כזכור, לאחרונה פורסמו שורה של סקרים סותרים בנוגע לתוצאות האיחוד בגוש השמאל, שרבים במחנה שואפים אליו. כך למשל, בסקר שהוזמן על ידי מטה גנץ, נבחנו כמה אפשרויות ובהן גם איחוד בין המפלגה ל"יש עתיד" בראשותו של יאיר לפיד. אף שהסקר הראה עלייה בכוחה של המפלגה המשותפת, בגוש עצמו חלה נסיגה. המשמעות היא שהיכולת להביא למהפך שלטוני בראשות השמאל דווקא צפויה להיפגע. 

 

במקביל, סקרים אחרים הגיעו למסקנות שונות ואפילו הפוכות לחלוטין, זאת כתלות בשאלות ועיתוי הבדיקה. הסקר הנוכחי משקף את הלך הרוח של גנץ ואנשיו, ולכן הוא מה שיקבע בשלב הזה את פעולותיה.. ולכן, כרגע נראה שחלום השמאל המאוחד הולך ומתרחק. 

ביום חמישי, פורסם לראשונה בחדשות 13 על מגעים לשיתוף פעולה בין יו"ר מפלגת חוסן לישראל ליו״ר ההסתדרות אבי נסנקורן. הדברים מגיעים שבועות ספורים לקראת סגירת הרשימות לכנסת.

יום קודם לכן פורסם כי ייתכן שבקרוב יירשם מיזוג מפלגתי ראשון, שיכונן את "מפלגת הרמטכ"לים", בין המפלגות תלם וחוסן לישראל, כפי שאכן קרה כאמור הערב. נקודת המחלוקת המשמעותית בין השניים הייתה העובדה שיעלון היה רוצה שתהיה אמירה ברורה שלפיה לא יושבים בממשלה תחת נתניהו, ואילו גנץ עדיין לא מוכן לכך.