עקב סירובה לשתף ישראלים: מלזיה לא תארח את תחרות השחייה לנכים

איגוד השחייה העולמי ישנה את מיקום התחרות הבין-לאומית שתיערך ביולי, לאחר שהמדינה המוסלמית הודיעה כי לא תאפשר לשחיינים ישראלים לקחת בה חלק

איגוד השחייה העולמי הודיע היום (ראשון) כי לא יאפשר למלזיה לארח את אליפות העולם בשחייה לנכים. זאת, בעקבות סירובה של המדינה המוסלמית לאפשר לספורטאים ישראלים לקחת חלק בתחרות.

"מלזיה לא סיפקה ערבויות לכך שהשחיינים הישראלים יוכלו להשתתף באופן שאינו ומלא, תוך דאגה לבטיחות הספורטאים", הודיע איגוד השחייה העולמי. בין היתר, נדרשה המדינה המוסלמית לאפשר את השמעת "התקווה" והנפת דגל ישראל, במידה והשחיינים הישראלים יגיעו לפודיום.

 ראש ממשלת מלזיה, מאהאטיר מוחמד
 

ראש ממשלת מלזיה, מאהאטיר מוחמד (רויטרס)

 

"אליפות העולם חייבת להיות פתוחה לכל הספורטאים הזכאים להתחרות, בבטחה וללא כל אפליה", אמר נשיא איגוד השחייה העולמית אנדרו פרסונס. "כאשר מדינה מארחת לא כוללת ספורטאים ממדינה מסוימת, מסיבות פוליטיות, אז לא נותרה לנו ברירה - אלא לחפש מארחת חדשה לאליפות".

"התנועה הפראלימפית מונעת על ידי הרצון להביא לקירוב ולא ריחוק – כך היה וכך יהיה תמיד", אמר פרסונס. "ההחלטה אינה קשורה לזהות המדינות המעורבות באירוע. היינו מקבלים את אותה החלטה בין כל שתי מדינות בסיטואציה כזו".

מהוועד הפראלימפי הישראלי נמסר בתגובה: "אנחנו מודים לוועד הפראלימפי הבינלאומי על החלטתו האמיצה, שמשקפת את הרוח הפראלימפית הדוגלת בשיוויון בין העמים ללא הבדלי גזע מין ודת".

כזכור, ראש ממשלת מלזיה, מאהאטיר מוחמד, התעקש בריאיון כי הוא מתנגד לכניסת ישראלים למדינתו, שכן בין המדינות אין יחסים דיפלומטיים, ואמר כי למדינתו יש הזכות לסגור את גבולותיה בפני אנשים ממדינות שלטענתו "עושות הרבה רע". עוד אמר ראש הממשלה כי "מדינות רבות רואות זרים שנכנסים למדינותיהם והן לא מרוצות מכך". "ישראל עושה הרבה דברים רעים אבל מתחמקת מאשמה כי אף אחד לא מעז לומר שום דבר נגדה", אמר. 

לפני כחודשיים התייחס מוחמד בפגישה בסינגפור עם מקבילו האוסטרלי, סקוט מוריסון, לאפשרות שאוסטרליה תעביר את שגרירותה לירושלים, ואמר לעיתונאים כי מהלך שכזה יפגע ברגשות המוסלמים וכי הוא "יגביר את הסיבות למעשי טרור". בתגובה אמר ג'וש פרידנברג, שר האוצר האוסטרלי, כי קנברה תקבל את החלטותיה בעצמה ותקף את ראש הממשלה המלזי על התבטאויות אנטישמיות.

כזכור, מוחמד אמר לפני כשלושה חודשים כי ליהודים יש אף נשרי והאשים אותם בגרימת צרות במזרח התיכון. "אם לומר את האמת, הבעיות במזרח התיכון החלו עם הקמת מדינת ישראל. זאת האמת, אך אני לא יכול לומר אותה", אמר אז בריאיון.

כשנשאל מדוע כינה בספרו את בני העם היהודי "בעלי אף מעוקל", השיב: "יש להם אף מעוקל. אנשים רבים אומרים שלמלזי יש אף שמן, אנחנו לא התנגדנו, ולא יצאנו למלחמה בגלל זה". במהלך הריאיון כינה ראש הממשלה המלזי את הישראלים "מיוחדים", וערער על חומרת פשעי השואה כשטען שנרצחו בה ארבעה מיליון יהודים, ולא שישה מיליון כפי שההיסטוריה מלמדת.