לא איים על ישראל: בעולם הערבי התאכזבו מנאום נסראללה • פרשנות

הופעתו הציבורית הראשונה של מזכ"ל חזבאללה מזה חודשיים לא הרשימה את העיתונאים במדינות המפרץ, שטענו כי הוא נראה חסר ביטחון וכי לא הפריך את השמועות על מצבו הרפואי

נאומו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, ששודר שלשום (שבת), עורר עניין רב בקרב הציבור הישראלי, אך בעולם הערבי התרגשו פחות. הופעתו הציבורית הראשונה מזה חודשיים זכתה בעיקר לביקורות מצד עיתונאים ערבים, שטענו כי מנהיג הארגון לא הצליח לאיים על ישראל, ולא הפריך את השמועות סביב מצבו הבריאותי. לדבריהם, נסראללה נראה אמש נבוך וחסר ביטחון. עורך עיתון כוויתי אמר בתגובה לנאום כי "נסראללה סיפר סיפורים מהדימיון ודיבר כשפניו חיוורים".

נסראללה שובר שתיקה

כאמור, מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, העניק שלשום ריאיון מורחב, לאחר יותר מחודשיים בהן לא הופיע בפומבי. נסראללה הכחיש בריאיון לערוץ "אל-מיאדין" את הדיווחים על מותו: "אני בריא לחלוטין ואיני סובל מדבר. מצחיק לשמוע שאני מת". נסראללה התייחס למבצע "מגן צפוני": "נפגשתי עם בכירי חזבאאללה ברגע שהמבצע התחיל. חשבנו לדבר ביומו הראשון או השני, אך בסופו של דבר החלטנו לא לדבר עד לסיום המבצע". לדבריו, "החלטנו לא לעזור להם (לישראל) במבצעי התודעה העצומים האלה, ולכן לא דיברתי עד שהמבצע הסתיים.
 

נסראללה סירב לקבל אחריות על בניית המנהרות בין לבנון לישראל: "המנהרות קיימות, יכול להיות שהן ישנות או חדשות, אך לא משנה מי חפר אותן". לדבריו, ישראל גילתה כמה מנהרות, אך לא אגיד למי הן שייכות". מזכ"ל הארגון הוסיף כי "לא הופתענו שישראל הייתה בהיסטריה מאז הנאום שבו הודעתי כי נוכל להשתלט על הגליל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום כי "נסראללה מצוי במבוכה גדולה בגלל הנחישות שלנו". הדברים נאמרו בפתח ישיבת הממשלה, בתגובה לריאיון מזכ"ל חזבאללה, שבו הכחיש כי ארגונו הוא שחפר את המנהרות בלבנון, שהושמדו במבצע "מגן צפוני".

 
 
 
נתניהו ושרי הקבינטי בסיור בצפון באזור בו פועל צה"ל להשמדת מנהרות הטרור
 

נתניהו ושרי הקבינט בסיור בצפון באזור בו פועל צה"ל להשמדת מנהרות הטרור (חיים צח, לע"מ)

 

"אתמול נסראללה שבר שתיקה, הוא מצוי במבוכה גדולה בגלל שלוש סיבות. ראשית, בגלל ההצלחה הגדולה שלנו במבצע מגן צפוני'", אמר נתניהו. "הוא ואנשיו השקיעו מאמץ אדיר בנשק ההפתעה של המנהרות החודרות, כולל חפירתן בניגוד לדבריו בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים. תוך שישה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק הזה".

"שנית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל מצוקה כספית. המדיניות שקידמנו לחדש את הסנקציות על איראן, היא מדיניות שאומצה על ידי הנשיא טראמפ בצורה בהירה וחדה, פוגעת קשות במקורות המימון של איראן וגרורותיה, ובראשן החזבאללה", הוסיף ראש הממשלה. "שלישית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל הנחישות שלנו. מול חזבאללה ניצב כוח המחץ הקטלני של צה"ל, ותאמינו לי - לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו".

גם הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, התייחס לריאיון ששודר אתמול עם מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה. "על הישג אחד אי אפשר להתווכח – היינו רגילים לשמוע אותו פעם בשבוע, עשרה שבועות לא שמענו אותו", אמר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, והוסיף: "את הנאום שלו צריך לראות על רקע התקופה שבו ארגון חזבאללה מסיים חמש שנות מעורבות בלחימה בסוריה, מאבד אלפיים לוחמים, 9,000 פצועים. אין שחר לאמירת נאסראלה שיש עוד מנהרות שאנחנו לא יודעים עליהן".

"צריך לראות פה הזדמנות", המשיך הרמטכ"ל לשעבר בנושא הגזרה המתחממת בגבול לבנון. "ההזדמנות הראשונה היא לעם הלבנוני, להחזיר את לבנון ללבנונים. למעשה, מי ששולט בלבנון זה כוח קודס האיראני באמצעות ארגון חזבאללה. זו הזדמנות לאו"ם לדרוש את אכיפת 1701 על כל הפריסה שנמצאת מדרום. יש גם הזדמנות למדינות המערב לעזור ללבנון להחזיר את המדינה לידי העם. זו מדינה שנשלטת שנים ארוכות על ידי ארגון חזבאללה כגורם הדומיננטי ביותר שהיעד המרכזי שלו זה להשיג הגמוניה שיעית בלבנון".

 הרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט
 

הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט (חדשות 13)