בצל המתיחות בצפון: שליחו של פוטין הגיע לארץ לשיחות על סוריה

שליחו המיוחד של נשיא רוסיה לענייני סוריה וסגן שר החוץ הרוסי ייפגשו עם בכירים בלשכת רה"מ ובמשרד הביטחון • הנשיא ריבלין: "איראן צפויה להחריף את תגובותיה"

  • פורסם ב:
  • 28/01/2019 16:19
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2019 20:22
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

המתיחות בצפון: שליחו המיוחד של נשיא רוסיה לענייני סוריה, אלכסנדר לברנטייב, וסגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, הגיעו היום (שני) לישראל לשיחות בנושא המצב בסוריה. השניים נפגשו היום עם מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, וייפגשו היום ומחר עם בכירים נוספים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד הביטחון. השניים גם צפויים להיפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בתוך כך, נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בכנס INSS כי איראן צפויה להחריף את תגובותיה למדיניות הישראלית בצפון, בסוריה ובלבנון. "יש הסבורים שהתוכניות האזוריות האיראניות נבלמו, או עברו התאמה בגלל פעילות ישראל. יש שרואים הסלמה ברמות החיכוך ובכל מקרה, איראן, כך אני מאמין, צפויה להחריף תגובותיה למדיניות הישראלית בצפון - בסוריה וגם בלבנון. האתגר האיראני אינו מתמצה בזירה הצפונית, אלא נוגע לזירה הדיפלומטית העולמית", אמר הנשיא ריבלין, "המשך הניסויים האיראנים בטילים בליסטיים ומזימות ההתנקשות היוצאות מטהרן, הפכו זה מכבר לסלע מחלוקת ביחסי איראן עם מדינות האיחוד האירופי. בשיחותי עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בשבוע שעבר, עלתה לצד סוגיית לבנון, הסוגיה הזו. אני חש שהאירופים הולכים ומתקרבים לתפיסתה של ישראל, בדבר הסכנה הנשקפת מן המשטר באיראן".

מוקדם יותר היום, חוסיין סלאמי, סגן ראש משמרות המהפכה האיסלאמיות באיראן, אמר כי "כל מלחמה חדשה שתתחיל ישראל תסתיים בהשמדתה המלאה. האסטרטגיה של איראן בנוגע לישראל היא מחיקה של המשטר הציוני מהמפה", כך דיווחה רשת אל-ג'זירה. על פי הדיווחים, סלאמי אמר את הדברים כשנשאל לגבי האיומים הישראלים על תקיפה של אתרים איראניים בסוריה. 

 
 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף
 

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ )

 

ביום רביעי שעבר דיווח העיתון הכווייתי "אל-ג'רידה" כי איראן הציבה כוחות בתוך רצועת ה-40 קילומטרים, כלומר הפרה את ההסכם האמריקני-רוסי-ישראלי שקבע את הרחקת האיראנים מהגבול עם ישראל. על פי הדיווח, קאסם סולימאני, מפקד כוחות "קודס" האיראנים במשמרות המהפכה, ביקר בכפר במחוז דרעא שבדרום סוריה, שממנו נורה הטיל לעבר החרמון לפני כשבוע. בנוסף דיווח העיתון כי סולימאני טען כי הדרך היחידה להפסיק את הפעולות הישראליות היא להגיב "בשלושה טילים על כל טיל שתירה ישראל" ולנסות ולהפיל את המטוסים הישראליים.

בשבוע שעבר איים ראש הממשלה בנימין נתניהו על איראן במהלך טקס השקת נמל התעופה הבין לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה הישראלית בסוריה נגד מטרות איראניות: "אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות". 

 תקיפת חיל האוויר בדמשק (ארכיון)
 

תקיפת חיל האוויר בדמשק (חדשות 13 )

 

נתניהו אמר את הדברים בהמשך לתקיפת חיל האוויר הישראלי על מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה לפני כשבוע. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן ביום ראשון שעבר. התקיפה התמקדה, בין השאר, במטרות צבאיות איראניות, בהן מחסני תחמושת ואתר בשדה התעופה הבין לאומי בדמשק, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני. בעקבות הטיל הסורי, הוחלט לסגור את אתר החרמון למבקרים.