החלקת שיער, חדשות 13

"ראיתי שהשערות נשרפות": האמת מאחורי החלקות השיער האורגניות

המרדף אחרי שיער חלק מביא נשים רבות להתנסות בשלל שיטות החלקה, בהן כזו שמתהדרת בהיותה טבעית ונטולת כימיקלים. חרף ההבטחות - נראה שבמקרים רבים, רב הנזק על התועלת

טרנד החלקות השיער כבש כבר מזמן את ישראל, והמילה האחרונה בתחום היא ההחלקה האורגנית – שמשווקת על ידי ספרים כהחלקה טבעית לגמרי, שלא פוגעת בשיער ואף משקמת אותו. נשים רבות פוקדות את המספרות כדי לצאת עם שיער חלק וגולש, חלק מהן יוצאות מרוצות - אך לא מעט סובלות מנזקים מתמשכים בעקבות ההחלקות. הספרים אומנם מבטיחים שמדובר בהחלקות אורגניות, טבעיות, שאינן פוגעות בשיער ואף משקמות אותו – אך בפועל, נראה כי פעמים רבות, מדובר בחלומות שקריים.

"הספרית  אמרה לי שיש לה החלקה אורגנית, ידידותית לשיער שלא הורסת אותו", סיפרה קארין בן נעים, שנפגעה מהחלקה אורגנית פיראטית – שלא אושרה על ידי משרד הבריאות. "התחלנו את התהליך, ואז השיער התקשה כמו קרש. נשבר לי כל השיער, שמעתי את השיער נשרף, הוא פשוט התפרק לי בידיים. עד עכשיו הוא לא השתקם, אמרו לי שאם אני רוצה להיפטר מזה לגמרי – זה רק לעשות קרחת". מסתבר שכל ההחלקות מתבססות על אותם חומרים פעילים בדיוק - ורק השם משתנה. "אין החלקה שאני מסתכל על הרכיבים ורואה שכתובים שם רק חומרים אורגניים", הדגיש מומחה בתחום. לא נתקלתי בהחלקה שהיא מאה אחוז אורגנית".

 החלקת שיער
 

החלקת שיער (חדשות 13 )

 

מדי כמה חודשים מוציא משרד הבריאות אזהרה לגבי מוצרי החלקה שמסתובבים בשוק ומשווקים לצרכנים ללא אישור וללא כל פיקוח.  "בחורות צעירות באות עם נשירה איומה ופגיעה בשיער, וזה תמיד אותו סיפור. עם כל הכבוד לספרים, הם אומרים מה שהסוכנים אומרים להם. והסוכן רוצה למכור את המוצר שלו", הסביר ד"ר אלכס גינזבורג, רופא עור. "כל לקוחה אני מנסה לשכנע לא לעשות החלקה. נכון שזה נראה יפה, אבל 50% יכולות לאבד את השיער – והן יבכו כל החיים. אם קורה דבר כזה השיער צריך כשנתיים לשיקום".

אז איך בכל זאת ניתן לבצע החלקת שיער מבלי להסתכן? ראשית, יש לבקש מהספר לראות את ערכת ההחלקה, להעדיף ערכות סגורות של יצרנים גדולים ולחפש את אישור משרד הבריאות על האריזה. כמו כן, כדאי להתייעץ עם רופא עור לגבי סוג השיער – ואם השיער דליל ובעייתי, ייתכן שלא כדאי להתקרב לזה בכלל.