סגן נשיא ברזיל: "לא חושבים כרגע על העברת השגרירות לירושלים"

המילטון מוראו אמר לשגריר הפלסטיני במדינה כי ברזיליה "לא חושבת על שום תזוזה של השגרירות". השגריר השיב לו כי הוא מקווה שההחלטה אכן לא תתקיים

סגן נשיא ברזיל, המילטון מוראו, אמר הלילה (שלישי) כי שוחח עם השגריר הפלסטיני במדינה, איברהים אלזבן, והדגיש בפניו כי בינתיים ברזיל לא חושבת על העברת שגרירותה בישראל לירושלים.

סגן הנשיא, המתפקד כעת כממלא מקומו של הנשיא ז'איר בולסונארו המטופל בבית החולים, הבהיר: "התשובה שנתתי להם, היא התשובה של המדינה - המדינה הברזילאית לא חושבת על שום תזוזה של השגרירות". השגריר הפלסטיני השיב לו כי הוא מקווה שמיקום השגרירות אכן לא ישתנה.

ביום ראשון פורסם בעיתון הנפוץ "פוליה", שיוצא לאור בסאו-פאולו, כי ממשלת סעודיה הזהירה את ממשלת ברזיל מפני העברת שגרירותה בישראל מתל-אביב לירושלים. כלי התקשורת פרסם מברק מסווג ובהול ששלח שגריר ברזיל בסעודיה למשרד החוץ בברזיליה ובו כתב כי בכירים סעודים הבהירו לו כי סעודיה מודאגת מהכוונה להעביר את השגרירות לירושלים וכי לא תראה בעין יפה מהלך שכזה.

סגן נשיא ברזיל, המילטון מוראו
 

סגן נשיא ברזיל, המילטון מוראו (חדשות 13)

 

לפי הדיווח בעיתון הברזילאי שגריר ברזיל בריאד פלאביו מרגה נפגש לפני שבוע עם תת-שר החוץ הסעודי עבד אל-רחמן בן איבראהים א-ראסי שביקש לשוחח איתו על סוגיית העברת השגרירות. מרגה כתב במברק ששלח למשרד החוץ בבריזליה כי הבכיר הסעודי ציין בפניו כי העברת השגרירות לא תעלה בקנה אחד עם היחסים הידידותיים בין סעודיה לברזיל ב-50 השנים האחרונות.

הבכיר הסעודי אמר לשגריר הברזילאי כי לאור מעמדה המיוחד של ברזיל כמדינה מובילה בתנועת המדינות הבלתי מזדהות ובקבוצת 77 המדינות המתפתחות העברת השגרירות הברזילאית לירושלים עלולה לעודד מדינות נוספות לעשות זאת "דבר ממנו סעודיה מודאגת ומוטרדת מאוד". הבכיר הסעודי ביקש מהשגריר הברזילאי להעביר את המסר הזה לממשלה בברזיליה.

השגריר הברזילאי ניסה להרגיע את הבכיר הסעודי ואמר שהיחסים עם סעודיה חשובים לברזיל וכך גם היחסים עם כל 22 חברות הליגה הערבית וכי היחסים הטובים עם ישראל לא באים על חשבון היחסים עם מדינות ערב.

 נתניהו נפגש עם בולסונארו
 

ראש הממשלה נתניהו עם ז'איר בולסונארו (לע"מ)

 

כזכור, בתחילת החודש שב ואמר בולסונארו כי הוא מחויב להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. בריאיון לרשת אס.בי.טי בברזיל אמר בולסונארו, כי "הישראלים וממשלתם הם שצריכים להחליט היכן נמצאת בירתם". עוד הוסיף: "ההחלטה כבר התקבלה, השאלה היא רק מתי ליישמה".

נשיא ברזיל הנכנס התייחס גם להתנגדות למהלך מצד מדינות ערב, ואמר כי סביר שמדינות קיצוניות יתנגדו - אולם ישנן אחרות שלא. "רבות ממדינות ערב תומכות בנו, או בארה"ב", אמר. דבריו מגיעים על רקע הצהרתו של נתניהו השבוע בעת ביקורו בברזיל, לפיה בולסונארו הבטיח להעביר את השגרירות לירושלים.

יום קודם לכן, התייחס לסוגייה גם בכיר בממשלת ברזיל, אוגוסטו הלנו, שנחשב מקורב לבולסונארו. "אין עדיין החלטה קונקרטית בדבר העברת השגרירות להברזילאית מתל אביב לירושלים", אמר הלנו, "יש כוונה ו'תשוקה' כזו, אבל ישנם גם שיקולים נוספים".  

רה"מ סיפר לכתבים המקומיים כי לדעתו בולסונארו מייצג את העם וכי מדובר ב"עידן חדש לברזיל כיוון ששני העמים הם אחים". בנאום ההשבעה שלו, אמר הנשיא הנבחר כי המדינה תחתיו תשתחרר מסוציאליזם ומפוליטיקלי קורקט. בולסונארו הושבע לתפקידו בתחילת החודש בברזיליה הבירה. בין מנהיגי העולם שהגיעו לטקס גם ראש הממשלה נתניהו, שניצל את הביקור למרתון פגישות עם מנהיגים.