העברת הכסף הקטארי: בישראל מרוצים מההסכם מול חמאס

גורמים בכירים בישראל רואים בהסכם הישג משמעותי שכן הוא מאפשר להעביר את הכסף לסיוע הומניטרי ברצועה. עם זאת, סוללות כיפת ברזל יישארו במקומן לאור החשש מהידרדרות

  • פורסם ב:
  • 25/01/2019 20:42
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/01/2019 00:08
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

המתיחות בדרום: בישראל מאוד מרוצים מההסכם מול חמאס בנוגע להעברת הכסף הקטארי. גורמים בכירים בישראל רואים בו הישג חשוב ומשמעותי כי הוא מאפשר להעביר את הכסף לא למשכורות של אנשי חמאס - אלא לסיוע הומניטרי לרצועה

במהלך זה, ישראל מאבדת מנוף לחץ ובמקביל, משמעות האירועים לאורך הגדר אתמול (שישי), עם הרוג אחד לפחות, היא שהחיכוך יימשך. ברקע נמצא החשש מהג'יהאד האסלאמי שמנסה ליזום פרובוקציות שיובילו להידרדרות, לכן נפרסו סוללות כיפת ברזל והן תישארנה במקומן לאור הציפייה לפיגועים עתידיים ולאור המסקנה שהרגיעה עדיין לא הושגה.

דולרים על רקע בית הרוס בעזה. ארכיון
 

דולרים על רקע בית הרוס בעזה. ארכיון (רויטרס)

 

צעיר נהרג ברצועה; חמאס התגרה ברה"מ: "נראה אם תשיג קולות"
 

יותר מ-10,000 בני אדם הפגינו אתמול במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה מסר כי איהאב עטאללה חסין עאבד, צעיר בן 25, נהרג מירי צה"ל, ולפחות 22 נוספים נפצעו בעימותים. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך ההתפרעויות יידו המפגינים אבנים לעבר כוחות צה"ל, וכן השליכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה. עם זאת, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים.

במקביל, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ערך סיור במרחב הגדר עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים. ההפגנות נערכו לאחר שמוקדם יותר, השליח המיוחד של קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, הודיע במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים בעזה, על פתרון למשבר כספי הסיוע.

בכיר חמאס, ח'ליל אל-חיה, התראיין לערוץ "אל-אקצא" ממוקד אחת ההפגנות והתגרה בראש הממשלה, בנימין נתניהו. "בהתחמקותו מהבנות הרגיעה, נתניהו מנסה להרוויח עוד קולות חדשים בבחירות הבאות", אמר אל-חיה והוסיף: "בוא נראה אם המדיניות הזו תשיג לך קולות חדשים או תפיל אותך בבחירות". אל-חיה אמר גם כי חמאס סרב לכסף הקטארי "בגלל מדיניות ישראל וניסיונותיה לסחוט את ההתנגדות הפלסטינית".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס להתפתחויות בכנס של המועדון המסחרי והתעשייתי ואמר: אני חושב שבעזה אפשר להגיע להסדר מדיני אפילו יותר קל מיהודה ושומרון, אבל מה התנאי?  צריך לשבור את האמונה וכוח הרצון של הצד השני להתגרות בך, לעשות פרובוקציות. ההסדר הוא אפשרי רק אחרי שתשבור לו את האמונה הזאת".

 כיפת ברזל והפגנות בעזה
 

כיפת ברזל והפגנות בעזה (רויטרס )

 

אחרי סירוב חמאס: "קטאר תעביר את הכסף לפרויקטים הומניטריים"
 

כאמור, השליח המיוחד הקטארי אל-עמאדי, הודיע על פתרון למשבר כספי הסיוע. ביום חמישי הודיעו בחמאס כי לא יקבלו את הפעימה השלישית של הכסף שהציעה קטאר על מנת לשלם משכורות לפקידי הממשלה בעזה, ואילו אתמול הודיע אל-עמאדי כי הכסף יועבר "לפרויקטים הומניטריים ברצועה". נראה כי בכך תם המשבר שנגרם עקב סירוב חמאס והפלגים הפלסטינים לקבל את הכסף הקטארי, בין היתר כיוון שהם רואים בכך "השפלה ישראלית".

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח הבוקר כי אל-עמאדי, הבהיר לחמאס כי ישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב, ואילו בארגון אמרו כי אם ישראל תתקוף, הם יגיבו באופן משמעותי מהסבב שאירע לפני חודשיים, לאחר שהכוח הישראלי המיוחד נחשף בחאן יונס. 

 מחמוד אל-עמאדי בצאתו מלשכתו של אסמאעיל הניה
 

מחמוד אל-עמאדי בצאתו מלשכתו של אסמאעיל הניה ( חדשות 13)

 

כמו כן, לפי מקור בכיר בחמאס דווח בעיתון כי התנועה סרבה לקבל את הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, בשל העובדה שישראל הציבה תנאים חדשים שמפרים, לדברי המקור, את התנאים שבמסגרתם הועברו כספי המענק מלכתחילה. אחד מהתנאים הוא אי ההסכמה של ישראל להעברת כספים למספר פקידי חמאס. 

בצה"ל נערכו אתמול בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול הרצועה, זאת, בעקבות המתיחות הגוברת באזור שהביאה לפריסת סוללות כפית ברזל בדרום הארץ ובמרכז, וגיוס מילואים כדי לאיישן. ביום חמישי קיבל ראש הממשלה נתניהו את המלצת ראשי מערכת הביטחון והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית לרצועת עזה. זאת, לאחר שהקפיא אותה בעקבות המתיחות הגוברת באזור, לאחר שביום שלישי, במהלך הפרת סדר, קצין צה"ל נפצע קל מכדור שנורה לעברו ופגע בקסדתו.