ירדן מנעה כניסת מטיילים ישראלים ל"אי השלום" שבנהריים

למרות תיאום עם הרשויות הירדניות, הישראלים לא הורשו להיכנס לאזור החיץ בין שתי המדינות. "יחסי שכנות טובים מועילים לירדן לא פחות מאשר לישראל"

מטיילים ישראלים לא הורשו להיכנס היום (שבת) לאזור החיץ בין ישראל לירדן. המטיילים, שקיוו לנצל את מזג האוויר הנעים לטיול בפארק "אי השלום" שנמצא באזור המשותף לישראל וירדן, נאלצו לשנות את תוכניותיהם לאחר שלא הוכנסו אל הפארק.

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, שוחח עם אנשי משרד החוץ והחטיבה המרחבית, ועדכן אותם בנעשה באתר התיירות. "אנחנו סבורים שהתנהגות כזו אינה מקדמת את פתרון הבעיה שנוצרה לאחרונה עם השכנים מירדן", אמר גרינבאום. "נבקש להעביר לצד הירדני את המסר, שיחסי השכנות הטובים מועילים לשכנינו בירדן לא פחות מאשר לחקלאים ולתיירים מהצד הישראלי".

בחודש אוקטובר אמר מלך ירדן עבדאללה כי מדינתו "הודיעה לישראל על החלטתה לבטל את הנספחים להסכם השלום שנוגעים לחכירת אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה". עבדאללה אמר את הדברים בפגישה עם גורמים פוליטיים בארמונו בעמאן. לדבריו, מדובר ב"אדמות ירדניות והן יישארו כאלה, כיוון שירדן תממש את ריבונותנו עליהן".

 
ראש הממשלה נתניהו ועבדאללה מלך ירדן
 

ראש הממשלה נתניהו ועבדאללה מלך ירדן (רויטרס )

 

לפי הסכם השלום בין שתי המדינות, שנחתם בשנת 1994, ישראל חכרה את שתי המובלעות הללו מירדן למשך 25 שנה. לפי ההסכם כל צד יכול להודיע על סיום ההסדר הזה בהתראה של שנה מראש. בעוד שנה בדיוק יפוג מועד החכירה. לכן, ההודעה של המלך עבדאללה מגיעה בזמן מבחינת ההסכם, ובכך ירדן מודיעה כי לא תסכים להאריך את החכירה.

הקיץ נפגשו לראשונה מזה כמה שנים, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה, בעמאן בירת ירדן. ראש הממשלה והמלך שוחחו על ההתפתחויות באזור, על קידום התהליך המדיני ועל קידום היחסים הכלכליים בין שתי המדינות. מלשכת נתניהו נמסר אז כי רה"מ חזר על מחויבותה של ישראל לשמירת הסטטוס קוו במקומות הקדושים בירושלים. ראש המוסד יוסי כהן הצטרף לפגישה אך שגריר ישראל בירדן, אמיר וייסברוד, לא הוזמן לפגישה. עוד השתתפו בפגישה: המזכיר הצבאי אליעזר טולדנו, היועץ המדיני יונתן שכטר, ראש הסגל יואב הורביץ והיועץ הכלכלי אבי שמחון.

פגישה זו הייתה הראשונה מאז התקרית בשגרירות ישראל בירדן ביולי 2017. בתקשורת הירדנית דווח אז כי מלך ירדן עבדאללה הדגיש לנתניהו בפגישתם את הצורך להשיג התקדמות במאמצים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בהתבסס על פתרון שתי המדינות, וכי זו הדרך היחידה להשיג שלום ויציבות באזור. כמו כן, אמר המלך לנתניהו כי מעמדה של ירושלים עבור המוסלמים והנוצרים חשוב בדיוק כפי שהוא עבור היהודים, וכי ירושלים היא מפתח השלום ועל מצבה להיות מוכרע במסגרת מו"מ לשלום קבע. השניים גם דנו בסוגיות אחרות כמו תעלת הימים בין ים המלח לים סוף ובעניינים כלכליים נוספים.