משרד התחבורה החליט: תיאסר מכירת "הבימבה החשמלית" בארץ

ההחלטה התקבלה בהמשך לפרסום בחדשות 13 על הסכנות שבכלי, ולאחר שהתברר כי נערים מתחת לגיל 16 עושים שימוש ברכב, ואף מצליחים להגדיל את מהירותו באמצעות שינוי טכני

משרד התחבורה החליט היום (שני) לאסור עד להודעה חדשה על ייבוא "הבימבה החשמלית" לישראל. זאת, לצורכי בחינה ובדיקה, ובמטרה למנוע סכנה בטיחותית לבני נוער. ההחלטה מגיעה לאחר כתבה שפורסמה בחדשות 13 על פרצה בחוק המאפשרת את מכירת הכלי המסוכן ללא פיקוח.

לפי הודעת המשרד, ייבוא הבימבה נאסר לאחר שהתברר כי הכלי, שמהירותו מוגבלת ל-12 קמ"ש והוא נועד לסייע לאנשים בעלי קשיי התניידות, משווק לנוער ולצעירים. הבימבה פטורה מרישום ומרישוי, ולא נדרש רישיון להפעלתה, וכך, לפי משרד התחבורה, בני נוער מתחת לגיל 16 מבצעים בה שימוש, ותוך שינוי טכני פשוט מאפשרים לה להגיע למהירויות גבוהות בהרבה מהמותר.

 הבימבה החדשה
 

הבימבה החדשה ( צילום מסך)

 

"הכלי מסוכן לנסיעה לילדים מתחת לגיל 16 בשל ההספק הגבוה שלו והפוטנציאל להסרת מגבלת המהירות שלו", אמר אבנר פלור, סמנכ"ל תנועה במשרד התחבורה. פלור הוסיף, כי לתנועת כלים אלה על הכביש השלכות בטיחותיות רבות, כיוון שהם אינם מותאמים לתנאי הדרך ועלולים לסכן את הנוסעים ואת משתמשי הדרך. בהודעת משרד התחבורה הודגש כי המשרד יפעל לשינוי התקנות וצו המכס, כך שניתן יהיה לאסור את הייבוא של כלים אלה לישראל, ולהגביל את השימוש בקולנועית לאוכלוסיות המוגבלים והקשישים בלבד, תוך הגבלת מהירותה. 

כזכור, לפני כחודש פורסמה כתבה בחדשות 13 על כך שמשווקי הכלי נשענים על ההגדרה הקיימת בתקנות ל"קלנועית" כדי לאפשר את המכירה של "הבימבה החשמלית", על אף שהיא יכולה להשתדרג גם למהירות של עד 40 קמ"ש.