צעיר נהרג ברצועה; חמאס התגרה ברה"מ: "נראה אם תשיג קולות"

יותר מ-10,000 בני אדם הפגינו במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה מסר כי גבר בן 25 נהרג ולפחות 22 נוספים נפצעו במהלך העימותים

המתיחות בדרום: יותר מ-10,000 בני אדם הפגינו היום (שישי) במספר מוקדים סמוך לגדר רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה מסר כי איהאב עטאללה חסין עאבד, צעיר בן 25, נהרג מירי צה"ל, ולפחות 22 נוספים נפצעו בעימותים. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך ההתפרעויות יידו המפגינים אבנים לעבר כוחות צה"ל, וכן השליכו שני רימונים לעבר רכב צבאי בצפון הרצועה. עם זאת, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הלוחמים הגיבו בירי לעבר החשודים.

במקביל, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ערך סיור במרחב הגדר עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקדים נוספים. ההפגנות נערכו לאחר שמוקדם יותר, השליח המיוחד של קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, הודיע במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים בעזה, על פתרון למשבר כספי הסיוע.

הרמטכ"ל כוכבי מסייר במרחב גבול הדרום
 

הרמטכ"ל כוכבי מסייר במרחב גבול הדרום (דובר צה"ל )

 

בכיר חמאס, ח'ליל אל-חיה, התראיין לערוץ "אל-אקצא" ממוקד אחת ההפגנות והתגרה בראש הממשלה, בנימין נתניהו. "בהתחמקותו מהבנות הרגיעה, נתניהו מנסה להרוויח עוד קולות חדשים בבחירות הבאות", אמר אל-חיה והוסיף: "בוא נראה אם המדיניות הזו תשיג לך קולות חדשים או תפיל אותך בבחירות". אל-חיה אמר גם כי חמאס סרב לכסף הקטארי "בגלל מדיניות ישראל וניסיונותיה לסחוט את ההתנגדות הפלסטינית".

בד בבד, משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית מסר כי צעיר פלסטיני נהרג מירי צה"ל סמוך לרמאללה. על פי החשד, הצעיר היה מעורב בזריקת אבנים לעבר רכב ישראלי על ציר ברזיל סמוך לעפרה. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. כוח צה"ל הגיב בנוהל מעצר חשוד אשר כלל ירי חי לעבר החשוד. כתוצאה, החשוד, תושב סילוואד, נפצע בצווארו ובהמשך נקבע מותו.

 כיפת ברזל והפגנות בעזה
 

כיפת ברזל והפגנות בעזה (רויטרס )

 

אחרי סירוב חמאס: "קטאר תעביר את הכסף לפרויקטים הומניטריים"
 

כאמור, השליח המיוחד הקטארי אל-עמאדי, הודיע על פתרון למשבר כספי הסיוע. אתמול הודיעו בחמאס כי לא יקבלו את הפעימה השלישית של הכסף שהציעה קטאר על מנת לשלם משכורות לפקידי הממשלה בעזה, ואילו היום הודיע אל-עמאדי כי הכסף יועבר "לפרויקטים הומניטריים ברצועה". נראה כי בכך תם המשבר שנגרם עקב סירוב חמאס והפלגים הפלסטינים לקבל את הכסף הקטארי, בין היתר כיוון שהם רואים בכך "השפלה ישראלית".

 מחמוד אל-עמאדי בצאתו מלשכתו של אסמאעיל הניה
 

מחמוד אל-עמאדי בצאתו מלשכתו של אסמאעיל הניה ( חדשות 13)

 

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח הבוקר כי  אל-עמאדי, הבהיר לחמאס כי ישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב, ואילו בארגון אמרו כי אם ישראל תתקוף, הם יגיבו באופן משמעותי מהסבב שאירע לפני חודשיים, לאחר שהכוח הישראלי המיוחד נחשף בחאן יונס. 

כמו כן, לפי מקור בכיר בחמאס דווח בעיתון כי התנועה סרבה לקבל את הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, בשל העובדה שישראל הציבה תנאים חדשים שמפרים, לדברי המקור, את התנאים שבמסגרתם הועברו כספי המענק מלכתחילה. אחד מהתנאים הוא אי ההסכמה של ישראל להעברת כספים למספר פקידי חמאס. 

בצה"ל נערכו היום בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול הרצועה, זאת, בעקבות המתיחות הגוברת באזור שהביאה לפריסת סוללות כפית ברזל בדרום הארץ ובמרכז, וגיוס מילואים כדי לאיישן. אתמול קיבל ראש הממשלה נתניהו את המלצת ראשי מערכת הביטחון והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית לרצועת עזה. זאת, לאחר שהקפיא אותה בעקבות המתיחות הגוברת באזור, לאחר שביום שלישי, במהלך הפרת סדר, קצין צה"ל נפצע קל מכדור שנורה לעברו ופגע בקסדתו.