סירוב חמאס לקבל המענק הקטארי - ניסיון למתוח את החבל • פרשנות

בארגון מעוניינים בעימות בעצימות נמוכה בזמן מערכת הבחירות בישראל, ועשויים להסלים המהומות על הגדר. במקביל, איראן מנסה לנקום על ההשפלה בסוריה ולגרום לשבירת הרגיעה

סירוב חמאס לקבל את הפעימה השלישית של המענק הקטארי אתמול (חמישי) מעיד כי בארגון מנסים לשפר את תנאי קבלת הכספים. ישראל מצפה לשקט תמורת הכנסת המזוודות, אך חמאס אינו מעוניין לספק אותו. למעשה, בארגון רוצים למתוח את החבל עם ישראל.

בצל תקופה הבחירות, חמאס עשוי להסלים מעט את ההפגנות על הגדר ולנהל עימות בעצימות נמוכה, כדי לגרום לצה"ל "לטעות" ולרשום לעצמו הישג, תוך ניסיון למשוך אליו תשומת לב, ולהגדיל את סכום המענק.

 
 
 
 תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי
 

תושבי הרצועה ממתינים לקבלת הכסף הקטארי (רויטרס)

 

במקביל, מפקד משמרות המהפכה האיראניות קאסם סולימאני, שהושפל בסוריה, מנסה לנקום על התבוסה בזירה הצפונית, על ידי שבירת הרגיעה. זאת, באמצעות לחץ שהוא מפעיל על הג'יהאד האסלאמי לבצע ירי תלול מסלול לעבר ישראל בתקופה הקרובה.

הערכה בצה"ל: הג'יהאד האסלאמי מנסה להוביל להסלמה \ אלון בן דוד

בתוך כך, ימים מתוחים עוברים בדרום. כבר ביום שלישי, עקב תקרית הירי בגדר הרצועה, נפרסו סוללות כיפת ברזל באזור. בצה"ל מזהים רצון של הג'יהאד האסלאמי להוביל להסלמה, וההערכה היא שחמאס לא היה מעורב בתקרית הירי.

בד בבד, המצרים פועלים באופן נמרץ בניסיון לתווך בין הצדדים, כדי להרגיע את הרוחות ולמנוע הסלמה לקראת ההפגנות מחר על הגדר, שבהם צפויים לקחת חלק אלפי פלסטינים.

הפגנות בעזה
 

הפגנות בעזה (צילום פלסטיני )

 

נתניהו אישר העברת הכסף; חמאס סירב לקבלו

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל אתמול את המלצת ראשי מערכת הביטחון, והחליט לאפשר את העברת הפעימה השלישית של המענק הקטארי, בסך 15 מיליון דולר, לרצועת עזה - כך אמר גורם מדיני בכיר.

אולם, בד בבד, הודיע סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה כי ארגונו הבהיר לשגריר הקטארי מוחמד אל-עמאדי שהוא מסרב לקבל את המענק השלישי, לטענתו בשל "התנהגות הכיבוש הישראלי". "אנחנו מטילים על הכיבוש בישראל את האחריות לבריחה מהבנות הרגיעה, שמצרים וקטאר מפקחות עליה", הוסיף אל-חיה. גורמים פלסטיניים מעריכים כי הסיבה לתפנית ברצון חמאס היא שהארגון מעוניין להצטייר כמי שבא להגן על תושבי הרצועה ולא שאחד שמשתעבד לכסף. 

בתוך כך, צה"ל תגבר אתמול סוללות כיפת ברזל בדרום וכן במרכז הארץ, ואף גייס מילואים כדי לאייש את הסוללות. נוסף על כך, הכוחות בדרום נערכים להפגנות שצפויות להיערך היום על הגדר.

 העימותים בעזה
 

העימותים בעזה (צילום פלסטיני)

 

אתמול בבוקר, דיווח העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", מפי מקור מצרי, כי ממשלת ישראל נאלצת להכניס את הפעימה השלישית של הכסף הקטארי לרצועת עזה על מנת לעמוד בתנאי הבנות הרגיעה עם חמאס.

המקור המצרי, שמעורה במאמצי המודיעין המצרי להגיע לרגיעה ארוכת טווח ברצועה, אמר כי "ממשלת ישראל מבינה את ההשפעה של הבנות אלה על הציבור בתוך ישראל ועל האופוזיציה לפני הבחירות הקרובות לכנסת".

בתוך כך, מקור בחמאס אמר לעיתון: "מטבע הדברים ההתנגדות מעוניינת להגיב על התוקפנות (הישראלית) ולספק הגנה לעמנו, אלא שאופן התגובה והיקפה כמו גם העיתוי שלה יקבעו על ידי ההתנגדות בלבד ולא תיכפה עלינו על ידי איש". עוד הוסיף המקור כי "ההתנגדות מבינה את ההיגיון על פיו פועל הכיבוש שרואה את עזה כחלק בלתי נפרד ממערכת הבחירות בישראל". לפי המקור, "ישנם גורמים שמעוניינים להבעיר את המצב ולכן יש לנהוג באיזון עדין כדי שלא להגיע לפיצוץ המצב". המקור הדגיש: "ההתנגדות אינה רק נשק, תנועת חמאס הפכה לכה מקצועית עד שהיא מסוגלת לקרוא היטב את המצב והנסיבות ולרתום אותם לטובת העם הפלסטיני כדי להקל עליו".