"הציתו, גנבו - וסחטו": 11 נעצרו בחשד למעורבות בפשיעה חקלאית

מאות שוטרים פשטו על בתי חשודים בצפון, תפסו כ-200 אלף שקלים במזומן ותחמושת. לפי החשדות, הם הסבו נזק לרכוש החקלאים, והפסיקו רק לאחר שהוסכם על תשלום "דמי חסות"

המשטרה עצרה הבוקר (ראשון) 11 בני אדם ממספר יישובים בצפון, שחשודים בסחיטת קבלנים וחקלאים באזור. לפי החשדות, הכנופייה פעלה במשך כשנתיים, ובמהלכן נהגו חבריה לגרום נזק לציוד, לגנוב חלקי מכונות ולהצית רכוש. זאת, כדי שהקורבן יפנה לאחד מהחשודים בבקשה לשלם לו על שירותי שמירה – או "דמי חסות", כדי שיחדלו ממעשיהם. לאלו שבחרו שלא להיכנע לסחיטה, היו החשודים מציתים ציוד או גונבים חלקים מכלים חקלאיים, זאת במטרה להפחידם עד שישלמו.

לפי המשטרה, תפיסת החשודים התבצעה במבצע מורכב שכלל מאות שוטרים, לוחמי יס"מ, כלבנים וחבלנים. עוד לקחו חלק בפשיטה חוקרים של המכס, בעקבות חשד להלבנת הון והגשת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. 

במהלך החיפושים נתפסו כ-200 אלף שקלים במזומן, תחמושת רבה, 240 גרם מריחואנה וכן ארבעה כלי רכב ואופנוע ששימשו את החשודים. בסך הכל נעצרו עד כה בחשד למעורבות בפרשה 15 אנשים בגילי 55-22, והמשטרה תבקש להאריך את מעצרם. 

 תרמילי נשק שהיו בידי הכנופייה ונתפסו ע"י המשטרה
 

תחמושת שנתפסה ע"י המשטרה (דוברת המשטרה)

 

"משטרת ישראל קוראת לכל אזרח שנפל קורבן לסחיטה לא להיכנע ולהודיע מיד למשטרה. הניסיון המצטבר במגוון עבירות סחיטה באיומים מלמד כי התשלום מעודד את העבריינים להעמיק את הסחיטה וכן להמשיך ולבצע את זממם כלפי אותו קורבן וקורבנות נוספים. המשטרה תמשיך להיאבק בתופעה בנחישות לחשיפה, חקירה ומיצוי דין עם עבריינים באשר הם", נמסר מהמשטרה. 

בחודש מאי אשתקד נחשפו בחדשות 13 הקלטות איומים של חשוד בסחיטת 150 אלף שקל מחקלאי בצפון: "יש לך טרקטור, מטעים, וגם בן הומו, אני יודע עליך הכל. אל תתעסק איתנו", איים החשוד שכינה את עצמו "אמיר מטובא", בשיחה עם החקלאי אותו ניסה לסחוט בסכום של 150 אלף שקלים. בתמורה לכסף, הבטיח החשוד כי אף עבריין לא יפגע במטעיו של החקלאי ובציוד הכבד שלו.

בשנה האחרונה ניסה המשרד לביטחון פנים להתמודד עם התופעה, ואף השקיע עשרות מיליוני שקלים במלחמה בפשיעה החקלאית. בחודש מארס שעבר נפרסו אמצעי מיגון חדשים במאות יישובים ב-17 מועצות אזוריות בעלות מוערכת של כ- 35 מיליון שקלים.