"המצב בלתי נסבל": קשיי היהודים בוונצואלה בצל ניסיון ההפיכה

רבים בקהילה היהודית בקראקס תומכים במנהיג האופוזיציה ומנסים לשרוד ברקע המשבר הכלכלי. "הרבה בתי עסק יהודיים נסגרו על ידי הממשלה" • מספר ההרוגים במחאות עלה ל-26

ניסיון ההפיכה בוונצואלה: בין עשרות אלפי המשתתפים בהפגנות ברפובליקה הדרום-אמריקנית, שבהן נהרגו כבר 26 בני אדם, היו ביממה האחרונה גם יהודים רבים, השייכים לקהילה היהודית שעוד נותרה במקום. "ההורים שלי חושבים שהמצב הוא בלתי נסבל והם גם מרגישים את זה", סיפר לחדשות 13 טוני ריכלר, יליד ונצואלה וסטודנט לממשל ודיפלומטיה בישראל, שהוריו נשארו במדינה הדרום-אמריקנית. "הם מרגישים את זה בזה שאין להם את המוצרים הבסיסיים כמו נייר טואלט ואוכל, לכן אני ואחותי עוזרים להורים שלי כלכלית".

"אימא, אבא ואח שלי הלכו להפגנה שהייתה אתמול, אבל כן, עכשיו המצב ברחובות מסוכן יותר", סיפר לחדשות 13 אלברטו גדלי, תושב ונצואלה הלומד בירושלים. "רואים הרבה בתי עסק יהודיים שנסגרו על ידי הממשלה", הוסיף גדלי. "להורים שלי יש עסק שם, כך שהם מקווים מאוד שהמצב ישתנה ושהם יוכלו לחזור ולעשות עסקים כמו בעבר. הם איבדו תקווה כי היו הפגנות רבות אבל דבר לא השתנה. הפעם הם חושבים שהמצב כן ישתנה".

 
 
 
שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך עימותים בוונצואלה
 

שוטרים ניצבים מול מפגינים במהלך העימותים בוונצואלה (רויטרס)

 

גם התושבים בוונצואלה עצמה מודאגים. "רבים עזבו בעשור האחרון בגלל המצב. מסוכן כאן מאוד", סיפר לחדשות 13 אלברטו קריגר, תושב קראקס. "קשה מאוד לעבוד פה, מצב הכלכלה גרוע מאוד".

ונצואלה נמצאת כבר שנים ארוכות בתהליך הידרדרות כלכלית. ממשל מאדורו, ולפניו ממשל צ'אבס, הלאימו תעשיות פרטיות, חילקו אותם למקורבים והרסו את כלכלת המדינה. כיום, יש במדינה תופעות של רעב ומחסור תרופות הקשה ביותר ביבשת. מחיר נייר הטואלט האמיר וגליל עולה כיום כ-2.6 מיליון בוליבארים.

בעקבות זאת, הצטרפו עשרות אלפים להפגנות ברחובות. כעת, הסוגיה המרכזית שעשויה להכריע את גורל ניסיון ההפיכה, היא עמדת הצבא. נכון לעכשיו, הוא נותר נאמן למשטר הקיים, לאכזבת מפגינים רבים, וייתכן שאם לא יקרה דבר מה יוצא דופן, למעשה יתקיים במדינה משטר כפול, כאשר זה של מדורו יהיה האמיתי, ואילו משטר האופוזיציה יישאר במקרה כזה בעיקר כאקט הצהרתי.

 חואן גואידו, יו"ר האופוזיציה בונצואלה
 

חואן גואידו, יו"ר האופוזיציה בונצואלה (רויטרס)

 

הכרזת ראש האופוזיציה גואידו על עצמו כנשיא הזמני, לא הייתה מקרית והיא תוכננה מראש עם הממשל האמריקני. סגן הנשיא מייק פנס שוחח עם גואידו ערב ההכרזה, וגם הערב הכריז היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון כי "ארה"ב עושה ככל שביכולתה כדי לחזק את שלטון הזמני של גואידו". נוסף על כך, האמריקנים מתעקשים לא לפנות את הדיפלומטים שלה מהמדינה, כדי לתמוך באופוזיציה. "הנוכחות האמריקנית רצויה בעייני 'השלטון הלגיטימי של ונצואלה'", הבהיר בולטון. בתוך כך, הודיע הנשיא מדורו כי יסגור את השגרירות וכל הקונסולויות בארצות הברית.

אתמול, הזהירה רוסיה את ארצות הברית שלא לשלוח כוחות צבאיים לוונצואלה. סוכנות הידיעות הרוסית "IFAX" הביאה את הודעת משרד החוץ הרוסי לפיה התערבות אמריקנית צבאית תהיה "תסריט קטסטרופלי". במשרד החוץ הרוסי טענו כי מדיניות ארה"ב, שמובלת מהרצון להחליף שלטון, תוביל לכאוס ולשפיכות דמים. עוד נמסר כי רוסיה "תעמוד לצד ונצואלה, תשמור על שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות ותגן על הריבונות שלה". לדברי רוסיה, ארצות הברית ומדינות נוספות מפעילות לחץ על קראקס תחת אמתלות שונות. כמו כן, מטעם הקרמלין נמסר כי ניקולס מדורו הוא "הנשיא הלגיטימי" של ונצואלה.

כזכור, המתיחות בין ונצואלה וארצות הברית הגיעה לשיאה אתמול לאחר שארה"ב הייתה בין הראשונות שתמכה במנהיג האופוזיציה, חואן גואידו שהכריז על עצמו כנשיא, קרא תיגר על כהונתו של הנשיא הנוכחי מדורו והחריף את המשבר סביב הלגיטימציה של מדורו. גואידו הצהיר כי זהו הצעד היחיד שניתן לעשות במטרה להיאבק בשלטון הדיקטטורי של מדורו, ולהשיב את הסדר החוקתי למדינה. 

מהומות בוונצואלה
 

מהומות בוונצואלה (רויטרס)

 

הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, הצהיר כי יעשה שימוש בכל כוחה הדיפלומטי והכלכלי של ארה"ב על מנת לקדם את שיקום הממשל הדמוקרטי במדינה הדרום אמריקנית: "אזרחי ונצואלה סובלים זמן רב מדי משלטונו הבלתי לגיטימי של מדורו. היום אני מכיר באופן רשמי בגואידו בנשיא הזמני של המדינה". נוסף לכך, קרא טראמפ לשאר מדינות המערב לתמוך בצעד. "אנו ממשיכים לראות במשטר הבלתי לגיטימי של מדורו כאחראי הישיר על כל איום פוטנציאלי על ביטחון התושבים". גורם בכיר בממשל האמריקני הודיע כי "הסנקציות האמריקניות נגד ונצואלה הן רק ההתחלה של הפעולות שניתן לעשות". מדורו בתגובה, החליט לנתק את הקשרים עם ארצות הברית ולגרש את הדיפלומטים האמריקנים.

בתוך כך, הרשויות בוונצואלה הודיעו אתמול כי 26 בני אדם נהרגו ומאות נעצרו ביומיים האחרונים בעימותים עם כוחות הביטחון. ולדימיר פדרינו, שר ההגנה של מדורו, אמר אתמול כי הצבא לא יתמוך בהכרזת הנשיאות של גואידו. "ייאוש ואי סובלנות מאיימים על שלום המדינה. הצבא ימשיך להגן על החוקה וישמור על ריבונותה של ונצואלה".