משימה בלתי אפשרית: נאום גנץ צפוי להיות מאכזב • פרשנות

בשל הציפיות הרבות יו"ר חוסן לישראל יתקשה לגרוף את אהדת הקהל הערב, במיוחד לאור העובדה שאינו בעל יכולת רטורית מרשימה. משימתו העיקרית: להיראות כראש ממשלה פוטנציאלי

בחירות 2019: נאומו של יו"ר חוסן לישראל בני גנץ הערב (שלישי) צפוי להיות מאכזב. למעשה, הבמה המשמעותית שהוא יקבל בפריים טיים, השמורה עד כה רק לנתניהו, היא משימה בלתי אפשרית, שכן הרמטכ"ל לשעבר לא ניחן ביכולת רטורית מרשימה כשל ראש הממשלה.

גנץ אומנם יתקשה לרשום הישגים משמעותיים בקמפיין השקת הבחירות, אך הדבר החשוב ביותר מבחינתו הוא להיראות על במה, בפריים המצלמות, כמי שיכול להיות ראש ממשלה ולהחליף את שלטון נתניהו.

בני גנץ עם פעילי המטה למאבק בחוק הלאום
 

בני גנץ עם פעילי המטה למאבק בחוק הלאום (החדשות 13)

 

גנץ צפוי להצהיר: בכוונתי להחליף את נתניהו

אתמול נודע לחדשות 13 כי יו"ר חוסן לישראל בני גנץ צפוי להצהיר היום בנאומו, לפני כ-400 תומכים, על כוונתו להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, ברקע הקריאות הרבות לאיחוד במחנה המרכז-שמאל.

גנץ צפוי להתייחס לכל הסוגיות שעל סדר היום, ובסביבתו ישנה דיון כיצד להתייחס לסוגיית חקירות ראש הממשלה. על הרמטכ"ל לשעבר מופעל לחץ רב להכריז כי לא יישב בממשלה במידה ויוגש נגד נתניהו כתב אישום כפוף לשימוע, כאשר החשש המרכזי הוא שבמידה ולא יצהיר זאת, הוא יאבד תומכים רבים. גם האיחוד האפשרי עם משה יעלון מקרב אותו לעשות זאת.

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

בתוך כך, לחדשות 13 נודע כי גנץ ומפלגתו חוסן לישראל נמצאים במגעים לצירופה של אחת המתנגדות הראשיות למתווה הגז, אורית פרקש, לשעבר ראשת רשות החשמל – שאף הודחה בעקבות ההתנגדות שלה. בד בבד, חוסן לישראל פרסמה הבוקר ג'ינגל חדש, ובו נאמר: "אין יותר ימין או שמאל, יש רק ישראל לפני הכול".

כזכור, לאחרונה פורסמו שורה של סקרים סותרים בנוגע לתוצאות האיחוד בגוש השמאל, שרבים במחנה שואפים אליו. כך למשל, בסקר שהוזמן על ידי מטה גנץ, נבחנו כמה אפשרויות ובהן גם איחוד בין המפלגה ל"יש עתיד" בראשותו של יאיר לפיד. אף שהסקר הראה עלייה בכוחה של המפלגה המשותפת, בגוש עצמו חלה נסיגה. המשמעות היא שהיכולת להביא למהפך שלטוני בראשות השמאל דווקא צפויה להיפגע. 

 

במקביל, סקרים אחרים הגיעו למסקנות שונות ואפילו הפוכות לחלוטין, זאת כתלות בשאלות ועיתוי הבדיקה. הסקר הנוכחי משקף את הלך הרוח של גנץ ואנשיו, ולכן הוא מה שיקבע בשלב הזה את פעולותיה.. ולכן, כרגע נראה שחלום השמאל המאוחד הולך ומתרחק. 

ביום חמישי, פורסם לראשונה בחדשות 13 על מגעים לשיתוף פעולה בין יו"ר מפלגת חוסן לישראל ליו״ר ההסתדרות אבי נסנקורן. הדברים מגיעים שבועות ספורים לקראת סגירת הרשימות לכנסת.

יום קודם לכן פורסם כי ייתכן שבקרוב יירשם מיזוג מפלגתי ראשון, שיכונן את "מפלגת הרמטכ"לים", בין המפלגות תלם וחוסן לישראל, שכן בין שתי המפלגות מתנהלים מגעים לקראת איחוד מסתמן. בשלב זה, ישנה הסכמה בין השניים על מרבית הפרטים הפוליטיים, אך עומדת בפניהם נקודת מחלוקת משמעותית אחת: יעלון היה רוצה שתהיה אמירה ברורה שלפיה לא יושבים בממשלה תחת נתניהו, ואילו גנץ עדיין לא מוכן לכך.

אם יידרשו לכך, יכול להיות שלאחר הבחירות שתי המפלגות תתפצלנה בחזרה, אבל כפי שזה נראה כרגע יש מכנה משותף די משמעותי של הסכמות, ואולי הם יודיעו על מיזוג עוד לפני הנאום של גנץ. בשני המטות של הרמטכ"לים לשעבר היו רוצים לראות הודעה מפורשת ורשמית על המיזוג, עוד לפני הנאום של גנץ ביום שלישי.