הקרקעות של גלנט: הדיון נמשך - 8 שנים אחרי קביעת מבקר המדינה

ב-2011 נקבע שהשר השתלט באופן לא חוקי על קרקעות ציבוריות ובוטל מינויו לרמטכ"ל. כעת נחשף שגלנט ממשיך להתמקח ומוכן לשלם רק 25 אלף שקל לעומת 170 אלף, כפי שנדרש

שמונה שנים לאחר שקבע מבקר המדינה כי פלש לקרקעות בבניית ביתו בעמיקם, נמשך הדיון בין השר יואב גלנט למנהל מקרקעי ישראל בנוגע לשטח הלא חוקי שעיבד. מנהל מקרקעי ישראל דורש מגלנט לשלם כ-170 אלף שקלים בעוד שהשר מוכן לשלם כ-25 אלף שקלים בלבד.

השר גלנט הגיש שני ערעורים בנושא, כשרק אחוז קטן מהמקרים מגיעים לכדי ערעור כפול. כמו כן, על מנת להגיש ערעור על החלטת מנהל מקרקעי ישראל נדרש לשלם - ואילו השר גלנט לא שילם על הערעור.

מטעם השר גלנט נמסר בתגובה: "לא הופק מהאדמה הזאת שום רווח. רק הוצאות. נגרם לי עוול ובכול זאת, אכבד כל פסיקה".

 גבי אשכנזי ויואב גלנט
 

יואב גלנט עם גבי אשכנזי בתקופתו כמפקד פיקוד דרום (דובר צה"ל )

 

כאמור, באמצע שנות ה-90, גלנט, אז סגן-אלוף, החליט להתיישב בעמיקם ורכש נחלה של חמישה דונמים, המכונה "נחלה א'". לכל מושבניק מגיעה גם "נחלה ב'", קרקע חקלאית המתקבלת בחכירה ממנהל מקרקעי ישראל לצורכי חקלאות. אבל כשגלנט עבר לעמיקם, למושב כבר לא נותרה קרקע חקלאית להעניק לו. הבעיה: לפי נהלי המנהל, אי אפשר לבנות בית בנחלה א' מבלי שתוכיח בעלות על נחלה ב'.

כדי להגשים את רצונו לבנות בית, פנה גלנט לממלא מקום מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל דאז, מירון חומש, וביקש לקבל את שמגיע לו על פי הנהלים. מזכיר האגודה נתן לגלנט דונמים של אדמה לא מעובדת בגבעה הסמוכה למושב. הבעיה הייתה שבמקביל, ניהלו המושב והמנהל ויכוח על גבולות עמיקם. שש שנים אחרי שהחל הוויכוח, התגלה במנהל שקרקעות גלנט מחוץ לגבולות המושב.

חלוקת הקרקעות נעשתה על ידי המושב, אבל מעדויות שהצטברו נראה כי בכירה במנהל מקרקעי ישראל פעלה על דעת עצמה כדי לקדם את קרקעות גלנט, כנראה כדי להרשים את הבוס שלה המקורב לראש הממשלה דאז, אריאל שרון - שגלנט היה באותה העת מזכירו הצבאי. כך או אחרת, תושבים אחרים בעמיקם שביקשו באותה עת לקבל קרקע, נענו בשלילה. כך, בתום שמונה שנים של מאבק תושבים - רק גלנט קיבל קרקע חקלאית, בשעה שהשאר עדיין ניהלו משא ומתן על כך.

נוסף לכך, עצי הזית שננטעו בחלקה התפרסו גם על חלקה נוספת שלא הייתה בבעלות גלנט, לטענתו בתום לב של קבלן הנטיעות. ב-2006 התבקש גלנט לפנות את הדונמים שסיפח לעצמו. רק כעבור שנתיים השיב גלנט לדרישה והבטיח לעקור את העצים, כשדיני השמיטה יאפשרו זאת. רק שנה לאחר מכן, ועתירה אחת לבג'"ץ, פינה גלנט את הקרקע.

בינואר 2011 קבע מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, כי גלנט פלש לקרקעות והגיש תצהיר שקרי לבית המשפט. חלקים ניכרים מהדוח שגיבש המבקר נותרו מסווגים ולא נחשפו לציבור הרחב. זמן קצר אחר כך, בעקבות קביעת המבקר, הודיע לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה באותה העת, יהודה וינשטיין, כי "קיים ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר בעינה את ההחלטה בדבר המינוי" ומינויו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל בוטל.