בין גנץ ללפיד: האם גבי אשכנזי בדרך לפוליטיקה? • פרשנות

שני המועמדים, המתחרים על הבכורה בגוש המרכז-שמאל, מעוניינים לצרף את הרמטכ"ל לשעבר, שמתנה את כניסתו בתרחיש הלא סביר של איחוד בין יש עתיד לחוסן לישראל

לקראת נאום הבכורה הצפוי של יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, ביום שלישי, הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, מתחמם על הקווים וייתכן שיצטרף גם הוא לאחת המפלגות.

אשכנזי, שמחוזר הן על ידי גנץ והן על ידי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מתנה את הצטרפותו לפוליטיקה באיחוד של שתי המפלגות. בסביבתו של גנץ מתנגדים להחלטה, מה שאומר שהצטרפות של הרמטכ"ל לשעבר לאחת המפלגות מוטלת בספק.

 

נוסף על כך, כניסה למשחק הפוליטי תציף בוודאי דברים שאמר בחקירותיו בפרשת הרפז, מקרה שזכה לפרופיל ציבורי גבוה שבו נאגרה כמות גדולה של ניירת אצל מבקר המדינה, מצ"ח והמשטרה.

בתקופה שקדמה לבחירות הקודמות, דובר לא אחת על חבירה של אשכנזי ללפיד. אף על פי כן, האחרון אמר בתקופתו למקורביו שהוא חושש לקחת אותו. לדבריו, החשש לא נובע מפרשת הרפז אלא מהתשומות הרבות שנדרשות כדי לתחזק חבר מפלגה כמו אשכנזי.

ב"חצי הגמר" בין לפיד לגנץ, אין ספק שגנץ מוביל בצורה משמעותית – לא במנדטים, אלא בשיח ובסקרנות לגביו, כמו גם בפוטנציאל שלו לגדול ולנסוק. גם לפיד מבין את זה והרבה מיועציו ייעצו לו לבצע צעדים חצי נואשים כדי לצבור פער, למשל – איחוד עם ציפי לבני.

מתוך הסרטון של בני גנץ
 

מתוך הסרטון של בני גנץ ( "מפלגת חוסן לישראל")

 

לפני כשלושה שבועות נפגש לפיד עם אשכנזי, והציע לו את המקום השני במפלגתו. לפיד הבטיח לאשכנזי תיק בכיר ו"השפעה מכרעת" בהחלטות במפלגה. אשכנזי סרב להשיב, ומקורבים אליו אמרו לחדשות 13 כי הוא בוחן הצעות נדיבות מלפחות שתי מפלגות.

ביום חמישי פורסם לראשונה בחדשות 13 כי גנץ נמצא במגעים לשיתוף פעולה פוליטי עם יו״ר ההסתדרות אבי נסנקורן.

הדברים מגיעים שבועות ספורים לקראת סגירת הרשימות לכנסת, וימים לפני שגנץ צפוי לנאום ולהציג את מצעו בפעם הראשונה. ממפלגת "חוסן לישראל" לא נמסרה תגובה. 

הנאום, שככל הנראה לא יעלה על עשר דקות, יינשא בגני התערוכה בשעות הערב בהשתתפות מאות מפעיליו. בדבריו צפוי גנץ להציג את התוכנית שלו להפלת ממשל נתניהו ואולי אף יתייחס לנושא הגבלת הכהונה של ראש ממשלה מכהן. מבחינתו זהו "המאני טיים", רגע קריטי, שכן אז יצהיר בפני הציבור כמי שרואה את עצמו כראש הממשלה הבא של ישראל.

 יאיר לפיד בריאיון ליעקב אילון
 

יאיר לפיד בריאיון ליעקב אילון ( חדשות 13)

 

ביום רביעי פורסם כי ייתכן שבקרוב יירשם מיזוג מפלגתי ראשון, שיכונן את "מפלגת הרמטכ"לים", בין המפלגות "תלם" ו"חוסן לישראל", שכן בין שתי המפלגות מתנהלים מגעים לקראת איחוד מסתמן. בשלב זה, ישנה הסכמה בין השניים על מרבית הפרטים הפוליטיים, אך עומדת בפניהם נקודת מחלוקת משמעותית אחת: יעלון היה רוצה שתהיה אמירה ברורה שלפיה לא יושבים בממשלה תחת נתניהו, ואילו גנץ עדיין לא מוכן לכך.