איך פספסה חריש את ההבטחה להיות "עיר העתיד"?

העיר המתוכננת הראשונה שנבנתה בארץ מאז שנות ה-80 הציעה דיור בר השגה, תעסוקה וקרבה לכביש 6, כדי למשוך משפחות צעירות - אך ההבטחות נשארו על הנייר • "המפצח"

חריש, העיר המתוכננת הראשונה שנבנתה בארץ מאז שהוקמה מודיעין בשנות ה-80, הייתה אמורה להיות "עיר העתיד". ניתן לקנות בה דירת ארבעה חדרים חדשה בפחות ממיליון שקלים – חלומם של לא מעט זוגות צעירים, אך החלום מגיע במחיר כבד. העיר שווקה ככזו שתאפשר לזוגות צעירים מקפצה לחיים טובים יותר בתעסוקה, בחינוך ובחיי הפנאי, אך בפועל ההבטחות נותרו על הנייר.

משרד הבינוי, שחריש הייתה פרויקט הדגל שלו, היה צריך לדאוג לא רק לאלפי יחידות דיור בר השגה, אלא גם למרכזי תעסוקה גדולים. "העיר הזאת צריכה נדל"ן מניב ואין לה, כי לא תכננו אותה נכון", אמר תמיר בן שחר, מנכ"ל חברת צ'מנסקי בן שחר ושות' לייעוץ כלכלי. "והיית מצפה שפה על הצומת של כביש 65 וכביש 6 יקימו אזור תעשייה שישרת את כל המרחב הצפוני הזה, עוד לפני שבונים את הבתים".

לא רק היעדר שטחי התעסוקה מניבי ארנונה מעמיד בספק את חזון עיר העתיד, אלא גם תכנון תשתית התחבורה בה. משפחות שאין ברשותן יותר מרכב אחד נאלצות להסתמך על התחבורה הציבורית, שלא כוללת קו אוטובוס ישיר לתל אביב, ולמרות ההבטחות – גם לא ירידה לכביש 6 הסמוך. "הבעיה העיקרית של חריש היא החיבור לכביש 6", אמר ישראל בן ישראל, לשעבר מהנדס העיר חריש. "זאת הארץ המובטחת – רואים אבל אי אפשר לגעת. נכון להיום צריך לעשות עיקוף כדי להגיע לכביש. עתיד העיר תלוי ביכולת של הנהגים להגיע לכביש".

 אזור התעשייה בחריש
 

אזור התעשייה בחריש (חדשות 13)

 

משרד הבינוי והשיכון נמסר: "בשנים האחרונות המשרד הביא לתנופה אדירה שלא הייתה כמותה בחריש - בתעסוקה, מסחר, מגורים ושירותים לתושב. רק לפני כחודשיים אושרה תוכנית המשרד לקידום רובע עסקים נוסף ובו 450 אלף מ"ר תעסוקה אשר יתרום משמעותית לחיזוק הכלכלה המקומית. המשרד מוביל את חיבור העיר למערכת הכבישים האזורית ובכלל זה לכביש 6 ומקדם תוכנית בוועדה לתשתיות לאומיות. התנגדות מספר גורמים לתוכנית מעכבת את הפעולה הזאת".

מעיריית חריש נמסר: "הרשות מובילה תהליך ליצירת מנועי צמיחה כלכליים לעיר: הרחבת שטח השיפוט והפיכתו לאזורי תעשייה ומסחר משגשגים והגדרת חריש אזור עדיפות לאומית. חיבור העיר לכביש 6 במקביל לסלילת כביש רוחב אזורי לצד הסטת מסילת רכבת מנשה ובניית תחנות רכבת ייתנו מענה תחבורה ציבורית הולם לעיר. האוכלוסייה בחריש אינה משקפת חתך סוציו אקונומי נמוך: העיר מדורגת כך בעקבות החלטת הממשלה עוד טרם האכלוס במטרה לאפשר למדינה לסייע לה בתקציבים".