כוח משגיחים בין-לאומי בחברון, רויטרס

אחרי 25 שנה: נתניהו ביטל את נוכחות המשגיחים הבינ"ל בחברון

ראש הממשלה הודיע כי לא תתאפשר שהות כוח המשקיפים שהוצב בעיר לאחר הטבח במערת המכפלה. עד כה, הקדנציה הוארכה אוטומטית כל חצי שנה. "לא נאפשר נוכחות כוח הפועל נגדנו"

ראש הממשלה נתניהו הודיע אתמול (שני) כי לא יאריך את כהונת כוח המשגיחים הבין-לאומי בחברון (TIPH). כוח המשקיפים הבין-לאומי הוצב באזור ב-1994, לאחר הטבח במערכת המכפלה, בו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים. מטרת הכוח הייתה להשקיף על המתיחות בין האוכלוסייה הפלסטינית ותושבי היישוב היהודי בחברון, וכהונתו הוארכה אוטומטית כל חצי שנה. עם זאת, ראש הממשלה הודיע כי לאחר 25 שנה – הכוח יפסיק את פעולתו במקום. "לא נאפשר המשך נוכחות של כוח בין-לאומי הפועל נגדנו", אמר.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, כתב לפני שבועיים בחשבון הפייסבוק שלו, כי יש לגרש את כוח המשקיפים מחברון, והוסיף: "המשקיפים ה-'אובייקטיביים' מפריעים פעם אחר פעם לפעילות חיילי צה"ל, ומסייעים לפלסטינים להגיש תלונות שווא נגד לוחמים ושוטרים. המשקיפים האלה מקבלים שכר גבוה ומנסים להצדיק אותו ביצירת חיכוכים ו-'טיפול בהם'".

ארדן הוסיף: "לא מפתיע לגלות שכוח משקיפים 'אובייקטיבי' המורכב משוטרים ממדינה אסלאמית עוינת כגון תורכיה, וממדינות בעלות סדר-יום פרו-פלסטיני המממנות פעילות חרם, כגון שוודיה ונורבגיה, מפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל".

כוח משגיחים בין-לאומי בחברון
 

כוח משגיחים בין-לאומי בחברון (רויטרס )

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, חברת ועדת החוץ והביטחון, מסרה בתגובה להחלטת נתניהו לסיים את כהונת המשקיפים האזרחיים בחברון: "מדובר במהלך שראש הממשלה היה נמנע ממנו, אלמלא קמפיין הבחירות. הודעה חד צדדית על ביטול הסכם המשקיפים האזרחיים בחברון, משמעותו הפרה של הבנות שהיו עוד טרם הסכם אוסלו, ואשר מוסדו בו מאוחר יותר – זאת אחרי שראש הממשלה בעצמו, כמו גם ראש השב"כ, השיבו לאחרונה לשאלתי כי אין לבטלו מטעמים ביטחוניים".

"אם יש בעיה עם המשקיפים של TIPH", הוסיפה נחמיאס ורבין. "שר הביטחון נתניהו, ולא הקמפיינר נתניהו, אמור להתיישב ולבחון פתרונות אפשריים, וכיצד מונעים חיכוך בעייתי - ככל שזה קיים בכלל, מול צהל. אבל ד"ר בנימין ומיסטר נתניהו, בעזרתו של השר ארדן שבעצמו נמצא בפריימריז, פועלים בפיצול אישיות מוחלט כשמדובר בקמפיין לריצוי ה-'בייס' הימני, בהתעלמות מהאינטרס הישראלי בכללותו".