"אני בעל הבית": עימות עם החשמלאי שהשתלט על חיי ניצולת השואה

אחייניתה של רותי שפיץ שחיה בארה"ב צפתה בכתבה ששודרה ב"שישי" וחזרה לארץ כדי לפגוש אותה, אך כשהגיעה - גילתה שהגבר שחי בבית דודתה לא מאשר את המפגש בין השתיים

לפני מספר שבועות שודרה ב-"שישי" כתבה על רותי שפיץ – ניצולת שואה ערירית בת 95 שאיבדה את משפחתה באושוויץ. לפני עשר שנים הגיע לביתה החשמלאי, ומאז עבר להתגורר בביתה והפך לבעלי דירתה ונכסיה בשווי מיליוני שקלים. לאחר שידור הכתבה התברר כי לרותי היה אח שגר בחיפה. בתו ובעלה גרים בשיקגו כבר שלושים שנה, ולא ביקרו בארץ כבר שנים ארוכות, אך לאחר שידור הכתבה עלו על מטוס ובאו לישראל. "אני לא חשבתי לרגע שהיא עוד בחיים", סיפרה השבוע יהודית קיפרבאום. "לאחר שראיתי את הכתבה הרגשתי נורא, איך היא חיה? לא היו לה אפילו שיניים".

יהודית ובעלה הגיעו לביתה של רותי בנתניה, ונתקלו בקשיי תקשורת מול הקשישה שאיבדה את שמיעתה באושוויץ. רחמים, שלא היה מודע לכך שלרותי יש בני משפחה נוספים, החל מיד להדוף את השניים ולטעון כי רותי אינה מזהה ולא מעוניינת לדבר איתם. לבסוף הצליחה יהודית לתקשר עם דודתה באמצעות פתקים. רחמים השתולל וסירב לאפשר לאחיינית מאמריקה לתקשר עם דודתה והורה לרותי שפיץ לשתוק ולא לדבר עם האחיינית. הוא הדף בכוח את משפחתה החוצה, כשהבחין שצוות "שישי" מבחין במסדרון, ונעל את האחיינית ובעלה בדירה עד שהגיעו שוטרי משטרת נתניה - ועצרו אותו.

"אני מבקש שתצאו", איים בעודו נועל את הדלת. "יש לך בעיה? לך תביא משטרה. אני בעל הבית פה".


השוטרים הבטיחו להפנות עובדת סוציאלית המתמחה בטיפול בקשישים שתדאג לנושא, ויהודית ובעלה הגישו תלונה נגד רחמים על עושק קשישה, ובתחנת המשטרה התברר שעובדת נוספת שעבדה אצל רותי הגישה תלונה נגד רחמים. רשויות הרווחה בנתניה נכנסו לתמונה.

 
רותי שפיץ, ניצולת שואה בת 95 שכל רכושה עבר לידיו של יוסף רחמים
 

רותי שפיץ, ניצולת שואה בת 95 שכל רכושה עבר לידיו של יוסף רחמים (החדשות 13)

 

כזכור, שכניה של שפיץ חוששים לבריאותה ומודאגים מיחסיה עם רחמים, בעוד הם מעידים עליו כי הוא "בן אדם אלים, רע ושקרן". גילה יצחק, שכנתה של שפיץ, סיפרה: "לאף אחד אין רשות להיכנס אליהם הביתה. הוא מחזיק אותה מתחת למפתח, מי יודע באיזה מצב. האם היא אוכלת ומתרחצת. פעם היא הייתה יורדת, יושבת על הספסל, עכשיו כבר שנים אני לא רואה אותה. לא מוציאים אותה לאוויר צח". מלכה יצחקי, שכנה נוספת, אמרה: "כבר שלוש שנים שהיא לא יורדת למטה, לא רואה אור יום".

שפיץ, שהייתה בעבר בעלת רכוש רב, חיה בדירה מוזנחת ובבדידות, אך לטענתה "אני לא מסוגלת ללכת, אז הוא קונה לי אוכל, לוקח אותי לרופאים. אני אוריש לו את הבית כשאמות". עם זאת, היא נשמעת מבוהלת ונראית שבויה, וכשצוות חדשות 13 הגיע היא הגיבה בלחץ ואמרה: "תתקשרי ליוסי, מפני שהוא יכעס אם לא אתקשר אליו". בעבר, השניים רצו להתחתן, אך הרבנות סרבה לחתן אותם בשל פער הגילים הגדול ביניהם.

"הכרתי אותה לפני שנים, התגרשתי, אז באתי לגור אצלה. בתור בן זוג", הסביר רחמים. לטענתו, שפיץ אמרה לו פעם: "אני מעדיפה, כל עוד אני בחיים, להעביר לך את הדירה על השם שלך, שלא יהיו לך בעיות עם אנשים". נוסף לכך, הוא מנסה לשכנע שהיא אישה צלולה: "בלי עין הרע, הראש שלה עובד טוב, והיא מעורבת בחדשות", אך שוכח לציין כי היא חירשת כמעט לחלוטין, בלי מכשיר שמיעה ובקושי מבינה עברית, לכן קשה להאמין שהיא מאזינה לחדשות.