פלסטיני נהרג בעימות סמוך לרמאללה; נבדק אם נורה ע"י מתנחלים

באירוע שהחל ככל הנראה כעימות בין הצדדים סמוך למאחז עדי עד, נפצע פלסטיני נוסף. צה"ל: "מבדיקה ראשונית עולה כי בוצע ירי חי על ידי מתיישבים. האירוע יתוחקר"

פלסטיני נהרג ואדם נוסף נפצע קשה בעימותים בין כוחות צה"ל למפגינים בכפר אל מורייר שסמוך לרמאללה - כך הודיע היום (שבת) משרד הבריאות הפלסטיני. המשטרה פתחה בחקירת האירוע, ועוסקת בשלב זה בגביית עדויות, איסוף ממצאים וניתוחם, במטרה לפענח את נסיבות המקרה.

מדובר צה"ל נמסר כי "מוקדם יותר היום התפתח חיכוך פיזי בין מספר פלסטינים למתיישב סמוך לעדי עד, במהלכו נפצע אזרח באורח קל ולא נזקק לפינוי. מפרטים ראשוניים עולה כי לאחר מכן, התפתח חיכוך בין מתיישבים לפלסטינים באזור במהלכו בוצע ירי חי על ידי המתיישבים. כוחות הביטחון קפצו למקום והגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. הפרת הסדר פוזרה והאירוע יבדק ויתוחקר".

מלשכתו של אבו מאזן נמסר בתגובה לאירוע: "אנחנו מגנים את התוקפנות של המתנחלים, שהביאה למותו של חמדי אל-נעסאן". יו"ר הרשות הפלסטינית הוסיף כי הוא "מטיל את מלוא האחריות להסלמה האחרונה על ממשלת נתניהו. האירוע יוביל לתוצאות חמורות, למתיחות ולאווירה מסוכנת שלא ניתן יהיה להשתלט עליה".

דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, הוסיף "התוקפנות של המתנחלים, בחסות כוחות צה"ל, היא בגדר פשע מלחמה. הפשע המתועב הזה יחייב הסלמה של העימות מול ישראל והמתנחלים". מנגד, בארגון הצלה יו"ש נטען כי מדובר בנער שהותקף על ידי פלסטינים, וכי כוחות אזרחיים וצבאיים שהוקפצו למקום פתחו בירי כתגובה. 

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה הערב: "אחרי רצח עאיישה א-ראבי יצרו הפוליטיקאים והרבנים מימין אווירה של רישיון לרצח והתוצאה לא איחרה לבוא. כששרת המשפטים מקיימת קשר הדוק עם משפחות חשודים בטרור היא משקה את זרעי העשבים השוטים ומכשירה את הרצח הבא. ישנם שורה של מנהיגים שצריכים לתת דין וחשבון לפני שהמערב הפרוע בהתנחלויות יכריע את כולנו".

 ההרוג בעימותים באל-מורייר
 

ההרוג בעימותים באל-מורייר (החדשות 13)

 

בגזרה הדרומית ישנם גם כן עימותים, כשעל פי דיווחים, כמה בני אדם נפצעו בעימותים בין כוחות הביטחון לנערים שהבעירו צמיגים סמוך למחנה הפליטים אל בורייג' שברצועת עזה. 

בתוך כך, מוקדם יותר היום עבר הכסף הקטארי, בסך 9.4 מיליון דולר לרצועה דרך מעבר ארז. מוחמד אל-עמאדי, השגריר הקטארי, אמר כי "כספי המענק הקטארי עבור המשפחות הנזקקות יחולקו בין 94 אלף משפחות נזקקות, כך שכל משפחה עתידה לקבל מענק של 100 דולר". חלוקת הכספים שהחלה היום ל-44 אלף משפחות ותסתיים מחר בערב, כש-50 אלף המשפחות הנותרות יקבלו את כספי המענק.

אתמול הפגינו יותר מ-10,000 בני אדם במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה מסר כי איהאב עטאללה חסין עאבד, צעיר בן 25, נהרג מירי צה"ל, ולפחות 22 נוספים נפצעו בעימותים. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך ההתפרעויות יידו המפגינים אבנים לעבר כוחות צה"ל, וכן השליכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. מוקדם יותר באותו היום נהרג פלסטיני בן 16 מירי צה"ל, לאחר שעל פי החשד יידה אבנים לעבר רכבים ישראלים שנסעו על כביש 60, סמוך לסילוואד.