"הגיע הזמן לבחור צד": מועצת הביטחון דנה במשבר בוונצואלה

שר החוץ האמריקני פומפאו הציג בדיון את עמדת מדינתו להכיר במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו, כנשיא המדינה הדרום אמריקנית. רוסיה ניסתה למנוע את קיום הדיון, אך נכשלה

  • פורסם ב:
  • 26/01/2019 16:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/01/2019 19:30
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

מועצת הביטחון של האו"ם דנה היום (שבת) במשבר המחריף בוונצואלה. בדיון השתתפו בין היתר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושר החוץ של ונצואלה חורחה ארזה. "זה הזמן לבחור צד", אמר פומפאו עם פתיחת הדיון. "אין מקום להתעכב עוד, אין יותר זמן למשחקים. או שאתם תומכים בכוחות החופש או שאתם משחקים בצד של מדורו שזורע הרס", אמר על נשיא ונצואלה ניקולה מדורו.

בתוך כך, שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה, אמר כי "צריך למנוע כל התערבות צבאית בוונצואלה". מנגד, בריטניה, גרמניה, צרפת וספרד הודיעו היום לנשיא מדורו כי אם בתוך שמונה ימים לא יכריז על בחירות דמוקרטיות, הן יכירו בגואידו באופן רשמי כנשיא המדינה. 

הדיון במועצת הביטחון נערך לבקשת ארצות הברית, שהודיעה מוקדם יותר השבוע על הכרתה במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו כנשיא ונצואלה. בארצות הברית דורשים ממדורו להתפטר מתפקידו לאלתר. קודם לכן ניסתה רוסיה, שתומכת בנשיא המכהן ניקולס מדורו למנוע את קיום הדיון, אולם ניסיונה נכשל לאחר שרוב חברות המועצה הצביעו נגדה.
 

 הפגנות בונצואלה
 

הפגנות בוונצואלה (רויטרס)

 

טרם הפגישה ניסחה ארצות טיוטת הצהרה לפיה המועצה תומכת במועצה הלאומית, שבשליטת גואידו כ"גוף הנבחר באופן דמוקרטי היחיד במדינה". אם בסוף הישיבה תקבל מועצת הביטחון  את נוסח הטיוטה, היא הלכה למעשה תכיר בגואידו כמנהיג ונצואלה.


אמש דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי קבלני אבטחה פרטיים רוסים הגיעו לוונצואלה מוקדם יותר השבוע במסגרת תגבור האבטחה סביב נשיא המדינה, ניקולס מדורו. ב"רויטרס" דווח מפי אחד המקורות כי ככל הנראה, נמצאים במדינה כ-400 אנשי ביטחון. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי המספר קטן יותר. דובר הקרמלין מסר בתגובה כי "אין לו מידע בנושא". 

במקביל, מספר דיפלומטים אמריקנים עזבו את המדינה. יש לציין כי נכון לעת זו, נותרו דיפלומטים אמריקנים נוספים בוונצואלה - למרות שמדורו קרא לגירושם. נשיא ונצואלה אף נשא דברים הערב וטען כי למרות שניתק את היחסים עם ארצות הברית, יחסים אחרים "ימשיכו לשגשג". בליגת הבייסבול MLB קראו לשחקנים ולאנשי הצוות השונים שלא לנסוע למשחקים שצפויים להיערך בוונצואלה עקב המצב המתוח. 

שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך עימותים בוונצואלה
 

שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך העימותים בוונצואלה (רויטרס)

 

כזכור, המתיחות בין ונצואלה וארצות הברית הגיעה לשיאה לאחר שארה"ב הייתה בין הראשונות שתמכה במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו שהכריז על עצמו כנשיא, קרא תיגר על כהונתו של הנשיא הנוכחי מדורו והחריף את המשבר סביב הלגיטימציה של מדורו. גואידו הצהיר כי זהו הצעד היחיד שניתן לעשות במטרה להיאבק בשלטון הדיקטטורי של מדורו, ולהשיב את הסדר החוקתי למדינה. 

ונצואלה נמצאת כבר שנים ארוכות בתהליך הידרדרות כלכלית. ממשל מדורו, ולפניו ממשל צ'אבס, הלאימו תעשיות פרטיות, חילקו אותם למקורבים והרסו את כלכלת המדינה. כיום, יש במדינה תופעות של רעב ומחסור תרופות הקשה ביותר ביבשת. כך למשל, מחיר נייר הטואלט האמיר וגליל עולה כיום כ-2.6 מיליון בוליבארים.

בעקבות זאת, הצטרפו עשרות אלפים להפגנות ברחובות. כעת, הסוגיה המרכזית שעשויה להכריע את גורל ניסיון ההפיכה, היא עמדת הצבא. נכון לעכשיו, הוא נותר נאמן למשטר הקיים, לאכזבת מפגינים רבים, וייתכן שאם לא יקרה דבר מה יוצא דופן, למעשה יתקיים במדינה משטר כפול, כאשר זה של מדורו יהיה האמיתי, ואילו משטר האופוזיציה יישאר במקרה כזה בעיקר כאקט הצהרתי.