"בחרתי לשמוח": הילד שריגש מנהלי מוסדות חרדים - ומדינה שלמה

חיזקי טורנהיים הפך לתופעת רשת לאחר שפנה באמצעות סרטון למנהלים בבקשה לשילוב בעלי מוגבלויות בכיתות לימוד רגילות. "לא הגוף מחליט - היכולת קובעת"

חיזקי טורנהיים בן ה-9 ממודיעין עילית חולה במחלה נדירה המתבטאת במגבלות פיזית. "אני נמצא עם מחלה קבועה בגוף שלי שבאנגלית יש לה שם ארוך ומסובך - 'אוסטאוגינזיס אימפרפקטה' ובעברית היא נקראת פרכת", הסביר בריאיון ל"צינור". "אני רוצה להגיד עכשיו לכולם שכל מה שקורה בעולם הוא מה'. אחרי כל דבר שה' נותן לבן אדם, הוא יכול להחליט – אם לשמוח עם זה או לא. למשל אני שאני נכה, בחרתי באופציה של להיות שמח, יכולתי לבחור להיות עצוב עם זה, אבל בזה שאני שמח אני מרוויח הרבה דברים".

סיפורו של חיזקי כבש את הרשת לאחר שסרטון, שבאמצעותו פנה למנהלי מוסדות חינוך חרדים בבקשה לשילוב ילדים בעלי מוגבלויות פיזיות בכיתות לימוד רגילות, הפך לוויראלי. הסרטון של בן ה-9 הוקרן בפני ראשי בתי ספר חרדים בוועידת חינוך שנתית במטרה להעביר מסר שמדגיש את חשיבות השילוב של ילדים עם שונויות או מוגבלויות ביחד עם שאר התלמידים בני גילם ולא בבתי ספר מיוחדים.

חיזקי טורנהיים בסרטון המרגש שהפך לוויראלי
 

חיזקי טורנהיים בסרטון המרגש שהפך לוויראלי ( החדשות 13)

 

"שלום לכם מנהלים יקרים", פתח חיזקי. "אם המנהל שלי היה מסתכל על הגוף שלי, לא הייתי מגיע לכזו דרגה גבוהה וגם ילדים כמוני רוצים לעלות ולהצליח כמו שאני. אז תזכרו, לא הגוף מחליט – היכולת קובעת. לפי היכולת אפשר לדעת. שלום לכם והרבה הצלחה".

היום חיזקי לומד במסגרת בית ספרית רגילה לאחר מספר שנים של לימודים במסגרות מורכבות יותר ובכיתות לימוד עם בעלי מוגבלויות עד שהתקבל והשתלב לאחרונה בבית ספר נורמטיבי. העיתונאי החרדי ישראל כהן, סיפר שחיזקי "נבחן אצל הרב קנייבסקי וידע כל כך טוב את חומר הלימודים שהקפיצו אותו כיתה. מבחינה שכלית היו לו יכולות גבוהות יותר משל חבריו לכיתה".

לדברי כהן, בשנים האחרונות חל שינוי לטובה בחברה החרדית בנוגע השתלבות חריגים. "בעלי מוסדות חרדים, מורים וגם ילדים פחות מתביישים בכך. בביטוי מושאל יש מעין 'יציאה מהארון'. בפורום שבו הקרן הסרטון מאוד התרגשו והסרטון מאוד נגע ללבם ואני ראיתי גם קבוצות פנימיות של אנשי חינוך שאמרו שחייבים לעשות את השינוי הזה, חייבים לתת לעוד ילדים את ההזדמנות הזאת ואת האפשרות להשתלב ויתרה מכך, יותר ממה שזה מועיל להם זה מועיל גם לשאר הילדים שמתרגלים לשונות".