"השגריר הקטארי הבהיר לחמאס - ישראל מוכנה לעימות צבאי בעזה"

לפי דיווח בעיתון לבנוני, בארגון אמרו כי יגיבו בצורה משמעותית יותר מהסבב הקודם. עוד דווח כי בחמאס סירבו לקבל את הכסף מקטאר כי "ישראל הפרה את תנאי ההעברה"

בעיתון הלבנוני "אל-אחבאר" דווח הבוקר (שישי) כי השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, הבהיר לחמאס כי ישראל נמצאת במוכנות צבאית לקראת עימות קרוב, ואילו בארגון אמרו כי אם ישראל תתקוף, הם יגיבו באופן משמעותי מהסבב שאירע לפני חודשיים, לאחר שהכוח הישראלי המיוחד נחשף בחאן יונס. 

כמו כן, לפי מקור בכיר בחמאס דווח בעיתון כי התנועה סרבה לקבל את הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, בשל העובדה שישראל הציבה תנאים חדשים שמפרים, לדברי המקור, את התנאים שבמסגרתם הועברו כספי המענק מלכתחילה. אחד מהתנאים הוא אי ההסכמה של ישראל להעברת כספים למספר פקידי חמאס. 

בתוך כך, בצה"ל נערכים היום בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול הרצועה, זאת, בעקבות המתיחות הגוברת באזור שהביאה לפריסת סוללות כפית ברזל בדרום הארץ ובמרכז, וגיוס מילואים כדי לאיישן. הפלגים הפלסטינים בעזה, ובראשם חמאס והג'יהאד האסלאמי, הדגישו כי לא יקבלו "השפלה ציונית וסחיטה כספית" מצד ישראל. 

 ההפגנות על גדר הגבול סביב רצועת עזה

ההפגנות על גדר הגבול סביב רצועת עזה (חדשות עשר )

 

אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את המלצת ראשי מערכת הביטחון והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית לרצועת עזה. זאת, לאחר שהקפיא אותה בעקבות המתיחות הגוברת באזור, לאחר שביום שלישי, במהלך הפרת סדר, קצין צה"ל נפצע קל מכדור שנורה לעברו ופגע בקסדתו. 

אולם, בד בבד, הודיע סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה כי ארגונו הבהיר לשגריר הקטארי אל-עמאדי שהוא מסרב לקבל את המענק השלישי, לטענתו בשל "התנהגות הכיבוש הישראלי". "אנחנו מטילים על הכיבוש בישראל את האחריות לבריחה מהבנות הרגיעה, שמצרים וקטאר מפקחות עליה", הוסיף אל-חיה. גורמים פלסטיניים מעריכים כי הסיבה לתפנית ברצון חמאס היא שהארגון מעוניין להצטייר כמי שבא להגן על תושבי הרצועה ולא שאחד שמשתעבד לכסף. 

בתחילת השבוע הודיע השליח הקטארי למזרח התיכון כי ממשלת קטאר תעביר במהלך השבוע את הפעימה השלישית. "בגלל האירועים האלימים על הגדר, ממשלת ישראל הקפיאה את ההעברה", ציין השליח הקטארי. "ההעברה מותנת בכך שתהיה רגיעה באזור, ולכן ביום שישי האחרון ישראל אישרה את הפעימה השלישית". השליח הדגיש כי התשלום לא יעבור הפעם על ידיו במזוודות מזומנים כפי שקרה בעבר, אלא דרך מערכת חדשה שעל אודותיה סירב לפרט.

 תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי
 

תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי (רויטרס )

 

אל-עמאדי הוסיף כי המהלך הבא של דוחא יהיה פרויקט חשמל בעלות של 80 מיליון דולר שישפר את אספקת החשמל לרצועה. "אנחנו נממן את הפרויקט, אך אני רוצה לוודא כי תהיה לנו את השליטה באספקת החשמל כך שאקבל את כספי בחזרה", הבהיר. לבסוף סיכם: "אנחנו צריכים למצוא פתרון עבור שני מיליון בני אדם – זו המטרה שלנו, לא רק להעביר כסף בגלל שישראל רוצה שקט או חמאס מעוניין בכספים".

מוקדם יותר באותו יום, חמאס שיגר איום לישראל לפיו הוא יסלים את המצב בשטח במידה והכסף הקטארי לא יועבר בזמן המתאים - כך דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט". על פי הדיווח, המסר הועבר באמצעות מתווכים איזוריים ומערביים והוא הכיל גם אזהרות מטעם חמאס על כך שהמצב ברצועת עזה יידרדר אם ישראל תמשיך לסגת מהבנות הרגיעה שהושגו לאחרונה. מלבד הכסף הקטארי התייחסו בארגון הטרור גם להסרת האיסור על הכנסה או הוצאה של עשרות מוצרים אל הרצועה ומחוצה לה ולהרחבת מרחב הדייג ל-18 מיילים.