"נחולל מהפכה": הוגשו המלצות הוועדה למאבק בהטרדות המיניות

הרשות לקידום מעמד האישה הציגה את המתווה שגיבשה במטרה להילחם בתופעת ההטרדות בעבודה. בין היתר, כוללת התוכנית הגברה של האכיפה והעלאת המודעות: "נשנה את כללי המשחק"

הוועדה לגיבוש תוכנית לאומית למאבק בתופעת ההטרדות המיניות הגישה הבוקר (שני) את המלצותיה לשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. הוועדה הוקמה על ידי השרה לפני כשנה ותוקצבה בעשרה מיליון שקלים, במטרה לצמצם את תופעת ההטרדות המיניות, בסביבת העבודה בפרט. הוועדה פעלה במסגרת הרשות לקידום מעמד האישה, בראשות מנכ"לית הרשות אוה מדז'יבוז', ובהשתתפות גורמים ממשלתיים, ארגוני נשים ויועצות לענייני מגדר. שמונה מתוך היוזמות כבר תוקצבו וייצאו לביצוע, עם אישור השרה את המלצות הוועדה.

המלצות הוועדה מתמקדות בחמישה נושאי ליבה. ראשית, ממליצה הוועדה לחזק את יכולתם של מעסיקים למנוע הטרדות מיניות, בין היתר באמצעות רגולציה על תפקיד הממונה על הטרדות מיניות במקום העבודה, קביעת מנגנוני הגנה על הממונות וחיוב הדרכה והכשרה לממונות. התחום השני הוא הגברת הפיקוח והאכיפה של החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, בין היתר באמצעות הקמת גוף ממשלתי מפקח ומנגנון בלתי תלוי לטיפול בתלונות, וקביעת סנקציות כלפי מעסיקים שיפרו את החוק.

השרה גילה גמליאל
 

השרה גילה גמליאל (דוברות המשרד לשיוויון חברתי )

 

תחום נוסף שאותו מבקשת הוועדה לקדם הוא הסברה והעלאת מודעות, בין היתר באמצעות קמפיין רחב היקף, הקמת זירה דיגיטלית, סדנאות בנושא אלימות מינית לצעירים ובני נוער, ותמיכה ממשלתית במוסדות הפועלים למאבק בהטרדות מיניות. כמו כן, ממליצה הוועדה לפעול למניעה וטיפול בהטרדות מיניות בשירות המדינה, בין היתר באמצעות הכפפת הממונות על הטרדה מינית לרשות לקידום מעמד האישה, ופיילוט למינוי ממונה חיצונית במשרדי ממשלה וגופים ציבוריים. עוד ממליצה הוועדה לקדם פיתוח והעמקת תשתיות הידע והמחקר, בין היתר באמצעות הערכה של התוכנית המוצעת במסגרת המלצות הוועדה, וכן קידום סקרים, דו"חות ומחקרים אקדמיים.

"אני מקבלת את המלצות הוועדה ויותר מכך, את תפיסת העולם שגובשה על ידה, לפיה עלינו לשנות את כללי המשחק ולהגדיר מחדש את גבולות המותר והאסור בכל הנוגע ליחס כלפי נשים וכלפי בני אדם בכלל", אמרה השרה גמליאל. "הטרדות מיניות הן פשע אלים שאסור להקל בו ראש. הפתרונות הם מגוונים וכוללים החמרה של האכיפה והגברת סמכויות הפיקוח, קמפיין מודעות רחב היקף שפונה לכל הקהלים, לכל המגזרים, לכל הגילאים וגם תהליכי עומק בשירות המדינה, בצה"ל, במשטרה ובכוחות הביטחון וההצלה, כדי לוודא שהמסר שאנחנו מעבירות יחלחל היטב. אפס סובלנות כלפי הטרדה מינית. רק ככה עושות ועושים שינוי".

אוה מדז'יבוז'‏, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה
 

אוה מדז'יבוז'‏, מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה ( חדשות 13)

 

אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אמרה: "במשך שנה פעלה הוועדה בראשותי, למדה לעומק מהלכים שנעשו ברחבי העולם, התייעצה עם כל הגורמים הרלוונטיים במשרדי הממשלה, במשטרה, בצבא, בארגוני הנשים, זימנה מומחיות ומומחים, עדות ועדים, יועצות ויועצים כדי לבסס את התוכנית הלאומית למניעת הטרדות מיניות. הגשנו שורה ארוכה של המלצות, שהן בסיס לשינוי חברתי משמעותי. כאישה, כאימא, אני גאה בהמלצות הוועדה, כיוון שאני רואה בהן פוטנציאל לשינוי בעתיד הנראה לעין. מה שעבד באוסטרליה ובקנדה יעבוד גם בישראל. באנו לשנות את כללי המשחק, להודיע בקול גדול כי מה שהיה בעבר לא נכון יותר בהווה ובטח לא בעתיד. האחריות חלה על כולנו כחברה וכשכל אחת וכל אחד יידע מה חלקו במניעת ההטרדות המיניות הבאות, נצליח לחולל שינוי ואפילו מהפכה".

מיכל גרא מרגליות, מנכ״לית שדולת הנשים בישראל, ועו"ד מרים זלקינד, מקדמת המדיניות והחקיקה בשדולה ומחברת הדו״ח על הטרדות מיניות במקום העבודה, מסרו בתגובה: "אנו מברכות על פרסום ההמלצות, שתסייענה לפרוץ מחסום מרכזי שקיים בפני נשים בשוק התעסוקה - הטרדות ופגיעות מיניות. אנחנו בשדולה פעלנו מול חברות הוועדה והעברנו לידיהן את המלצותינו בנושא, שהתגבשו, בין השאר, על סמך הפניות הרבות על הטרדות מיניות שמגיעות לקווים הפתוחים שלנו לזכויות נשים בעבודה והתיקים שאנו מנהלות בבתי המשפט. אנו שמחות על אימוץ חלק ניכר מהמלצותינו, ובראשן חיזוק הסמכות של הממונות וטיוב הליך הבירור במקומות העבודה. אנו מברכות את השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל על אימוץ המלצות הוועדה וקוראות לממשלה לתקצב בהקדם את מלוא ההמלצות כדי להבטיח את יישומן בשטח, ובכך לקדם שוק תעסוקה שוויוני והוגן".

ברכה ברד, מנכ"לית עמותת "כולן", הוסיפה: "אנחנו שמחות ומברכות על מסקנות הוועדה שנראה שחקרה את הנושא לעומק והציגה מסקנות לדרכי פעולה נכונות לטיפול בתופעה, מדובר בצעד ראשון חשוב ומשמעותי במאבק בתופעה. עם זאת, נראה כי הקצבת סכום זעום של עשרה מיליון שקלים על פני שלוש שנים אינה מספקת, וחבל לראות כי עבודת הוועדה לא מגובה בתקציב ראוי". לדבריה, "אנו חיים בתקופה בה נהיר לכל כי אלימות מינית ובפרט במקום העבודה היא תופעה נפוצה ויש להילחם בה בכל הכלים האפשריים, ואנו מקוות כי ימצאו משאבים נוספים לטיפול בסוגיה שנוגעת לחייהן של כל אישה ואישה בישראל. אין סיבה ששמירה על הביטחון של נשים לא תתוקצב כראוי, ואנו מקוות כי דבר זה אכן יקרה".