פרסום ראשון: אחרי טבע, גם מבתי הזיקוק יפוטרו מאות עובדים

החברה של עידן עופר הפסידה 136 מיליון דולרים בשנה החולפת והודיעה היום לעובדים כי 240 מהם יילכו הביתה. עדיין אין החלטה רשמית מי יפוטר, אך המובטלים החדשים יתקשו לחזור למעגל העבודה. "המדינה מרעיפה על הטייקונים הטבות על חשבון משלם המסים ובסופו של דבר הם עצמם מפוטרים לטובת הגדלת רווחים", אמרה ח"כ מיכל רוזין

לאחר שענקית התרופות הישראלית "טבע" הודיעה ביום חמישי האחרון על פיטורי כ-800 עובדים בישראל, חברה גדולה נוספת מודיעה על קיצוצים. בתי זיקוק הנפט בחיפה, בבעלותו של עידן עופר, צפויים לפטר 240 עובדים בעקבות קשיים כלכליים, כך נחשף בחדשות 10.

 

המשבר בבז"ן נובע מהפסדים של 136 מיליון דולרים בשנה האחרונה. היום (ראשון) התקיימה פגישה דרמטית בין ההנהלה לנציגי העובדים, בה הם התבשרו על הצעדים. ההפסדים נגרמו, בין היתר, בגלל המחסור בגז טבעי, אבל את העובדים זה פחות מעניין.

 

(1:39 דקות)

 

עדיין אין רשימה שמית ואין החלטה מי מהעובדים ילך הביתה. מה שכן ברור הוא שהמפוטרים ייזרקו לשוק העבודה של חיפה, עיר שקשה למצוא בה תעסוקה. כך, בשני ימי עסקים, הודיע המשק הישראלי על פיטורי למעלה מ-1,000 עובדים. "המדינה מרעיפה על הטייקונים הטבות על חשבון משלם המסים ובסופו של דבר הם עצמם מפוטרים לטובת הגדלת רווחים", אמרה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בתגובה להודעת הפיטורים.

 

גם הסערה סביב פיטורי העובדים בטבע עדיין לא שככה. שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע הערב כי הוא מתכוון לדורש ממנכ"ל חברת התרופות הסברים למספר המפוטרים החריג. זוהי הודעה דרמטית, מפני שלפיד הוא שאמור לאשר את הטבות המס החריגות מהן נהנית החברה, שהצטברו עד היום לכ-15 מיליארד שקלים.

עובדי טבע מאיימים בשביתה כללית

אם בסוף השבוע עוד היה נדמה שמסתמנת הבנה בין עובדי טבע להנהלה, היום הפועלים מחריפים את הטון ואף מאיימים בשביתה כללית. יו"ר ועד העובדים של טבע בכפר סבא כינס את כל נציגי הוועדים במפעלו וביקש את תמיכתם להמשך המאבק.

 

"ההסתדרות והוועד לא יאפשרו כל פגיעה בעובדים המאוגדים תחת ההסכם הקיבוצי", הודיע היו"ר. "אנו מבקשים מכם לתת לנו את כל התמיכה והגיבוי למאבק על ביטחוננו התעסוקתי בכל שלב שנידרש, כולל הפעלה של הצעדים הארגוניים העומדים לרשותנו, לרבות השבתת האתר".