מהכיתה לכנסת: המנהל האגדי של התיכון בבית ג'ן יתמודד במרצ

עלי סלאלחה, מי שנחשב למנהל בית הספר התיכון הטוב ביותר בישראל, ינסה לתרגם את ההצלחה החינוכית שלו לפוליטיקה. "אם יש לנו 100% בגרות אנחנו דורשים 100% זכויות"

עלי סלאלחה, המנהל האגדי של התיכון המקיף בבית ג'ן, התפטר השבוע מתפקידו כדי להתמודד על מקום ברשימת מרצ בבחירות הקרובות. 

סלאלחה הוא מעין סלב חינוכי, שהצעיד את בית הספר למצוינות שאין עליה עוררין: "ב-2012 זכינו במקום השלישי ברשימת התיכונים הטובים בישראל, ב-2013 זכינו במקום השני, ומ-2014 והלאה אנחנו מככבים במקום הראשון, גם השנה", הוא מספר בגאווה על הישגי בית הספר שבראשו עמד במשך 40 שנה. "בשנת 2000 החלטנו שבבית ג'ן יהיה את בית הספר הטוב ביותר בעולם", הוסיף. 

"התגייסתי לצבא, הייתי בעזה יחד עם יהודים. משום מה, אדון בנט שהיה באיזה סיירת מפוארת, יחד עם עוד כמה חבר'ה באים ואומרים לנו עכשיו 'חוק לאום'. הם עושים אותי, את העדה הדרוזית ואת המיעוטים פה במדינה לסוג ב', אם לא סוג ג'", אמר סלאלחה בכעס. "גם אם יגידו שנקבל זכויות שוות, איזה זכויות נקבל?".

עלי סלאלחה. "שלא יתקעו לנו סכין בגב"
 

עלי סלאלחה ( חדשות 13)

 

שר החינוך נפתלי בנט מעולם לא טרח לבקר בבית הספר, שנחשב לטוב בישראל, חשף סלאלחה. "בנט אף פעם לא ביקר בבית הספר, הוא לא טרח, כנראה עסוק בדברים אחרים"

בפני סלאלחה ניצבת משימה לא פשוטה: להיות חבר הכנסת הדרוזי הראשון במרצ. "הסניף הזה עוד יהיה גדול", הצביע סלאלחה על סניף מרצ המקומי. "אני איש מרצ שדוגל בשוויון. אני בטוח שיקבלו אותי פנימה", הוסיף. 

למרות האופטימיות של סלאלחה, תושבי היישוב הדרוזי בגליל הביעו את אכזבתם מחוק הלאום. תושב בית ג'ן, שהגדיר את עצמו כתומך במרצ, אמר כי "אחרי הדקירה בלב, הצביטה הזו של חוק הלאום, אני חושב שאנשים מתחילים להתעשת על עצמם". לדבריו הצטרף תושב אחר ביישוב, שהוסיף, "יש דרוזים שלפני חוק הלאום ודרוזים שאחרי".

סלאלחה מתגאה בהיותו שמאלני ולא חושש לקטול את חברי הכנסת הדרוזים שמכהנים מפלגות הימין והמרכז: "אכרם חסון היה צריך לשים את המפתחות לכחלון ולהגיד לו 'שלום ידידי. תודה רבה, לא צריך', אמר.

  עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (רויטרס)

 

אמנם, הסיכויים של סלאלחה להתברג ברשימה הצפופה מאוד של מרצ אינם גבוהים, אך הוא בטוח שהתודעה של המגזר הדרוזי השתנתה. "הדרוזים התבגרו. ואם יש לנו 100% בגרות אנחנו דורשים 100% זכויות. שיפסיקו לשחק בנו, להתעלל בנו, יגידו לנו מילים יפות ואז יתקעו לנו סכין בגב", הצהיר סלאלחה.