אחרי סירוב חמאס: "קטאר תעביר את הכסף לפרויקטים הומניטריים"

במהלך מסיבת עיתונאים מיוחדת הודיע השליח הקטארי המיוחד לרצועה על פתרון משבר כספי הסיוע לעזה. כ-5,000 פלסטינים מפגינים במוקדים שונים סמוך לגדר

המתיחות בדרום: השליח המיוחד של קטאר לרצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, הודיע אחר הצהריים (שישי) במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיים בעזה, על פתרון למשבר כספי הסיוע. אתמול הודיעו בחמאס כי לא יקבלו את הפעימה השלישית של הכסף שהציעה קטאר על מנת לשלם משכורות לפקידי הממשלה בעזה, ואילו היום הודיע אל-עמאדי כי הכסף יועבר "לפרויקטים הומניטריים ברצועה". נראה כי בכך תם המשבר שנגרם עקב סירוב חמאס והפלגים הפלסטינים לקבל את הכסף הקטארי, בין היתר כיוון שהם רואים בכך "השפלה ישראלית".

בתוך כך, כעשרת אלפים פלסטינים הפגינו בשעות אחר הצהריים במספר מוקדים סמוך לגדר. משרד הבריאות בעזה מסר כי כחמישה בני אדם נפצעו בעימותים. קודם לכן, אל-עמאדי הוסיף במסיבת העיתונאים כי הוא מקווה שלאחר מציאת הפתרון, ההפגנות על הגדר, שהיו צפויות להיות אלימות יחסית בשל המשבר, "תהיינה רגועות". 

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח הבוקר כי  אל-עמאדי, הבהיר לחמאס כי ישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב, ואילו בארגון אמרו כי אם ישראל תתקוף, הם יגיבו באופן משמעותי מהסבב שאירע לפני חודשיים, לאחר שהכוח הישראלי המיוחד נחשף בחאן יונס. 

 פלסטינים מפגינים ברצועת עזה
 

"מקווה להפגנות רגועות". פלסטינים מפגינים על הגדר (ארכיון חדשות עשר)

 

כמו כן, לפי מקור בכיר בחמאס דווח בעיתון כי התנועה סרבה לקבל את הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, בשל העובדה שישראל הציבה תנאים חדשים שמפרים, לדברי המקור, את התנאים שבמסגרתם הועברו כספי המענק מלכתחילה. אחד מהתנאים הוא אי ההסכמה של ישראל להעברת כספים למספר פקידי חמאס. 

 בצה"ל נערכים היום בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול הרצועה, זאת, בעקבות המתיחות הגוברת באזור שהביאה לפריסת סוללות כפית ברזל בדרום הארץ ובמרכז, וגיוס מילואים כדי לאיישן. אתמול קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו את המלצת ראשי מערכת הביטחון והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית לרצועת עזה. זאת, לאחר שהקפיא אותה בעקבות המתיחות הגוברת באזור, לאחר שביום שלישי, במהלך הפרת סדר, קצין צה"ל נפצע קל מכדור שנורה לעברו ופגע בקסדתו. 

בתחילת השבוע הודיע השליח הקטארי למזרח התיכון כי ממשלת קטאר תעביר במהלך השבוע את הפעימה השלישית. "בגלל האירועים האלימים על הגדר, ממשלת ישראל הקפיאה את ההעברה", ציין השליח הקטארי. "ההעברה מותנת בכך שתהיה רגיעה באזור, ולכן ביום שישי האחרון ישראל אישרה את הפעימה השלישית". השליח הדגיש כי התשלום לא יעבור הפעם על ידיו במזוודות מזומנים כפי שקרה בעבר, אלא דרך מערכת חדשה שעל אודותיה סירב לפרט.