"קבלנים צבאיים רוסים הגיעו לוונצואלה על מנת לאבטח את מדורו"

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה מפי מקור כי כמה מאות אנשי אבטחה נמצאים במדינה. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר בערב לדיון במשבר הבין-לאומי

לקראת הפיכה בוונצואלה: סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה הערב (שישי) כי קבלני אבטחה פרטיים רוסים הגיעו לוונצואלה מוקדם יותר השבוע במסגרת תגבור האבטחה סביב נשיא המדינה, ניקולס מדורו. ב"רויטרס" דווח מפי אחד המקורות כי ככל הנראה, נמצאים במדינה כ-400 אנשי ביטחון. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי המספר קטן יותר. דובר הקרמלין מסר בתגובה כי "אין לו מידע בנושא". 

 
 

במקביל, מספר דיפלומטים אמריקנים עזבו את המדינה. יש לציין כי נכון לעת זו, נותרו דיפלומטים אמריקנים נוספים בוונצואלה - למרות שמדורו קרא לגירושם. נשיא ונצואלה אף נשא דברים הערב וטען כי למרות שניתק את היחסים עם ארצות הברית, יחסים אחרים "ימשיכו לשגשג". בליגת הבייסבול MLB קראו לשחקנים ולאנשי הצוות השונים שלא לנסוע למשחקים שצפויים להיערך בוונצואלה עקב המצב המתוח. בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר בערב לדון במשבר הבין-לאומי. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הודיע כי מוסקבה תעמוד על כך שהחוק הבין-לאומי יקויים.

שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך עימותים בוונצואלה
 

שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך העימותים בוונצואלה (רויטרס )

 

אתמול, הזהירה רוסיה את ארצות הברית שלא לשלוח כוחות צבאיים לוונצואלה. סוכנות הידיעות הרוסית "IFAX" הביאה את הודעת משרד החוץ הרוסי לפיה התערבות אמריקנית צבאית תהיה "תסריט קטסטרופלי". במשרד החוץ הרוסי טענו כי מדיניות ארה"ב, שמובלת מהרצון להחליף שלטון, תוביל לכאוס ולשפיכות דמים. עוד נמסר כי רוסיה "תעמוד לצד ונצואלה, תשמור על שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות ותגן על הריבונות שלה". לדברי רוסיה, ארצות הברית ומדינות נוספות מפעילות לחץ על קראקס תחת אמתלות שונות. כמו כן, מטעם הקרמלין נמסר כי ניקולס מדורו הוא "הנשיא הלגיטימי" של ונצואלה.

בסרטון: עזיבת הדיפלומטים האמריקנים >>

כזכור, המתיחות בין ונצואלה וארצות הברית הגיעה לשיאה לאחר שארה"ב הייתה בין הראשונות שתמכה במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו שהכריז על עצמו כנשיא, קרא תיגר על כהונתו של הנשיא הנוכחי מדורו והחריף את המשבר סביב הלגיטימציה של מדורו. גואידו הצהיר כי זהו הצעד היחיד שניתן לעשות במטרה להיאבק בשלטון הדיקטטורי של מדורו, ולהשיב את הסדר החוקתי למדינה. 

ונצואלה נמצאת כבר שנים ארוכות בתהליך הידרדרות כלכלית. ממשל מאדורו, ולפניו ממשל צ'אבס, הלאימו תעשיות פרטיות, חילקו אותם למקורבים והרסו את כלכלת המדינה. כיום, יש במדינה תופעות של רעב ומחסור תרופות הקשה ביותר ביבשת. כך למשל, מחיר נייר הטואלט האמיר וגליל עולה כיום כ-2.6 מיליון בוליבארים.

  חואן גואידו, יו"ר האופוזיציה בוונצואלה
 

חואן גואידו, יו"ר האופוזיציה בוונצואלה (רויטרס )

 

בעקבות זאת, הצטרפו עשרות אלפים להפגנות ברחובות. כעת, הסוגיה המרכזית שעשויה להכריע את גורל ניסיון ההפיכה, היא עמדת הצבא. נכון לעכשיו, הוא נותר נאמן למשטר הקיים, לאכזבת מפגינים רבים, וייתכן שאם לא יקרה דבר מה יוצא דופן, למעשה יתקיים במדינה משטר כפול, כאשר זה של מדורו יהיה האמיתי, ואילו משטר האופוזיציה יישאר במקרה כזה בעיקר כאקט הצהרתי.

במקביל, הרשויות בוונצואלה הודיעו אתמול כי 26 בני אדם נהרגו ומאות נעצרו בימים האחרונים בעימותים עם כוחות הביטחון. ולדימיר פדרינו, שר ההגנה של מדורו, אמר אתמול כי הצבא לא יתמוך בהכרזת הנשיאות של גואידו. "ייאוש ואי סובלנות מאיימים על שלום המדינה. הצבא ימשיך להגן על החוקה וישמור על ריבונותה של ונצואלה".