נתניהו מכריז במסע"ת על הנגיד הבא, רויטרס

פרקליטי רה"מ שלחו מכתב תלונה ליועמ"ש: "122 הדלפות מהחקירות"

ב"תלונה חמורה" שהוגשה למנדלבליט נטען כי ההדלפות גורמות לנזק חמור בהתנהלות החקירה ופוגעות באמון הציבור במערכת המשפט. "הכמות הופכת לאיכות"

פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו הגישו היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תיעוד של 122 "הדלפות של חומרי חקירה" שפורסמו בכלי התקשורת במהלך התיקים נגד נתניהו. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פנו הפרקליטים ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד ההדלפות.

במכתב שנשלח על ידי עו"ד נבות תל צור ועו"ד טל שפירא נכתב כי "מדובר בשטף בלתי פוסק של הדלפות לכלי התקשורת של חומרי גלם, עדויות ופרטים שונים ומגוונים מתוך תיקי החקירה שהתקיימו, באין מפריע לאורך שנים ועד ימים אלה". עוד הוסיפו כי "נזק חמור הטמון בהתנהלות זו, בכל הקשור לטוהר ההליך ולאמון הציבור בתקינות הליכי החקירה והמשפט".  

רה"מ בנימין נתניהו עם רעייתו שרה
 

רה"מ בנימין נתניהו עם רעייתו שרה (רויטרס)

 

לבסוף הדגישו עורכי הדין כי "מדובר במקרה מובהק בו הכמות הופכת לאיכות עד שנוכח השטף הבלתי פוסק של ההדלפות, ונוכחי זיהום החקירה מיסודה, מתקבל רושם של אימוץ נורמות פסולות, שהשתרשו בחקירות אלה, נורמות שבינן לבין שלטון החוק וניהול חקירות תקינות, אין לא כלום, שאין להם מקום במדינת חוק ושלא ניתן לקבל אותן".

ביום שלישי שעבר פרקליטי נתניהו פנו ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד ההדלפות מחקירות ראש הממשלה. לטענתם, "הדלפות אלה איבדו כל רסן בימים האחרונים, כאשר מדי ערב אנו נדהמים לראות כי מהדורות החדשות בערוצים השונים נפתחות ב'גילויים חדשים ומרעישים' מתוך החקירות ובהדלפות מגמתיות של חומרי חקירה חלקיים, מסולפים, מעוותים ומוטים, וזאת במטרה ברורה ליצור דעת קהל שלילית כנגד רה"מ על רקע הבחירות הקרובות וכן על מנת להפעיל לחץ לא רואי על היועמ"ש".

ביום רביעי תקפו מקורבי ראש הממשלה את פרקליט המדינה, שי ניצן, מי שעומד במוקד קבלת ההחלטות בתיקים לצד היועמ"ש, בטענה שהוא רוצה להיזכר בהיסטוריה כמי שהפיל את ממשלת נתניהו. לטענתם, "שי ניצן רוצה שיזכרו אותו כמי שהפיל את ממשלת נתניהו. הוא זה שדוחף להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה וזה שדחף ודוחף את מנדלבליט לפרסם החלטה כזו לפני הבחירות. ניצן מנסה לחבל במדינה דמוקרטית ומעוניין לבצע דבר המנוגד לדמוקרטיה. לא היה דבר כזה בתולדות מדינת ישראל".

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה אמרו בשבוע שעבר לחדשות 13 כי הוא נוטה לפרסם את החלטותיו בנוגע לתיקי ראש הממשלה לפני הבחירות. זאת, לאחר שמוקדם יותר נפגש עם עורכי דינו של נתניהו.

יש לציין כי היועמ"ש עדיין שוקל את הנושא ולא החליט באופן סופי כיצד לנהוג, אך בסביבתו טוענים כי הפגישה שנערכה לא שינתה דבר. לפי סביבת היועמ"ש, לא נאמר בפגישה דבר מה חדש. בתוך כך, השבוע ימשיכו הדיונים בפרקליטות על חקירות ראש הממשלה, ויתמקדו הפעם בתיק 2000.