אחרי תקריות הירי: דריכות שיא לקראת ההפגנות בגבול הרצועה

בצה"ל נערכים להפרות הסדר השבועיות, ברקע האישור להכניס את הכסף הקטארי לעזה וסירוב חמאס לקבלו. מוקדם יותר השבוע נפרסו סוללות כיפת ברזל בדרום ובמרכז הארץ

ברקע הסירוב של חמאס לקבל את הכסף הקטארי, בצה"ל נערכים היום (שישי) בדריכות שיא להפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה. כבר ביום שלישי האחרון, עקב תקרית הירי בגדר הרצועה, נפרסו סוללות כיפת ברזל בדרום וכן במרכז הארץ ואף גייסו מילואים כדי לאיישן. 

"אנחנו מסרבים לקבל את הפעימה השלישית של הכסף הקטארי", אמר סגן מנהיג חמאס ברצועה, חליל אל-חיה. "וזה כתגובה על ההתנהגות של הכיבוש ועל הניסיונות שלו להתחמק מההבנות שהיו בחסות מצרים, האו"ם וקטאר". גורמים פלסטיניים מעריכים כי הסיבה לתפנית ברצון חמאס היא שהארגון מעוניין להצטייר כמי שבא להגן על תושבי הרצועה ולא שאחד שמשתעבד לכסף.

 הפגנות פלסטיניות על גדר עזה
 

הפגנות פלסטיניות על גדר עזה ( חדשות עשר)

 

זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את המלצת ראשי מערכת הביטחון, והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, לרצועת עזה - כך אמר גורם מדיני בכיר.

אתמול בבוקר, דיווח העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", מפי מקור מצרי, כי ממשלת ישראל נאלצת להכניס את הפעימה השלישית של הכסף הקטארי לרצועת עזה על מנת לעמוד בתנאי הבנות הרגיעה עם חמאס. המקור המצרי, שמעורה במאמצי המודיעין המצרי להגיע לרגיעה ארוכת טווח ברצועה, אמר כי "ממשלת ישראל מבינה את ההשפעה של הבנות אלה על הציבור בתוך ישראל ועל האופוזיציה לפני הבחירות הקרובות לכנסת".

בתוך כך, מקור בחמאס אמר לעיתון: "מטבע הדברים ההתנגדות מעוניינת להגיב על התוקפנות (הישראלית) ולספק הגנה לעמנו, אלא שאופן התגובה והיקפה כמו גם העיתוי שלה יקבעו על ידי ההתנגדות בלבד ולא תיכפה עלינו על ידי איש". עוד הוסיף המקור כי "ההתנגדות מבינה את ההיגיון על פיו פועל הכיבוש שרואה את עזה כחלק בלתי נפרד ממערכת הבחירות בישראל". לפי המקור, "ישנם  גורמים שמעוניינים להבעיר את המצב ולכן יש לנהוג באיזון עדין כדי שלא להגיע לפיצוץ המצב". המקור הדגיש: "ההתנגדות אינה רק נשק, תנועת חמאס הפכה לכה מקצועית עד שהיא מסוגלת לקרוא היטב את המצב והנסיבות ולרתום אותם לטובת העם הפלסטיני כדי להקל עליו".