9.4 מיליון דולר ל-94 אלף משפחות: הכסף הקטארי נכנס לרצועה

הכספים, 100 דולר למשפחה נזקקת, נכנסו לעזה דרך מעבר ארז ויעבור ביומיים הקרובים לעשרות אלפי הפלסטינים שמצפים למענק, אותו חמאס סירב לקבל עד לפני יומיים

המענק הקטארי, בסך 9.4 מיליון דולר, עבר היום (שבת) דרך מעבר ארז. מוחמד אל-עמאדי, השגריר הקטארי, אמר מוקדם יותר היום: "כספי המענק הקטארי עבור המשפחות הנזקקות יועברו היום דרך מעבר ארז ויחולקו בין 94 אלף משפחות נזקקות, כך שכל משפחה עתידה לקבל מענק של 100 דולר". חלוקת הכספים החלה היום ל-44 אלף משפחות ותסתיים מחר בערב, כש-50 אלף המשפחות הנותרות יקבלו את כספי המענק..

אתמול הפגינו יותר מ-10,000 בני אדם במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה מסר כי איהאב עטאללה חסין עאבד, צעיר בן 25, נהרג מירי צה"ל, ולפחות 22 נוספים נפצעו בעימותים. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך ההתפרעויות יידו המפגינים אבנים לעבר כוחות צה"ל, וכן השליכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה. עם זאת, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים.

ממתינים בתור לקבל המענק הקטארי
 

ממתינים בתור לקבל המענק הקטארי ( חדשות 13)

 

במקביל, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ערך סיור במרחב הגדר עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים. ההפגנות נערכו לאחר שמוקדם יותר, השליח המיוחד של קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, הודיע במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים בעזה, על פתרון למשבר כספי הסיוע.

בכיר חמאס, ח'ליל אל-חיה, התראיין לערוץ "אל-אקצא" ממוקד אחת ההפגנות והתגרה בראש הממשלה, בנימין נתניהו. "בהתחמקותו מהבנות הרגיעה, נתניהו מנסה להרוויח עוד קולות חדשים בבחירות הבאות", אמר אל-חיה והוסיף: "בוא נראה אם המדיניות הזו תשיג לך קולות חדשים או תפיל אותך בבחירות". אל-חיה אמר גם כי חמאס סרב לכסף הקטארי "בגלל מדיניות ישראל וניסיונותיה לסחוט את ההתנגדות הפלסטינית".

הרמטכ"ל כוכבי מסייר במרחב גבול הדרום
 

הרמטכ"ל כוכבי מסייר במרחב גבול הדרום (דובר צה"ל )

 

אחרי סירוב חמאס: "קטאר תעביר את הכסף לפרויקטים הומניטריים"
 

כאמור, השליח המיוחד הקטארי אל-עמאדי, הודיע על פתרון למשבר כספי הסיוע. שלשום הודיעו בחמאס כי לא יקבלו את הפעימה השלישית של הכסף שהציעה קטאר על מנת לשלם משכורות לפקידי הממשלה בעזה, ואילו אתמול הודיע אל-עמאדי כי הכסף יועבר "לפרויקטים הומניטריים ברצועה". נראה כי בכך תם המשבר שנגרם עקב סירוב חמאס והפלגים הפלסטינים לקבל את הכסף הקטארי, בין היתר כיוון שהם רואים בכך "השפלה ישראלית".