תשלום של חצי מיליון שקל או הרשעה: ההצעות ליישוב פרשת המעונות

במסגרת הליך הגישור בתיק שבו מעורבת רעיית ראש הממשלה, הוצע לשני הצדדים שלוש חלופות למשפט. בפרקליטות החליטו שלא לקבל את ההצעות, ובקרוב יתחדשו הדיונים בנושא

השופט המגשר בפרשת המעונות, שבה מעורבת רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, הציע לשני הצדדים שלוש הצעות ליישוב התיק - כך נודע לחדשות 13.

ההצעה הראשונה הייתה ששרה נתניהו תשלם חצי מיליון שקלים לקופת המדינה, ובתמורה ההליך הפלילי יבוטל. ההצעה השנייה – נתניהו תשלם 200 אלף שקלים, תודה בסעיף 416 לחוק העונשין, שמשמעותו ניצול של טעות הזולת שאין בה מרמה – ולא תורשע, וההצעה השלישית – נתניהו תודה ותורשע בסעיף 500(8) לחוק העונשין, שמשמעותו השגת מטרה כשרה באמצעים אסורים, ותישא בתשלום קנס ובעונש מאסר על תנאי.

 
 
 
 בני הזוג נתניהו וניר חפץ
 

בני הזוג נתניהו וניר חפץ (רויטרס)

 

במהלך התהליך, פנה המגשר לצדדים ואמר להם כי "זה לא התיק הכי חמור שפגשתי, אבל אני שמח שגם בתיק כזה נותנים את הדעת להתנהלות שהיא לא תקינה. האינטרס הציבורי הוא שהתיק לא ינוהל. גם אם ההרשעה תהיה בעבירות חלופיות, מבחינת הגברת נתניהו זה יהיה סוף העולם".

בשבוע שעבר התקיימה פגישה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יחד עם פרקליט המדינה ופרקליטות מחוז ירושלים, ושם החליטו שלא לקבל ההצעות - הם מעוניינים בהודאה באשמה והרשעה של שרה נתניהו. הצדדים יחזרו למגשר ב-4 בפברואר, ושם יבקשו הצעות חלופיות.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אנו מנועים מלהתייחס למתרחש בהליך גישור פלילי שאיננו פומבי, ומציעים להיזהר ממידע חלקי או חסר ומגמתי".

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו (רויטרס )

 

השבוע נחשפו בחדשות 13 יומני ניר חפץ, שבעקבותיהם הוחלט להגיש כתב אישום נגד אשת ראש הממשלה בתיק המעונות. היומנים מספקים מידע שתועד בזמן אמת וחושפים כיצד אנשים שבאו לשרת את המדינה מצאו את עצמם, לכאורה, משרתים את גחמותיהם הפרטיות של בני הזוג נתניהו.

בחודש נובמבר האחרון הוחלט כי תיק המעונות יילך לגישור פלילי. כך נקבע לאחר שהפרקליטות הודיעה שהיא מוכנה להליך, שיתקיים אצל סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, השופט מרדכי כדורי. מדובר בהליך שגרתי שנעשה במקביל לניהול התיק העיקרי.

בחודש יוני האחרון, הוגש כתב האישום נגד נתניהו בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפיו בשנים 2013-2010 היא הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה.

כמו כן, הוגש כתב אישום נגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בגין הסתרת העסקת המבשלות, מרמה במסגרת הזמנת שפים לאורחים פרטיים והעסקת מלצרים במעון הרשמי. רשימת עדי התביעה כוללת את ניר חפץ, אב הבית לשעבר מני נפתלי, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לשעבר גיל שפר, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פארגו, אב הבית במעון אפי אזולאי וכן שפים ידועים כדוגמת: ליאור חפצדי, אורי נבון ואבי לוי. במסגרת האישום הראשון, מואשמים נתניהו וסיידוף בהסתרת העסקתה של מבשלת במשרה מלאה במעון במקביל להזמנת ארוחות ושפים ממסעדות.

הנוהל במעון ראש הממשלה שונה בשנת 2009, כך שבמצב בו לא מועסקת מבשלת, ניתן להזמין על חשבון המשרד ארוחות מוכנות ממסעדות, במחיר של עד 200 שקלים לארוחה לאדם (בהמשך עודכן הסכום ל-218 שקלים).

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.