סקרים פנימיים של גנץ: איחוד עם יש עתיד - לא יגדיל את הגוש

הסקר בחן את היתכנות המיזוג בין המפלגות ותוצאותיו צפו פגיעה ביכולת להביא למהפך שלטוני, אך עלייה בכוחה של המפלגה המשותפת. מנגד, סקרים אחרים הגיעו למסקנות הפוכות

בחירות 2019: לאחרונה פורסמו שורה של סקרים סותרים בנוגע לתוצאות האיחוד בגוש השמאל, שרבים במחנה שואפים אליו. כך למשל, בסקר שהוזמן על ידי מטה ראש מפלגת "חוסן לישראל" בני גנץ, נבחנו כמה אפשרויות ובהן גם איחוד בין המפלגה ל"יש עתיד" בראשותו של יאיר לפיד. אף שהסקר הראה עלייה בכוחה של המפלגה המשותפת, בגוש עצמו חלה נסיגה. המשמעות היא שהיכולת להביא למהפך שלטוני בראשות השמאל דווקא צפויה להיפגע. 

במקביל, סקרים אחרים הגיעו למסקנות שונות ואפילו הפוכות לחלוטין, זאת כתלות בשאלות ועיתוי הבדיקה. הסקר הנוכחי משקף את הלך הרוח של גנץ ואנשיו, ולכן הוא מה שיקבע בשלב הזה את פעולותיה.. ולכן, כרגע נראה שחלום השמאל המאוחד הולך ומתרחק. 

כל האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

 בני גנץ
 

בני גנץ (חדשות 13)

 

בתוך כך, גם בצד השני של המפה הפוליטית לא רווים נחת. המתמודד הטרי בפריימריז של הליכוד, ניר ברקת, נתקל בבעיה מול ציבור המתנחלים מצביעי הליכוד. ראש עיריית ירושלים לשעבר מנסה זה שנתיים להתחבב על ציבור המתנחלים, שמהווה נתח משמעותי בקולות במפלגה. עם זאת, עד כה נמנעו רוב הקבוצות האידיאולוגיות בשומרון, בבנימין ובגוש עציון להביע תמיכה פומבית בברקת.

אחת הסיבות לכך היא קללת קדימה: ניר ברקת עזב את הליכוד למפלגת קדימה, אחד מהפצעים הכואבים ביותר של הליכוד. כמו ח"כים אחרים לפניו שניסו לחזור חזרה לליכוד, הוא נתקל בעוינות וחשדנות מבית. בנוסף, יריביו במפלגה הפיצו סרטון שבו הוא נראה חוגג ב-2006 במטה קדימה את הניצחון הגדול על הליכוד. עם זאת, במטה ברקת אומרים כי ברקת זכה לתמיכה בכמה מעוזים ביהודה ושומרון, למשל במצפה יריחו, שם לטענתם התפקדו מאות אנשים. 

ניר ברקת
 

ניר ברקת (רויטרס)