המשבר בוונצואלה: ארה"ב ביקשה מישראל לתמוך בסילוק הנשיא מדורו

פקיד ישראל בכיר טוען כי האמריקנים ביקשו מישראל להכיר בראש האופוזיציה חואן גואידו כנשיא בפועל. בירושלים טרם החליטו כיצד לפעול נוכח דאגה לקהילה היהודית בקראקס

  • פורסם ב:
  • 26/01/2019 20:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/01/2019 00:44
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: ארה"ב ביקשה מישראל להביע תמיכה באופן רשמי במהלך האמריקני לסילוקו של נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו והכרה בראש האופוזיציה חואן גואידו כנשיא בפועל - כך אמר לחדשות 13 פקיד ישראל בכיר. הפקיד טוען כי המסר האמריקני הועבר ביום חמישי ע"י גורמים במשרד החוץ בוושינגטון לדיפלומטים בשגרירות ישראל בארה"ב. מסר דומה העבירה ארה"ב לבנות ברית נוספות ברחבי העולם. 


בשלב זה ישראל עדיין לא הגיבה רשמית להתפתחויות בוונצואלה. הפקיד הבכיר ציין כי ישראל חששה להביע תמיכה בראש האופוזיציה ולצאת נגד מאדורו מחשש שהמשטר יתנכל לקהילה היהודית בוונצואלה שמונה כ-6000 איש. עם זאת, בימים האחרונים חלק גדול ממדינות המערב הביעו תמיכה באופוזיציה ומדינות אירופה הגדולות אף הציבו אולטימטום למדורו לפיו, עליו לקיים בחירות ולא הן יכירו בראש האופוזיציה כנשיא בפועל. מנגד, מי שהודיע על תמיכה במדורו היו חיזבאללה, איראן, רוסיה וסין. 


הפקיד הבכיר ציין כי היום (ראשון) יתקיים דיון במשרד החוץ בירושלים, שמטרתו לגבש המלצות שיוגשו לראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצטרך להכריע אם ישראל תמשיך בשתיקתה או תצטרף למדינות המערב ותתמוך באופוזיציה בוונצואלה.

 
 
 
 נשיא ונצואלה ניקולס מדורו
 

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו (רויטרס)

 

דיון במועצת הביטחון באו"ם בנוגע למשבר בוונצואלה

מועצת הביטחון של האו"ם דנה מוקדם יותר היום במשבר המחריף בוונצואלה. בדיון השתתפו בין היתר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר החוץ של ונצואלה חורחה ארזה. "זה הזמן לבחור צד", אמר פומפאו עם פתיחת הדיון. "אין מקום להתעכב עוד, אין יותר זמן למשחקים. או שאתם תומכים בכוחות החופש או שאתם משחקים בצד של מדורו שזורע הרס", אמר על נשיא ונצואלה ניקולה מדורו.

בתוך כך, שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר כי "צריך למנוע כל התערבות צבאית בוונצואלה". מנגד, בריטניה, גרמניה, צרפת וספרד הודיעו היום לנשיא מדורו כי אם בתוך שמונה ימים לא יכריז על בחירות דמוקרטיות, הן יכירו בגואידו באופן רשמי כנשיא המדינה. 

 נתניהו ופומפאו
 

רה"מ נתניהו ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו (לשכת רה"מ)

 

הדיון במועצת הביטחון נערך לבקשת ארצות הברית, שהודיעה מוקדם יותר השבוע על הכרתה במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו כנשיא ונצואלה. בארצות הברית דורשים ממדורו להתפטר מתפקידו לאלתר. קודם לכן ניסתה רוסיה, שתומכת בנשיא המכהן ניקולס מדורו למנוע את קיום הדיון, אולם ניסיונה נכשל לאחר שרוב חברות המועצה הצביעו נגדה.

טרם הפגישה ניסחה ארצות טיוטת הצהרה לפיה המועצה תומכת במועצה הלאומית, שבשליטת גואידו כ"גוף הנבחר באופן דמוקרטי היחיד במדינה". אם בסוף הישיבה תקבל מועצת הביטחון  את נוסח הטיוטה, היא הלכה למעשה תכיר בגואידו כמנהיג ונצואלה.