בליכוד ממשיכים לתקוף את גנץ: "'צוק איתן' לא התנהל טוב"

השר גלנט מתח ביקורת על יו"ר חוסן לישראל, שלושה ימים לפני נאום הבכורה שלו. שלי יחימוביץ': "על כל המפלגות 'הנורמליות' להתחייב שימליצו לנשיא על הגדולה מביניהן"

בליכוד ממשיכים היום (שבת) לתקוף את יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, שנראה לפי הסקרים כמועמד היחיד שעשוי לאיים על שלטון ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלושה ימים לפני נאום הבכורה שלו.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, תקף בשבת תרבות במבשרת ציון את הסרטון שהפיץ גנץ בהקשר להתנהלותו במבצע "צוק איתן": "כאשר אתה לוקח משהו שלטעמי התנהל לא טוב, ואתה מסביר שזה כליל השלמות - אתה מחנך דורות שלמים לטעות. אתה רוצה שמבצע יהיה קצר, איכותי ולא יקר בהיבט הנפגעים. בצוק איתן התנהלה מערכה ארוכה ומסורבלת".

בווידאו: אמיר אוחנה תוקף את גנץ ולפיד

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), תקף גם באירוע שבתרבות ברמת השרון הוא את גנץ ואת יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד: "בני גנץ בחר לשבור שתיקה על חוק יסוד הלאום. דווקא לפגוע בחוסן של ישראל, לפגוע בחוסן של הציונות. זו הייתה טעות מרה. אני לא מצפה לבשורות גדולות ביום שלישי. שאלו אותי: 'איך נתניהו ישן לקראת הנאום של גנץ. אמרתי שאני מקווה שהוא לא ישן במהלך הנאום'. אני חושב שמה שנשמע זה אוסף של קלישאות חבוטות בניסיון להיות יותר לפיד מלפיד ולדבר על הכל - ולא לומר כלום".

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' (העבודה), אמרה בשבתרבות במזכרת בתיה, כי על כל המפלגות המתנגדות לנתניהו להתחייב שימליצו לנשיא על המפלגה הגדולה מביניהן: "חוץ ממפלגת העבודה שעושה מאמצים פעילים לחיבור - המפלגות האחרות לא מעוניינות בכך. זו זכותן, יתכן אפילו שריצה נפרדת תביא יותר מנדטים. בכל מקרה בואו נהיה ריאליים – כרגע זה לא קורה. אבל אני אומרת שהדבר המתבקש לעשות הוא להמליץ על ראש המפלגה הגדולה ביותר בגוש המפלגות הנורמליות ולהתחייב לעשות זאת. חשוב ודחוף לבצע את מהלך הביניים הזה, שיש לו היתכנות גבוהה והוא טומן בחובו היתכנות גבוהה להחליף את השלטון. כל המפלגות ממרצ ועד כחלון צריכות להתחייב לכך, וזו תהיה הקלה גדולה ובשורה מצוינת למצביעים שקצו בשלטון נתניהו".

יחימוביץ הזהירה מפני ריבוי המפלגות בגוש שאינן עוברות את אחוז החסימה. "יש כמה מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה ועשויות לגרום נזק חמור לגוש", אמרה. "גם אם כולן יחד יקבלו במצטבר רק שלושה מנדטים ההשפעה שלהן על היכולת להרכיב ממשלה ביום שאחרי יכולה להיות דרמטית. הם יכולים  לקחת מכל מפלגה מנדט. לכן אני מצפה מכל מי שיש לו מצפון ואחריות ורואה שהוא מגרד את אחוז החסימה לוותר, גם אם בצער, על האגו, ולא להתמודד כלל, או להשתלב במפלגות קיימות". 

מתוך הסרטון של בני גנץ
 

מתוך הסרטון של בני גנץ ( "מפלגת חוסן לישראל")

 

ביום חמישי פורסם כי גנץ נמצא במגעים לשיתוף פעולה פוליטי עם יו״ר ההסתדרות אבי נסנקורן. הדברים מגיעים שבועות ספורים לקראת סגירת הרשימות לכנסת, וימים לפני שגנץ צפוי לנאום ולהציג את מצעו בפעם הראשונה. ממפלגת "חוסן לישראל" לא נמסרה תגובה. 

ברביעי פורסם כי ייתכן שבקרוב יירשם מיזוג מפלגתי ראשון, שיכונן את "מפלגת הרמטכ"לים", בין המפלגות "תלם" ו"חוסן לישראל", שכן בין שתי המפלגות מתנהלים מגעים לקראת איחוד מסתמן. בשלב זה, ישנה הסכמה בין השניים על מרבית הפרטים הפוליטיים, אך עומדת בפניהם נקודת מחלוקת משמעותית אחת: יעלון היה רוצה שתהיה אמירה ברורה שלפיה לא יושבים בממשלה תחת נתניהו, ואילו גנץ עדיין לא מוכן לכך.

אם יידרשו לכך, יכול להיות שלאחר הבחירות שתי המפלגות תתפצלנה בחזרה, אבל כפי שזה נראה כרגע יש מכנה משותף די משמעותי של הסכמות, ואולי הם יודיעו על מיזוג עוד לפני הנאום של גנץ. בשני המטות של הרמטכ"לים לשעבר היו רוצים לראות הודעה מפורשת ורשמית על המיזוג, עוד לפני הנאום של גנץ ביום שלישי.