מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, חדשות 13

נסראללה מכחיש את הדיווחים על מצבו הבריאותי: "איני סובל מדבר"

מזכ"ל חזבאללה שבר שתיקה והכחיש שהמנהרות שנחשפו ב"מגן צפוני" שייכות לארגונו: "לא אגיד מי חפר אותן", והוסיף: "צחקתי כשנתניהו ואינזקוט טענו כי האיום על הגליל הוסר"

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה שבר הערב (שבת) שתיקה לאחר יותר מחודשיים בהן לא הופיע בפומבי. נסראללה הכחיש בריאיון לערוץ "אל-מיאדין" את הדיווחים על מותו: "אני בריא לחלוטין ואיני סובל מדבר. מצחיק לשמוע שאני מת". נסראללה התייחס למבצע "מגן צפוני": "נפגשתי עם בכירי חזבאאללה ברגע שהמבצע התחיל. חשבנו לדבר ביומו הראשון או השני, אך בסופו של דבר החלטנו לא לדבר עד לסיום המבצע". לדבריו, "החלטנו לא לעזור להם (לישראל) במבצעי התודעה העצומים האלה, ולכן לא דיברתי עד שהמבצע הסתיים.


 

נסראללה סירב לקבל אחריות על בניית המנהרות בין לבנון לישראל: "המנהרות קיימות, יכול להיות שהן ישנות או חדשות, אך לא משנה מי חפר אותן". לדבריו, ישראל גילתה כמה מנהרות, אך לא אגיד למי הן שייכות". מזכ"ל הארגון הוסיף כי "לא הופתענו שישראל הייתה בהיסטריה מאז הנאום שבו הודעתי כי נוכל להשתלט על הגליל".

מבצע מגן צפוני
 

מבצע מגן צפוני (רויטרס)

 

מזכ"ל הארגון הוסיף כי "אם אנחנו נחליט להיכנס לגליל במצב של מלחמה על לבנון, אנחנו ניכנס. אני לא מדבר בהיבט התקפי, אני מדבר בהיבט הגנתי. הם לא יודעים איך אנחנו הולכים להיכנס לגליל אם נרצה, אולי זה יהיה מהאוויר אולי אפילו עם אופנועים". נסראללה ציין כי "צחקתי שנתניהו ואיינזקוט אמרו שהאיום על הגליל נגמר עם חיסול המנהרות. ההישג היחיד של נתניהו במבצע הזה הוא שנחשפו חלק מהמנהרות, זה לא סוף העולם, הוא לא יודע שאלו לא כל המנהרות".

"אני מזהיר את ישראל, אני לא רוצה להיכנס לבחירות שלהם. אבל על הישראלים לשים לב שנתניהו, ובמיוחד בשבועות האחרונים, מבצע הרבה טעויות בהערכה שלו לגבי סוגיות רבות. אנחנו וכל ציר ההתנגדות מוכנים לתגובה אם הוא יעשה טעות", הוסיף. 

"אנחנו מחזיקים בטילים מדויקים. אתם לא תשתו קפה בתל אביב בזמן שתהיה מלחמה, כי אם תהיה מלחמה כל ישראל תהיה שדה קרב. טיל יכול לטעות אולי ב-5-10 מטרים, ומה אלה 10 מטרים כשאנחנו מכוונים לפגוע בבסיס חיל האוויר?", איים נסראללה. "אני אומר לישראל: האינטרס שלכם הוא שחזבאללה יחזיק טיל מדויק. כי אם לא יהיה טיל מדויק אנחנו לא נצליח לפגוע בדיוק בבסיסים שאנחנו רוצים, ו'בטעות' נפגע באזרחים".

נסראללה התייחס גם להחלטתו של טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה, שעוררה סערה במזרח התיכון. "אני מאמין לטראמפ כשהוא מדבר על נסיגת הכוחות מסוריה", אמר. "הוא רוצה לקיים את כל מה שהבטיח לפני הבחירות, ואחת ההבטחות שלו הייתה להפסיק להוציא משאבים כספיים וצבאיים בגזרות שונות בעולם. כשאובמה היה מדבר על מוסר וזכויות האדם, טראמפ מדבר רק על דולרים ומיליונים".

"האמריקנים להסיג את כל כוחותיהם בתמורה ליציאת הכוחות האיראנים", הוסיף. "אבל האיראנים כמובן סרבו כי הם נמצאים בסוריה על בסיס בקשה של הממשלה בדמשק".