נתניהו ענה לנסראללה: "מצוי במבוכה בגלל הנחישות שלנו"

ראש הממשלה הגיב לנאום מזכ"ל חזבאללה, שהכחיש כי אנשיו חפרו את המנהרות בלבנון, ואמר שהארגון השקיע מאמץ גדול עבור אפקט ההפתעה. "שללנו ממנו לחלוטין את הנשק הזה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) כי "נשראללה מצוי במבוכה גדולה בגלל הנחישות שלנו". הדברים נאמרו בפתח ישיבת הממשלה, בתגובה לריאיון מזכ"ל חזבאללה, שבו הכחיש כי ארגונו הוא שחפר את המנהרות בלבנון, שהושמדו במבצע "מגן צפוני".

"אתמול נסראללה שבר שתיקה, הוא מצוי במבוכה גדולה בגלל שלוש סיבות. ראשית, בגלל ההצלחה הגדולה שלנו במבצע מגן צפוני'", אמר נתניהו. "הוא ואנשיו השקיעו מאמץ אדיר בנשק ההפתעה של המנהרות החודרות, כולל חפירתן בניגוד לדבריו בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים. תוך שישה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק הזה".

"שנית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל מצוקה כספית. המדיניות שקידמנו לחדש את הסנקציות על איראן, היא מדיניות שאומצה על ידי הנשיא טראמפ בצורה בהירה וחדה, פוגעת קשות במקורות המימון של איראן וגרורותיה, ובראשן החזבאללה", הוסיף ראש הממשלה. "שלישית, נסראללה מצוי במבוכה בגלל הנחישות שלנו. מול חזבאללה ניצב כוח המחץ הקטלני של צה"ל, ותאמינו לי - לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו".

 
 
 
 תוואי המנהרה שנחשפה מול זרעית
 

תוואי המנהרה שנחשפה מול זרעית (דובר צה"ל)

 

אתמול, כזכור, מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שבר שתיקה לאחר יותר מחודשיים שבהן לא הופיע בפומבי. נסראללה הכחיש בריאיון לערוץ "אל-מיאדין" את הדיווחים על מותו: "אני בריא לחלוטין ואיני סובל מדבר. מצחיק לשמוע שאני מת". נסראללה התייחס למבצע "מגן צפוני": "נפגשתי עם בכירי חזבאאללה ברגע שהמבצע התחיל. חשבנו לדבר ביומו הראשון או השני, אך בסופו של דבר החלטנו לא לדבר עד לסיום המבצע". לדבריו, "החלטנו לא לעזור להם (לישראל) במבצעי התודעה העצומים האלה, ולכן לא דיברתי עד שהמבצע הסתיים.
 

נסראללה סירב לקבל אחריות על בניית המנהרות בין לבנון לישראל: "המנהרות קיימות, יכול להיות שהן ישנות או חדשות, אך לא משנה מי חפר אותן". לדבריו, ישראל גילתה כמה מנהרות, אך לא אגיד למי הן שייכות". מזכ"ל הארגון הוסיף כי "לא הופתענו שישראל הייתה בהיסטריה מאז הנאום שבו הודעתי כי נוכל להשתלט על הגליל".

  פיצוץ מנהרה שיצאה מהכפר רמיה שבלבנון
 

פיצוץ מנהרה שיצאה מהכפר רמיה שבלבנון (דובר צה"ל)

 

מזכ"ל הארגון הוסיף כי "אם אנחנו נחליט להיכנס לגליל במצב של מלחמה על לבנון, אנחנו ניכנס. אני לא מדבר בהיבט התקפי, אני מדבר בהיבט הגנתי. הם לא יודעים איך אנחנו הולכים להיכנס לגליל אם נרצה, אולי זה יהיה מהאוויר אולי אפילו עם אופנועים". נסראללה ציין כי "צחקתי שנתניהו ואיינזקוט אמרו שהאיום על הגליל נגמר עם חיסול המנהרות. ההישג היחיד של נתניהו במבצע הזה הוא שנחשפו חלק מהמנהרות, זה לא סוף העולם, הוא לא יודע שאלו לא כל המנהרות".

"אני מזהיר את ישראל, אני לא רוצה להיכנס לבחירות שלהם. אבל על הישראלים לשים לב שנתניהו, ובמיוחד בשבועות האחרונים, מבצע הרבה טעויות בהערכה שלו לגבי סוגיות רבות. אנחנו וכל ציר ההתנגדות מוכנים לתגובה אם הוא יעשה טעות", הוסיף. 

"אנחנו מחזיקים בטילים מדויקים. אתם לא תשתו קפה בתל אביב בזמן שתהיה מלחמה, כי אם תהיה מלחמה כל ישראל תהיה שדה קרב. טיל יכול לטעות אולי ב-5-10 מטרים, ומה אלה 10 מטרים כשאנחנו מכוונים לפגוע בבסיס חיל האוויר?", איים נסראללה. "אני אומר לישראל: האינטרס שלכם הוא שחזבאללה יחזיק טיל מדויק. כי אם לא יהיה טיל מדויק אנחנו לא נצליח לפגוע בדיוק בבסיסים שאנחנו רוצים, ו'בטעות' נפגע באזרחים".

נסראללה התייחס גם להחלטתו של טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה, שעוררה סערה במזרח התיכון. "אני מאמין לטראמפ כשהוא מדבר על נסיגת הכוחות מסוריה", אמר. "הוא רוצה לקיים את כל מה שהבטיח לפני הבחירות, ואחת ההבטחות שלו הייתה להפסיק להוציא משאבים כספיים וצבאיים בגזרות שונות בעולם. כשאובמה היה מדבר על מוסר וזכויות האדם, טראמפ מדבר רק על דולרים ומיליונים".

"האמריקנים להסיג את כל כוחותיהם בתמורה ליציאת הכוחות האיראנים", הוסיף. "אבל האיראנים כמובן סרבו כי הם נמצאים בסוריה על בסיס בקשה של הממשלה בדמשק".