בצעד חריג: ישראל תחרים את סין וטורקיה ממכרז תשתיות ענק

בצל אזהרת ראש השב"כ בנוגע לסין, הוחלט שרק חברות נאט"ו יוכלו לגשת למכרז להקמת נמ"ת. בנוסף, ההשתתפות תותנה בקבלת אישור ביטחוני - דבר שימנע מאנקרה להגיש מועמדות

בצעד חריג, ישראל תחרים את סין וטורקיה ממכרז תשתיות ענק שהזוכה בו תקבל כ-150 מיליון שקל, שצפוי להתפרסם בימים הקרובים, לקראת הקמת נמל תעופה בין-לאומי – כך נודע אתמול (חמישי) לחדשות 13. זאת, ברקע אזהרת ראש השב"כ אודות הסכנה בהשקעות סיניות ובצל המתחים עם טורקיה.

כדי לוודא ששתי המדינות לא יהיו מעורבות בהקמת תשתית רגישה זו, הוחלט כי רק מדינות נאט"ו יוכלו להשתתף בו, כך שחברות מסין לא יוכלו לגשת אליו. כדי לוודא שגם חברות מטורקיה לא יגישו מועמדות, המכרז יותנה בקבלת אישור ממשרד הביטחון, דבר שימנע מאנקרה לקבל את האישור הדרוש. זאת, לאחר שבדיונים הפנימיים בנושא הוחלט חד משמעית כי כל הצעה טורקית תיפסל אוטומטית באמצעות הסעיף הזה – כך נודע לחדשות 13.

 
 
 
נשיא טורקיה ונשיא סין
 

נשיא טורקיה ונשיא סין (רויטרס)

 

נכון לעכשיו, מדובר במכרז לליווי הפרויקט בלבד. אולם, על פי ההערכות, המדיניות הזו עשויה להימשך גם במרכז לביצוע הפרויקט עצמו. יש לציין כי מדובר בשינוי מדיניות, שכן בעבר אישרה ישראל לחברות סיניות לקחת חלק בפרויקטים רגישים, כגון הפעלת נמל חיפה והרכבת הקלה בגוש דן.

כזכור, לאחרונה ביקשה סין הבהרות מישראל לגבי שורת התבטאויות של בכירים ישראלים שהזהירו מפני הידוק היחסים עם סין, ובמיוחד דבריו של ראש השב"כ נדב ארגמן שפורסמו בחדשות 13. פקיד ישראלי בכיר שמעורה בסוגיה אמר כי המסר הועבר בשתי דרכים. הראשונה ע"י שגריר סין בישראל שהעביר את הדברים לבכירים במשרד החוץ בירושלים. הדרך השנייה באמצעות גורמים במשרד החוץ הסיני שהעבירו את המסר לדיפלומטים בשגרירות ישראל בבייג'ינג. 


הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הסינים מוטרדים מאוד מדברי ארגמן שהזהיר מהשקעות סיניות בישראל, וכן מדבריו של שגריר ישראל בסין לשעבר, מתן וילנאי, שקרא לבטל את המכרז לבניית הנמל החדש בחיפה בו זכתה חברה סינית. הפקיד הבכיר ציין שבעבר היה וילנאי אחד מהתומכים במעורבות הסינית בבניית הנמל. סוגיה נוספת שעוררה את חוסר שביעות רצונם של הסינים היתה הכוונה להקים מנגנון ממשלתי ישראי לפיקוח על השקעות מסין. 

 ראש השב"כ נדב ארגמן
 

ראש השב"כ נדב ארגמן (החדשות 13)

 

כמו כן, הוסיף הפקיד הבכיר כי הסינים ביקשו הבהרות לגבי ההתבטאויות והמהלכים הללו ותהו האם התקבלה בירושלים החלטה לשנות מדיניות כלפי סין ולצנן את היחסים עימה, במיוחד על רקע הלחצים האמריקנים לעשות זאת. הפקיד הבכיר ציין כי אנשי משרד החוץ בירושלים והדיפלומטים בשגרירות ישראל בבייג'ינג ניסו להרגיע את המצב. 

ארגמן: "סין משפיעה באופן מסוכן על ישראל - דרושה חקיקה בעניין"

כאמור, לפני כשבועיים פורסם בחדשות 13 כי ארגמן, הזהיר בהרצאה סגורה באוניברסיטת תל אביב כי ההשקעות המסיביות של חברות סיניות בישראל עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה, כך לפי כמה גורמים שנכחו בהרצאה. "ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק", אמר ארגמן. ראש השב"כ כיוון לכך שחברות סיניות בונות את הנמל החדש בחיפה ואת הרכבת הקלה בתל-אביב וכן לנסיונות של חברות סיניות לרכוש את חברות הביטוח הפניקס וכלל.

ארגמן אמר כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות בישראל. "יש פיגור של החוק בישראל לעומת הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות של מדינות זרות. זה עלול להיות מסוכן. צריך חקיקה", אמר ארגמן. כמו כן, ראש השב"כ היה אחד הדוחפים המרכזיים במערכת הביטחון למדיניות "כבדהו וחשדהו" כלפי הסינים והיה גורם מכריע בביטול העסקה לרכישת הפניקס על ידי חברה סינית.