טראמפ חתם סופית על ההצעה להפסקה זמנית של השבתת הממשל

הנשיא האמריקני חתם על הצעת החוק לפיה ההשבתה תופסק עד ל-15 בפברואר. לדבריו, אם לא יקבל "הצעה הוגנת" מהקונגרס, ייתכן שישבית שוב את הממשל

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם היום (שבת) על הצעת החוק לפיה השבתת הממשל, שנמשכה 35 ימים, תופסק לתקופה של שלושה שבועות. עם זאת, ההצעה לא כוללת תקצוב של בניית החומה בגבול עם מקסיקו, סוגיה שעמדה בלב שהובילה להשבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. 

אתמול בערב הסכימו הנשיא ויריביו בקונגרס על הפסקה זמנית של השבתת הממשל - וזאת ללא הזרמת כספים למימון החומה כפי שטראמפ דרש. הנשיא האמריקני הודיע בהצהרה שנשא בבית הלבן כי ההפסקה הזמנית בהשבתת הממשל תימשך עד ל-15 בפברואר. מאוחר יותר אושרה פה אחד הצעת חוק בסנאט להפסקת ההשבתה.

עוד אמר טראמפ כי ועדה דו-מפלגתית תדון בנושא מימון החומה. לדבריו, ארצות הברית לא זקוקה לחומה באורך של יותר מ-3,000 קילומטרים. עם זאת, הנשיא האמריקני הודיע כי אם לא יקבל "הצעה הוגנת" מהקונגרס, תהיינה לו שתי אפשרויות: השבתה נוספת של הממשל או נקיטת פעולה בנוגע למשבר בגבול. בהמשך אמר טראמפ כי הוא עשוי להכריז על מצב חירום אם לא תושג עסקה. בכיר בממשל טראמפ אמר כי עסקה עתידית חייבת לכלול את מימון החומה אולם סכום המימון לא חייב להיות 5.7 מיליארד דולר. עוד אמר כי העובדה שגורמים במערכת אכיפת החוק לא היו מסוגלים לעבוד בשל ההשבתה, הייתה בין הסיבות שגרמו לטראמפ להסכים להפסקה זמנית של ההשבתה.

מוקדם יותר, כלי התקשורת בארצות הברית דיווחו על ההתפתחות הזו.  ב"וושינגטון פוסט" דווח כי הדיון במימון החומה ייערך במועד מאוחר יותר. בתוך כך, מוקדם יותר הערב מסר מנהל התעופה הפדרלי כי במספר נמלי תעופה ברחבי המדינה צפויים עיכובים בטיסות, זאת בשל בעיה באיוש הצוותים השונים.

 
הבית הלבן
 

הבית הלבן (רויטרס )

 

השביתה החלקית בממשל החלה באמצע חודש דצמבר לאחר שהקונגרס לא אישר את התקציב שאותו דרש הנשיא טראמפ, לשם בניית החומה בגבול עם מקסיקו. השביתה, שנכנסה ליומה ה-35, היא השביתה הארוכה ביותר של הממשל בארה"ב, כשהקודמת עמדה על 21 ימים.

מוקדם יותר השבוע, נפלו שתי הצעות חוק נפרדות שהיו עשויות להוביל לסיום מיידי של ההשבתה החלקית. הראשונה נתמכה ע"י הנשיא טראמפ, וכוללת את 5.7 מיליארד הדולרים עבור בניית החומה. השנייה הייתה צפויה להגדיל את המימון לסוכנויות השונות עד לשמונה בפברואר. התוכנית הייתה פשרה בין מנהיג הרוב הרפובליקני, מיץ' מקונל, לבין המנהיג הדמוקרטי, הסנאטור צ'אק שומר.

ההשבתה החלקית בממשל האמריקני השפיעה, כצפוי, על כלל המדינה. ביום שלישי, סוכני הבולשת הפדרלית (FBI) הזהירו כי ההשבתה פוגעת ביכולתם לבצע פעולות חקירה. זאת כיוון שהארגון אינו מקבל את התקציב הדרוש מאז החלה השביתה. כמו כן, אלפי חברי האיגוד הם בין מאות אלפי עובדי הממשל שאינם מקבלים משכורת. טום אוקונור, נשיא איגוד הסוכנים, אמר כי "חוסר המימון של הארגון מערער את הפעילות החיונית שלו, כמו אלה המיועדות למאבק בפשיעה, בסוחרי סמים ובארגוני טרור". עם זאת, הוא סירב לומר אם אזרחי ארה"ב פחות בטוחים נוכח המצב החדש.