ילדה במחשב , Getty Images / אימאג'בנק

הרשות להגנת הפרטיות: "בני נוער רבים לא מודעים לסכנות ברשת"

סקר שפורסם לרגל יום הגנת הפרטיות הבין-לאומי הראה כי נערים נוטים לחשוף באינטרנט פרטים אישיים, וממעטים לנקוט בפעולות המגנות על ביטחונם. "צלצול השכמה בשביל כולנו"

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים פרסמה הבוקר (שני) את ממצאי הסקר שערכה לראשונה, שנועד לבחון את מודעות הציבור לאיומים ולסיכונים לפרטיות ברשת, וכמו כן לבחון את הדרכים בהן הציבור שומר על פרטיותו. מהסקר עלו פערים משמעותיים באשר למודעות חשיבות השמירה על הפרטיות בהשוואה בין בני הנוער למבוגרים, כשקרוב למחצית מבני הנוער מאשרים גם אנשים שהם אינם מכירים כחברים ברשתות החברתיות, לעומת כרבע בלבד מהאוכלוסייה הבוגרת.

מהסקר, שנערך לרגל יום הגנת הפרטיות הבין-לאומי שמצוין היום, עולה כי בני הנוער מורידים אפליקציות מבלי להתייחס למדיניות הפרטיות, כאשר רק 21% ציינו שמדיניות הפרטיות מהווה עבורם שיקול. כמו כן, עולה כי ככל שרף הגילאים עולה – כך מדיניות הפרטיות הופכת לשיקול משמעותי יותר בהורדה של האפליקציה: כ-43% אחוז מהנשאלים בגילאים 35-55 ציינו כי מדיניות הפרטיות מהווה עבורם שיקול בהורדת אפליקציה מסוימת.בהתייחס לביצוע פעולות שמירה והגנה על פרטיות ברשת, מהסקר עולה כי רק שלושה אחוזים בלבד מבני הנוער מעדכנים סיסמאות בתדירות גבוהה, לעומת 19% אחוזים מהמבוגרים בגילאים 35-55 שהעידו כי הם מעדכנים סיסמאות בתדירות גבוהה.

"הצלצול הזה הוא בשביל כולנו", הזהירה עו"ד גילי בסמן ריינגולד, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. "אנחנו חייבים לחדד את הגבולות בין העולם האמיתי לעולם הדיגיטלי, ולבחון את עצמנו בכל פעולה דיגיטלית שאנו עושים. הרשתות החברתיות, האפליקציות ובכלל הרשת היא סביבה שטמונה בה הזדמנויות רבות ללמידה ולהתפתחות וליצירת קשרים, אך יחד עם זאת חשוב שנהיה מודעים גם לסיכונים".לדבריה, "בני הנוער הם הילדים שלנו, הם אזרחי העתיד שיאלצו להתמודד בעתיד עם ההשלכות של מעשיהם היום ברשת. מהתפקיד שלנו הוא לסייע להם להבין את המשמעויות הסיכונים וההשלכות. כל תוכן שהם מפרסמים, כל תמונה יישארו שם לתמיד, מה שבהמשך חייהם הבוגרים עשוי לפעול שלא לטובתם. חשוב שהמידע האישי שלהם, יישאר שלהם ולא יגיע לידיים הלא נכונות. המפתח בראש ובראשונה הוא המודעות וההבנה שלכל אחת ואחד אפשרות לקחת שליטה על הפעולות הנעשות ברשת".